Danes se bo vodnatost rek povečala v več delih države, najbolj na jugu. Ob krajevno močnejših nalivih lahko predvsem popoldan in zvečer močneje narastejo manjši hudourniški vodotoki, možno je tudi poplavljanje padavinske vode predvsem na vzhodu države, napovedujejo na Arsu.
Do torka zjutraj Arso pričakuje največ dežja na skrajnem jugovzhodu države, in sicer med 30 in 60 milimetrov, ob nalivih tudi več. V osrednji in severovzhodni Sloveniji medtem večinoma pričakujejo od 20 do 40 milimetrov padavin. Ker je napoved do neke mere negotova in so krajevno možni tudi močnejši nalivi, je Arso za osrednjo, severovzhodno in predvsem jugovzhodno regijo izdal oranžno, za severozahod in jugozahod pa rumeno opozorilo.
Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem burja, najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 26 stopinj Celzija. V torek čez dan se bo že počasi jasnilo, zato bodo popoldanske temperature v notranjosti države povečini spet nad 25, na Primorskem pa blizu 30 stopinj. Podobnih temperatur bomo deležni tudi v sredo in v četrtek, ob koncu tedna pa bodo temperature v večjem delu Slovenije spet nekoliko presegle mejo 30 stopinj Celzija, so še zapisali na Facebooku.
Na postaji Ribnica - Dolenji lazi je polurna intenziteta padavin presegla opozorilno mejo, pojavljajo se pasovi močnejših padavin, ki potujejo iznad Hrvaške proti severozahodu in zahodu, so zjutraj sporočili iz Arsa. Ta vzorec se bo čez dan ponavljal, ob tem pa je možno zastajanje padavinske vode in naraščanje hudourniških vodotokov, opozarjajo.
Kot še pojasnjujejo na Arsu, je na današnje vremensko dogajanje odločilno vplivala lega višinskega jedra hladnega zraka. Tako je večino dneva deževalo na Hrvaškem, z vzhodnim vetrom v višinah pa je pas padavin v zadnjih urah zajel južni del Slovenije.
Največ padavin, od 20 do 30 mm dežja, je tako padlo na postajah v Dobličah, v Osilnici, v Kočevju, v Ribnici in Metliki.
Geološki zavod Slovenije pa opozarja, da je zaradi napovedanih povečanih količin padavin povečana nevarnost za nastanek zemeljskih plazov. Povečana verjetnost velja predvsem za južno in vzhodno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. "Prebivalce opozarjamo naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih," so zapisali v sporočilu za javnost.
Nevihte z močnim vetrom in udari strel so sicer na vzhodu in severovzhodu države že v nedeljo povzročale težave. Največ težav je povzročil močan veter, ki je podiral drevesa in odkrival objekte. Udari strel so zanetili požare dveh dreves in travnika, nekaj objektov pa je poplavila tudi meteorna voda.
Po podatkih uprave za zaščito in reševanje so nevihte zajele območje občin Krško, Sevnica, Celje, Podčetrtek, Radeče, Šmarje pri Jelšah, Duplek, Hoče-Slivnica, Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Šmarješke Toplice, Pivka, Postojna in Slovenj Gradec. Udari strel so zanetili požare dveh dreves in travnika, v naselju Anovec v občini Krško pa je strela zanetila požar gospodarskega poslopja. Nekaj objektov je poplavila tudi meteorna voda.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.