Slovenija

Zakon bodo predvidoma sprejeli v torek

Ljubljana/Zagreb, 12. 11. 2009 07.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenska vlada zakona o ratifikaciji arbitražnega sporazuma ni sprejela, saj po Pahorjevih besedah potrebuje dodaten čas za preučitev nekaterih vprašanj. Hrvaška vlada ga je medtem poslala v sabor.

Hrvaška premierka Jadranka Kosor
Hrvaška premierka Jadranka Kosor FOTO: Dare Čekeliš

Medtem ko Slovenija kljub napovedim ni sprejela predloga zakona o ratifikaciji arbitražnega sporazuma, je hrvaška vlada predlog zakona poslala v sabor. Premierka Jadranka Kosor je ob tem vnovič izrazila prepričanje, da bodo poslanci sporazum tudi ratificirali, za kar je sicer potrebna dvotretjinska večina.

"Na ta način lahko Hrvaška pove, da je svoje delo opravila pravočasno," je dejala Kosorjeva. Dodala je, da bi sabor o ratifikaciji lahko razpravljal že prihodnji teden.

Hrvaška vlada bo za ratifikacijo sporazuma v saboru potrebovala dvotretjinsko večino, za kar potrebuje tudi glasove opozicijske Socialdemokratske stranke (SDP). Socialdemokrati so bili zadržni, ko je sabor odločal o zeleni luči za premierkin podpis arbitražnega sporazuma. Vodja SDP Zoran Milanovićje ob tem dejal, da so stranka, ki se od prvega dne brez izjeme bori za Hrvaško v Evropi in ki sanja evropske sanje. "S tega vidika je naša vest popolnoma čista, naša odgovornost je velika in mi naše države ne bomo izdali."

Kompetentnost, nepristranskost, neodvisnost

Po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina je hrvaški državni sekretar na zunanjem ministrstvu Davor Božinović na podlagi pisma, ki mu ga je Kosorjeva poslala glede načina izbire arbitrov, od Barrosa dobil zagotovila, da bodo sodniki za arbitražo izbrani na podlagi najmanj treh načel – kompetentnosti, nepristranskosti in neodvisnosti.

Premier in vlada potrebujeta več časa

Slovenski premier Borut Pahor
Slovenski premier Borut Pahor FOTO: Reuters

Slovenska vlada pa potrebuje dodaten čas za preučitev vprašanja oziroma morebitnih časovnih zamikov v primeru razsojanja ustavnega sodišča o sporazumu, je povedal premier Borut Pahor. Zakon bodo tako predvidoma sprejeli v torek.

"Ob zakonu je potrebno dati tudi vprašanje - če se bomo zanj odločili - ustavnemu sodišču in to mora biti pripravljeno kvalitetno. Moramo presoditi, koliko časa utegne ustavno sodišče odločati o tej materiji. Ali bi zaradi tega lahko prišlo do kakšnih časovnih zamikov, ki ne bili v korist strankama pogodbenicama sporazuma. Vse to so vprašanja, ki jih je treba zelo pazljivo in strokovno pregledati in temu bi se rad posvetil tudi sam," je poudaril premier, ki je pojasnil, da za to ni imel časa, saj se je v sredo vrnil z dvodnevnega obiska v Libiji, v ponedeljek pa je bil v Berlinu.

Vlada naj bi tako predvidoma prihodnji torek oz. najkasneje do srede sprejela zakon o ratifikaciji sporazuma o arbitraži o meji s Hrvaško, takrat pa naj bi tudi odločila, ali bo ob tem sprejela tudi enostransko izjavo v odgovor na hrvaško enostransko izjavo o neprejudiciranju.

Pahor je še poudaril, da razmišljanja o presoji ustavnega sodišča o sporazumu in morebitnem razpisu predhodnega posvetovalnega referenduma ne pomenijo dvoma na vladni strani, da podpisan sporazum ni dober za Slovenijo. "Mi želimo le dati priložnost vsem institucijam, to je na koncu koncev tudi suverenu, ljudstvu, da se odločijo sami o tem vprašanju," je dejal.

Zatrdil pa je, da se je pripravljen pogovarjati glede predlaganega referendumskega vprašanja. Kot je dejal, je za povsem jasno vprašanje volivcem, ali podpirajo sporazum, ki sta ga v Stockholmu prejšnji teden podpisala s Kosorjevo, vendar pa vlada na njem ne bo vztrajala, če bodo z opozicijo ugotovili, da je nepotreben.

