Dogodek pred 90 leti na Zaloški v Ljubljani, ko so žandarji streljali na protestnike in pri tem ubili petletno deklico in dvanajst moških, je pustil posledice ne samo v našem spominu, ampak tudi v dogodkih, ki so sledili tej stavki, je na današnji spominski slovesnosti povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.
Dogodek je imel po besedah Semoliča posledice tudi na bližajočo se dogajanje na slovenskem ozemlju med drugo svetovno vojno. V dogodkih, ki so sledili zlasti po letu 1941, so sodelovali mnogi železničarji, borci NOB, borci proti fašizmu in proti nacizmu oz. borci za svobodo slovenskega naroda, je dejal Semolič in pri tem izpostavil Tineta Rožanca in Toneta Tomšiča, oba narodna heroja in upornika, ki sta bila povezana z železnicami.
Tragičen dogodek pred 90 leti se je zgodil, potem ko je vlada v takratni skupni državi Srbov, Hrvatov in Slovencev z začasnim pravilnikom železničarjem odvzela osemurni delavnik, starostno in bolniško zavarovanje ter znižala plačo za več kot 40 odstotkov. Slovenski železničarji so zato 15. aprila 1920 začeli stavko, ki je prerasla v vseslovensko.
Delavci se še naprej borijo za svoje pravice
Kot je poudaril prvi mož sindikatov, se tudi danes delavstvo bori za blaginjo in pravice delavstva. Z dogodkom pred 90 leti pa delavce druži tudi ideja uporništva. Nobena pravica delavcev ni nikoli bila in tudi ne bo podarjena in večna in za vsako se je treba boriti, je poudaril.
Program današnje slovesnosti v spomin dogodka je popestril tudi slovenski gledališki igralec Jernej Kuntner z recitalom treh pesmi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.