Na svetovni dan poezije je danes pesniška beseda odzvanjala po vsem svetu. Unesco je dan, namenjen promociji branja in pisanja poezije, razglasil leta 1999. Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je v letošnji poslanici poezijo označila kot tisto, ki prispeva k širjenju naše človečnosti, solidarnosti in samozavedanja.

Glasovi poezije po njenem prepričanju prispevajo k jezikovni raznolikosti in svobodi izražanja. Sodelujejo pri globalnih prizadevanjih za umetniško izobraževanje in širjenje kulture. V letih avtomatizacije in naglice sodobnega življenja poezija tudi odpira prostor za svobodo in pustolovščino, ki sta neločljivo zvezani s človekovim dostojanstvom.
Pesniška umetnost prenaša znanje, socialno-kulturne vrednote in kolektivni spomin
Kot je še zapisala, imajo vse kulture tega sveta svojo pesniško umetnost, prek katere se prenašajo znanje, socialno-kulturne vrednote in kolektivni spomin, ki utrjujejo medsebojno spoštovanje, socialno kohezijo in prizadevanja za mir.
Ob svetovnem dnevu poezije so po vsem svetu potekali številni dogodki. V Ljubljani je bilo denimo poeziji mogoče prisluhniti v Pritličju na Mestnem trgu 2, kjer je svoje pesmi bralo več kot 50 pesnikov vseh generacij, v Menzi pri koritu pa vabijo na celonočno branje oziroma pesniški maraton.
Uveljavljene in priložnostne pesnike po vsem svetu je letos znova povezala akcija Plačaj z verzom. V 30 državah na vseh celinah so se obiskovalci kavarn spremenili v pesnike, verz pa so lahko zamenjali za kavo ali čaj. V Sloveniji je poezijo kot plačilno sredstvo uvedlo 49 lokalov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.