Ocenil je sicer, da referendum vendarle prinaša določeno politično tveganje. Toda, kot je dejal, "je za tako dober sporazum pripravljen sprejeti vso politično tveganje". Zavrnil je tudi očitke, da se izogiba odgovornosti, ker prelaga odločitev o sporazumu na državljane. "Sprejemam vso subjektivno in objektivno odgovornost glede tega sporazuma (...) Pripravljen sem to storiti brez presoje ustavnega sodišča in brez referenduma. Toda ker gre za pomembno vprašanje, da bi ljudje verjeli, da smo sklenili dober sporazum, bomo šli tudi na ustavno sodišče, bomo šli tudi na referendum," je dejal predsednik vlade.

Ker ni pravne podlage, je zavrnil možnost, da bi državni zbor o arbitražnem sporazumu odločal z dvotretjinsko večino. Slovenija namreč ne prenaša suverenih pravic na mednarodne institucije. Drugače pa bo, ko bo DZ odločal o pristopni pogodbi Hrvaške z EU. Takrat pa bo dvotretjinska večina potrebna, je pojasnil Pahor.

Konec sporov?

S sporazumom, če bo zaživel, se bosta državi dogovorili za ustanovitev petčlanskega arbitražnega sodišča, ki bo dokončno razsodilo o meji med državama, njegova razsodba pa bo za državi zavezujoča.

