Slovenija

Dan vseh mater

Ljubljana, 25. 03. 2007 09.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Materinski dan ima poganske korenine in se navezuje na obrede čaščenja matere v antičnem svetu.

Materinski dan, ki ga obeležujemo 25. marca, ima po mnenju mnogih poganske korenine in se navezuje na obrede čaščenja matere v antičnem svetu, ki so bila posvečena veliki materi vseh bogov in so bila povezana z marčevimi idami. Sodobno praznovanje materinskega dneva izvira iz ZDA, kjer ga praznujejo od leta 1910, v Evropo pa je običaj prišel po koncu prve svetovne vojne.

Število rojenih otrok se v Sloveniji zadnjih 150 let manjša: ženska, rojena v obdobju 1873-1877, je v povprečju rodila 4,7 otroka, medtem ko ženska, rojena v povojnem obdobju, v povprečju rodi 2,0 otroka.

Po propadu rimskega imperija je praznovanje obudila katoliška cerkev in ga posvetila Materi Cerkvi ali Devici Mariji. Nekateri raziskovalci tako menijo, da je cerkev s praznikom angelovega oznanjenja Mariji, da bo rodila Božjega sina, prekrila poganski praznik matere vseh bogov, simbola rasti in boginje rodovitnosti.

V Evropi je bil sprva kot materinski dan določen 15. maj, potem pa so ga prestavili na 24. marec. Na materinski dan, ki ga sedaj praznujemo 25. marca, po šolah in drugod potekajo razne prireditve posvečene materam. V Sloveniji se po drugi svetovni vojni materinski dan zaradi praznovanja dneva žena, 8. marca, praviloma ni praznoval. Vidno mesto v javnem življenju pa je pričel ponovno pridobivati od devetdesetih let 20. stoletja dalje.

V Sloveniji popolne podatke o vseh materah zberejo le s popisi prebivalstva. V zadnjem popisu v letu 2002 so tako našteli 632.197 žensk, ki so rodile vsaj enega otroka. Od takrat je do danes prvič rodilo še približno 35.000 žensk - v zadnjih letih vsako leto v Sloveniji namreč prvič rodi okoli 9000 žensk. Tako je med ženskami, starejšimi od 15 let, približno 73 odstotkov takih, ki so rodile vsaj enega otroka.

1,5 odstotka slovenskih mam je rodilo več kot šest otrok. Največ takih žensk živi v pomurski in koroški regiji, kjer je slovensko povprečje preseženo za več kot 70 odstotkov. Najmanj takih mam, in sicer dvakrat manj od povprečja, pa živi v obalno-kraški regiji.

Polovica mam v Sloveniji je starejših od 50 let, številne med njimi so tudi že babice ali prababice, večina pa jih ne živi več s svojimi otroki. Relativno malo je mladih mamic. Samo sedem odstotkov vseh mam v Sloveniji je mlajših od 30 let, 42 odstotkov pa jih je v starosti med trideset in petdeset let.

322.000 ali več kot polovica vseh slovenskih mam živi skupaj z otroki in njihovimi očeti, 90.000 mam pa je samohranilk. Vsaka 6. mama živi z možem ali partnerjem, saj so si njeni otroci že odselili, vsaka 20. ženska pa kot babica živi v gospodinjstvu enega od otrok.

V Evropski uniji pa je bilo leta 2003 60 odstotkov delovno aktivnih mater med 20. in 49. letom, katerih otroci so mlajši od 12 let, matere pa so bile zaposlene za polni delovni čas. Slovenija je država z najvišjim deležem takih mater: stopnja delovne aktivnosti med tistimi, ki so delale več kot 30 ur tedensko, je bila 85 odstotkov. Na Malti je bila taka le vsaka četrta, na Madžarskem, v Španiji in Italiji pa vsaka druga delovno aktivna mama.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hecate
25. 03. 2007 22.29
in tut prou je da ne natolcujejo o kristjanskih vidikih teh poganskih praznikov. kaj se pa ma to butasto krščanstvo povsod za silt. če je neki pogansko je pogansko pa nej krščanstvo še tok skuša to prikrit in po svoje predstavlat je na konc še vedno eno in edino dejstvo - krščanstvo krade.
Tonček Balonček
25. 03. 2007 11.43
Še nekaj za tiste, ki ne berejo le agencijskih novic in niso obiskovali "veronauka": Dogma o Marijinem brezmadežnem spočetju je posebnost Rimskokatoliške Cerkve! Razglasil jo je papež Pij IX. dne 8. decembra 1854 v encikliki Ineffabilis Deus. S tem je zaključil dolgo razpravo o vprašanju ali je bila Marija (kot edina med ljudmi) že v trenutku spočetja obvarovana izvirnega greha in že v materinem telesu napolnjena z Božjo milostjo V Rimskokatoliški Cerkvi velja tudi dogma o Marijinem vnebovzetju. Razglasil jo je papež Pij XII. dne 1. novembra 1950 v encikliki Munificentissimus Deus: "Ko je Brezmadežna Mati Božja, večna Devica Marija dopolnila svoje zemeljsko življenje, je bila s telesom in dušo vzeta v nebeško slavo
Tonček Balonček
25. 03. 2007 11.30
Seveda je krščanstvo v belem svetu prekrilo vsa prejšnja izročila, tako bo tudi nova (zdaj je to neka ameriška: valentinovo, dan mater, čarovnic, zahvalnosti dan itd., kar evropski mediji zelo pridno pretakajo k nam) vsebina prekrila krščansko in tako naprej.... Praktično so vsi krščanski prazniki "predelani" in nekoliko modificirani poganski in židovski, to je vse! Zdaj pa te praznike predelujejo po svoje, več ali manj v komercialo, ker imamo drugega mamona, denar! Biblija ni več temeljna knjiga zahodne civilizacije! Zdaj so to priročniki v stilu Kako okrepiti samozavest, Kako povečati prodajo, Kako uspeti, Kako .... itd. Naj pripomnim, da je dogma o marijinem vnebovzetju in podobnih tračhi v veljavi šele manj kot 200 let. Noben človeški običaj in čaščenje nista od vekomaj in za vekomaj, res pa je, da imamo mamo vsi le eno, pri čemer devica Marija ne igra prav nikakršne vsebinske vloge. Nezakonskih mater, ki so izguble sina, je bilo in jih je na svetu na milijone, zakaj si ljudje izberejo kar eno in jo malikujejo do onemoglosti. Tudi vsi kristjani Marije in svetnikov ne častijo v smislu polbogov. To je več ali manj značilno za pravoslavce in katolike, ki sta pa le dve veji kristjanov.
User202762
25. 03. 2007 11.26
le zakaj bi prikrivali izvor, tudi pogani so poznali vrednote materinsva. Biblija, stara zaveza ali nova, nikakor niso temeljne "knjige" zahodne civilizacije.
User112037
25. 03. 2007 11.00
Skoraj vsaka informacija o praznikih, ki imajo neko versko ozadje, se začne s stavkom, da je to pogansko praznovanje oz. da so korenine tega praznika nedvomno poganske. S tem ni nič narobe, moti me, da se komaj kaj pove o krščanski vsebini praznika, ki je recimo prekrila poganski začetek. Navedite nekaj dejstev, ki jih vsebuje Lukov evangelij, saj je Biblija menda temeljna knjiga zahodne civilizacije. Jaz imam danes god, vse najboljše vsem Marijam, Minkam Mimicam, Micikam, veliko nas je tudi mater in bodimo vesele, da imamo tako zavetnico! Naj varuje naše in vse otroke tega sveta, ki se k njej zatekajo.