Slovenija

Dan spomina na mrtve

Ljubljana/Vatikan/Gorica, 01. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ob 1. novembru so po slovenskih župnijah potekale številne maše in molitve, France Cukjati pa se je udeležil slovesnosti ob poklonu žrtvam fašističnega terorja.

Na prvi november se spominjamo vseh vernih rajnih (Foto: Dare Čekeliš)
Na prvi november se spominjamo vseh vernih rajnih (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Prvo pričevanje o obhajanju praznika vseh svetnikov na 1. november sega v čas okoli leta 800.

Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran je zjutraj daroval slovesno mašo v stolni cerkvi sv. Nikolaja. Ob 18. uri je maševal v cerkvi Vseh svetih na Žalah, ob 20. uri pa je v isti cerkvi vodil molitveno srečanje ljubljanske mladine. V cerkvi na Žalah je ob 15. uri mašo in molitev za rajne opravil tudi upravitelj ljubljanske nadškofije Andrej Glavan. Mariborski škof Franc Kramberger je na praznik vseh svetih daroval slovesno mašo v župniji Maribor-Pobrežje. Koprski škof Metod Pirih je ob 15. uri opravil mašo za pokojne na koprskem pokopališču, koprski pomožni škof Jurij Bizjak pa ob isti uri na piranskem pokopališču.

Ljubljanska županja Danica Simšič se je skupaj z delegacijo Mestne občine Ljubljana dopoldne na Sv. Urhu pri Ljubljani udeležila spominske slovesnosti, ki jo organizira Območni odbor Združenja zveze borcev Moste Polje.

Poklon žrtvam fašističnega terorja v Gonarsu

V furlanski vasici Gonars, kjer je med letoma 1941 in 1943 v fašističnem taborišču umrlo več kot petsto slovenskih in hrvaških ljudi, je bila slovesnost, na kateri je spregovoril tudi predsednik državnega zbora RS France Cukjati. Slovesnosti se je udeležilo več visokih slovenskih, hrvaških in furlanskih predstavnikov in drugih delegacij, ki so pred spomenikom žrtvam ob kostnici položile vence.

Cukjati, ki sta ga spremljala generalni konzul RS v Trstu Jože Šušmelj in konzul RS v Trstu Zorko Pelikan, se je v govoru spomnil na trpljenje slovenskih ljudi, ki so bili odpeljani v Gonars, mnogi med njimi pa se iz taborišča niso vrnili. "Prejšnje stoletje je Evropo žalostno zaznamovalo. Fašizem, nacizem in komunizem so povzročili gorje, ki ga nikoli ne bomo mogli ne razumeti ne pozabiti," je dejal predsednik DZ. Izrazil je prepričanje, da iz nove Evrope združevanja narodov ni poti nazaj, "nazaj v črne epizode prejšnjega stoletja".

Župan Gonarsa Ivan Cignola je navzoče, ki so prišli poklonit spominu na žrtve taborišča, pozdravil v italijanskem in slovenskem jeziku, v govoru pa je izpostavil predvsem pomen spominskih in spravnih dejanj v današnji Italiji. Občina Gonars pa si prizadeva, da bi s pobrateno občino Vrhnika na mestu, kjer je nekoč stalo taborišče, uredila spominski park, z namenom, "da bi se prihodnji rodovi spominjali in ne pozabili, kaj se lahko zgodi, ko človek ni več človek; ko se izgubi zgodovinski spomin na nečastna in grozljiva dejanja, je konec vsega, in prav zato ne smemo pozabiti".

Na slovesnosti sta spregovorila še predsednik deželnega sveta FJk Alessandro Tesini in konzul Republike Hrvaške iz Trsta Miran Ilić.

Svetnikov je bilo enostavno preveč

pokopališče
pokopališče FOTO: Dare Čekeliš

Da naj se 1. novembra v Cerkvi slovesno praznuje spomin vseh svetnikov, pa je leta 827 ukazal papež Gregor IV. Kot razlog, zakaj je Cerkev uvedla ta praznik, se navajata predvsem dva razloga. Število svetnikov je tako naraslo, da se pri bogoslužju ni bilo več mogoče spominjati vsakega posebej. Na praznik vseh svetnikov naj bi verniki popravili, kar med letom na praznike svetnikov po nemarnosti opustijo.

Za vernike pa je pomemben tudi 2. november, ki je posvečen spominu vseh vernih rajnih. Spominu vernih rajnih pa je posvečen že popoldan praznika vseh svetih.

Papež daroval posebno molitev za žrtve terorizma

'Isti narodi, ki so se med seboj ubijali in sovražili, pa so zmogli še nekaj: priznanje in obsodbo teh zablod in zločinov,' je še dodal Cukjati
'Isti narodi, ki so se med seboj ubijali in sovražili, pa so zmogli še nekaj: priznanje in obsodbo teh zablod in zločinov,' je še dodal Cukjati FOTO: POP TV
"K bogu povzdigujem posebno molitev za vse žrtve terorizma. Čutim se duhovno tesno povezanega z njihovimi družinami, in medtem, ko prosim Gospoda, da lajša njihovo bolečino, ga prav tako rotim za mir v svetu " je v molitvi, ki jo je daroval z balkona na trgu Sv. Petra v Rimu, dejal papež.

Papež Janez Pavel II. je ob katoliškem prazniku vseh svetih na Trgu sv. Petra v Rimu daroval posebno molitev za vse žrtve terorizma in njihove družine, ob tem pa pozval k miru v svetu. Na trgu se je zbrala množica romarjev, turistov in Rimljanov, da bi slišali besede papeža. Ob tem jih je še spomnil, da je torek po cerkvenem koledarju dan, posvečen spominu vseh vernih rajnih, ko se verniki spominjajo ljubljenih.

Ob katoliškem prazniku vseh svetih se je na Trgu sv. Petra.

Papež je le s težavo izgovarjal besede, saj mu je napredujoča Parkinsonova bolezen že zelo otežila sposobnost govora in hoje.

Teden solidarnosti

V tradicionalnem tednu solidarnosti, ki se začenja z današnjim dnem in bo potekal do 7. novembra, bodo v vseh poslovnih enotah Pošte Slovenije ter na avtobusnih in železniških postajah na prodaj doplačilne znamke ali vozovnice v vrednosti 23 tolarjev. Zbrana sredstva bo Rdeči križ Slovenije (RKS) namenil nujni pomoči prebivalcev Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10