General Rudolf Maister je heroj, ki je vreden spomina in ki ga ne odlikujejo le pogum, drznost in sposobnost tveganja, ampak tudi človečnost in ljubezen do domovine, je na osrednji državni proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Lenartu poudaril predsednik državnega zbora France Cukjati. Po njegovih besedah je Maister tvegal in tudi uspel, da je ubranil Maribor in slovensko Štajersko. Na proslavi se je zbrala vrsta uglednih osebnosti javnega in družbenega življenja, vključno s predsednikom vlade Janezom Janšo.
Človek v žlahtnem pomenu besede
General Maister je uresničil lik heroja, ki ni le junak, ampak je obenem tudi človek v najbolj žlahtnem pomenu besede. Ne le, da je bil pogumen in drzen, ampak je bil do vseh, tudi do nasprotnikov, pristno človeški. Nobene nepotrebne žrtve ni ukazal ali povzročil, je dejal Cukjati in poudaril, da v Maistrovih dejanjih ni zaslediti nobene sebične želje po oblasti.
Po Cukjatijevih besedah so heroji, kot je bil general Maister, sreča za domovino; heroji, ki so morda prav tako odločni, iznajdljivi in pogumni, a jih pri tem vodi sla po osebni oblasti in svojo surovo moč izvajajo brez kakršnihkoli moralnih zavor, pa so nesreča za narod. "Če smo v preteklosti nekatere povzdigovali na raven heroja, česar si morda niso zaslužili, pa so nekateri heroji naše osamosvojitvene vojne pred 15 leti še vedno deležni ponižujočega odnosa," je opozoril Cukjati.
Brez Maistra bi Slovenija izgledala drugače
Slovenija se z dnevom Rudolfa Maistra spominja 23. novembra 1918, ko so general Maister in njegovi borci v izteku prve svetovne vojne odločilno utrdili slovensko severno mejo. Med udeleženci osrednje državne proslave, ki poteka v Športni dvorani Lenart, so tudi nekdanji predsednik republike Milan Kučan, nekateri ministri in poslanci v državnem zboru.
Zgodovinska stroka ugotavlja, da bi se brez Maistra in njegovih borcev najverjetneje udejanjil črn, a realističen scenarij. Avstrijski Nemci so namreč zahtevali skoraj celotno Štajersko oz. t.i. trdnjavski trikotnik Maribor, Celje, Ptuj s pripadajočim zaledjem, hkrati pa tudi Mežiško dolino, Dravograd in še nekatere dele Koroške. Vse to naj bi skupaj z Avstrijo celo postalo del nemške države. Avstrijcem bi bila tako brez plebiscita zagotovljena meja na Karavankah, ob tem pa bi Štajersko doletel plebiscit z negativnim izidom in verjetno delitvijo ozemlja.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.