Materinski dan, ki ga obeležujemo 25. marca, ima po mnenju mnogih poganske korenine in se navezuje na obrede čaščenja matere v antičnem svetu, ki so bila posvečena veliki materi vseh bogov in so bila povezana z marčevimi idami. Sodobno praznovanje materinskega dneva izvira iz ZDA, kjer ga praznujejo od leta 1910, v Evropo pa je običaj prišel po koncu prve svetovne vojne.
Po propadu rimskega imperija je praznovanje obudila katoliška cerkev in ga posvetila Materi Cerkvi ali Devici Mariji. Nekateri raziskovalci tako menijo, da je cerkev s praznikom angelovega oznanjenja Mariji, da bo rodila Božjega sina, prekrila poganski praznik matere vseh bogov, simbola rasti in boginje rodovitnosti.
V Evropi je bil sprva kot materinski dan določen 15. maj, potem pa so ga prestavili na 24. marec. Na materinski dan, ki ga sedaj praznujemo 25. marca, po šolah in drugod potekajo razne prireditve posvečene materam. V Sloveniji se po drugi svetovni vojni materinski dan zaradi praznovanja dneva žena, 8. marca, praviloma ni praznoval. Vidno mesto v javnem življenju pa je pričel ponovno pridobivati od devetdesetih let 20. stoletja dalje.
V Sloveniji popolne podatke o vseh materah zberejo le s popisi prebivalstva. V zadnjem popisu v letu 2002 so tako našteli 632.197 žensk, ki so rodile vsaj enega otroka. Od takrat je do danes prvič rodilo še približno 35.000 žensk - v zadnjih letih vsako leto v Sloveniji namreč prvič rodi okoli 9000 žensk. Tako je med ženskami, starejšimi od 15 let, približno 73 odstotkov takih, ki so rodile vsaj enega otroka.
Polovica mam v Sloveniji je starejših od 50 let, številne med njimi so tudi že babice ali prababice, večina pa jih ne živi več s svojimi otroki. Relativno malo je mladih mamic. Samo sedem odstotkov vseh mam v Sloveniji je mlajših od 30 let, 42 odstotkov pa jih je v starosti med trideset in petdeset let.
V Evropski uniji pa je bilo leta 2003 60 odstotkov delovno aktivnih mater med 20. in 49. letom, katerih otroci so mlajši od 12 let, matere pa so bile zaposlene za polni delovni čas. Slovenija je država z najvišjim deležem takih mater: stopnja delovne aktivnosti med tistimi, ki so delale več kot 30 ur tedensko, je bila 85 odstotkov. Na Malti je bila taka le vsaka četrta, na Madžarskem, v Španiji in Italiji pa vsaka druga delovno aktivna mama.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.