Stopnja revščine se v zadnjih petih letih sicer zmanjšuje, kar ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pripisuje temu, da imajo socialni prejemki večji učinek.
Avgusta letos je bilo 51.309 prejemnikov socialne pomoči, povprečno pa so upravičenci prejeli 43.833 tolarjev. Če sklepamo po podatkih o številu prejemnikov socialne pomoči po posameznih območjih, je več revščine v severovzhodni Sloveniji, največ na murskosoboškem območju, pod slovenskim povprečjem pa sta tudi celjsko in mariborsko območje.
Po letu 2001, ko so bile denarne socialne pomoči na novo urejene in je bil v tem okviru uveljavljen nov cenzus, je število prejemnikov naraslo s približno 35.000 na povprečno 52.000. Del med njimi se jih sicer zaposli - v zadnjem letu 18.000 -, vendar gre pretežno za mlajše osebe v prvem, morda drugem letu brezposelnosti. Med dolgotrajnejšimi prejemniki denarne socialne pomoči pa prevladujejo starejši in slabo izobraženi. Po podatkih ministrstva je takšnih brezposelnih, ki so v zadnjih treh letih dobivali denarno socialno pomoč vsaj 24 mesecev, 15.000.
Slovenija namenja za vse izdatke za socialno zaščito 26,6 odstotka BDP, povprečje v EU pa je 27,3 odstotka. Povprečna stopnja revščine v EU je 15 odstotkov.