Kot določa sporazum, bi arbitražno sodišče delo začelo po podpisu hrvaške pristopne pogodbe z Evropsko unijo. Naloga sodišča pa je, da na podlagi pravil in načel mednarodnega prava določi potek morske in kopenske meje. Na podlagi mednarodnega prava, pravičnosti (equity) in dobrososedskih odnosov s ciljem dosege poštenega in pravičnega rezultata ob upoštevanju vseh relevantnih okoliščin naj bi sodišče določilo tudi "stik Slovenije z odprtim morjem" in "režim za uporabo ustreznih morskih območij".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VolilecSI
13. 11. 2009 12.38
IZDAJALEC PAHOR!
lunapark1
12. 11. 2009 21.22
Vstala Primorska
komarec
12. 11. 2009 21.16
8JASMIN 12.11.2009, 13:23 16 Pahor ODSTOPI!!!!! Koliko škode še misliš narediti Sloveniji, saj si jo že zapufal za generacije, Slovensko zemljo in morje šenkuješ HR, same laži in prevare so te, kdo še tebe tolerira? Samo tvoji "podrepniki", tudi za afero patria si odgovoren, ker si za te svinjarije vedel in si jih podpiral, samo da si prišel na oblast, da sedaj trpi cel "slovenski narod". Naredi nam uslugo in se popokaj, drugače pa prideš enkrat kmalu v HAAG! To govori v tvojem imenu in ne v imenu celega slovenskega naroda, nestrpnež. Taki kot si ti potem pridgate o demokraciji.
lunapark1
12. 11. 2009 21.12
Istrani naredimo svojo državo in bo mir.
komarec
12. 11. 2009 21.08
Moje mnenje je da bi moral Pahor odstopiti in prepustiti oblast Janšetu pa naj on reši problem s Hrvaško. Spet bi se pojavljali incidenti v piranskem zalivu o ugodni rešitvi mejnega vprašanja pa ne duha ne sluha. Pa še Rupla naj si vzame v vlado ta dobro obvalada pošiljanje not.
krizanic
12. 11. 2009 20.30
Jedna korekcija - teško da se može tvrditi da su Istru oslobodili Slovenci jer je u 2. svjetskom ratu Istru oslobodila 4. armija JNA u kojoj su veliku većinu činili Hrvati. Pozdrav.
Gapi_
12. 11. 2009 18.52
Tukaj ste nakateri papige ki samo ponavljate eno in isto. Pahor izdajalc, leta tkrt pa tkrt smo mel to pa bla bla bla. Situacija je taka kakršna je in JA preveč smo popustil hrvatom ampak samo zaradi nesposobnosti POLITIKOV, ki so se pokakal k je en evropejc pač reku da je treba to pospešit. Situacija podobna? Vinjete...Evropa zahteva to pa to, naše vinjete so diskriminatorne in spet bla bla bla...kaj je blo? pokakal so se in uvedel pravičen sistem za evropejce za ns pa take cene da si marsikdo je ne more privoščiti :) Dokler bodo taki na oblasti in kot nekateri tukaj, ki samo lapate in lapate in nč ne nardite bo VEČNO tako kot je do sedaj bilo. Prvo bo potrebno popraviti tale sporazum in zahtevati striktno dostop do odprtega morja in ne neke določene točke o katerih je potrebno razpravljati.
mehka pupa
12. 11. 2009 18.49
saj ni problem, ker Pahor itak vedno sprejme konsenz;
mali-kekec
12. 11. 2009 18.38
katjikaa 12.11.2009, 18:24 1 pahorček kaj pa ti delaš z našim denarjem davkoplačevalcev gadafiju si kupo lipicanca kak te ni sram mi reveži pa za liter mleka več nimamo,,reča da te nisem volo ,,jelinčiča na vlado takoj PROSIM PUSTI TRR SPODAJ DA TI NAKAŽEM ZA LITER MLEKA IN HLEBEC KRUHA! V TEŽKIH ASIH JE TREBA BITI SOLIDAREN
Denis Denko 1
12. 11. 2009 18.24
pahorček kaj pa ti delaš z našim denarjem davkoplačevalcev gadafiju si kupo lipicanca kak te ni sram mi reveži pa za liter mleka več nimamo,,reča da te nisem volo ,,jelinčiča na vlado takoj
potamoser
12. 11. 2009 18.23
@Krasinius, ali je Japonska napovedala vojno USA, pa so vseeno imeli mirovni sporazum?
peterb110@gmail.com
12. 11. 2009 18.22
Pahor le kako da vas ni sram za taka izdajalska dejanja ( vsakemu je lahko kristalno jasno da s tem izdajalskim sporazumom izgubimo se del nesporno nasega Piranskega zaliva, ki nikoli v vectisocletni zgodovini ni bil razdeljen, prav tako pa tudi teritorialni stik do odprtega morja ) Namesto da bi delali v korist Slovenije, delate v korist Hrvaske. Cela Istra nam je bila neposteno ukradena po 2sv. vojni zaradi Kardelja, nato se del cone B, nato se del k.o.Piran.....O tem se je treba pogajati....ne pa o Piranskem zalivu!!!!!!!! Najbolj zalostno pa je to, da bodo rdeci po tolikih letih spet z lazmi in zavajanjem razdelili SLO narod, kot se je dogajalo v preteklosti. Se enkrat v zgodovini jim je uspelo priti na oblast (seveda z laznimi obljubami)...vendar tokrat bo zagotovo zadnjic ... treba pa jim je prepreciti z vsemi sredstvi, da ne unicijo SLO naroda dokoncno in nam ne zapravijo se Piranskega zaliva in s takim sporazumom za vse vecne case legalizirajo krajo vedno nase Istre !!!!
pinookio
12. 11. 2009 17.44
BRAVO samo56789 Zdaj treba samo še te politikante, ki so sami sebi namen prisilit, da bodo ta tvoj tekst na glas čitali na vseh radijskih in TV postajah. Vendar pa take kakršni smo, nas bodo vlekli za nos še desetletja!!
theta
12. 11. 2009 16.54
Pahorjev sporazum s hrvatico je praktično edina svetla tečka enega leta vladanja. Ampak ni panike, zdaj bo referendum o sporazumu itak nesmiseln, ker na vrsto pride referendum o Šircini delniški družbi :)
Tonček Balonček
12. 11. 2009 16.51
Pahor je Gregorij Rožman 21. stoletja, če nas je tisti škof izdal Mussoliniju, nas je pa ta Borut Evropi!Na nesrečo takrat ni bilo demokracije uin so zmagali komunisti, zfdaj pa te veleizdaje lahko preprečimo! Škoda je le ta, da na vseh volitvah ljudje glasujejo za rdečkarje!Gre za manipulacijo, potvorbe? Najpoštenejši Slovenci, ki glasujejo za NSi, edinega glasnika naše tradicije in krščankega etosa, sploh ne prestopijo praga, njihov šef pa ponikne! Tu nekja ni v redu, katolikov nas je več kot 70 odstotkov, vladajo nam pa komunisti in neki upokojenci! Še več, v opoziciji imamo celo nekega partizana, Plemenitega takorekoč! Morbidno! Dol z demokracijo, s tem sistemom je nekaj hudo narobe!!! Kja je Slovcenijo zares obsedel hudi duh? Kdo ga bo izgnal? Ljudmila Novak mogoče?
Krasinius
12. 11. 2009 16.36
legvan33, če vojna še traja, potem je tudi bila neka uradna napoved vojne, ker pa te nikoli ni bilo, tudi mirovne konference ne more biti. Nehaj te Jelinčičeve bedarije ponavljati.
legvan33
12. 11. 2009 16.06
tukaj je še vedno vojna de facto. Potrebna je mirovna konferenca in da se enkrat za vselej določi meja. Potem pa lahko hr sanja o Eu.. pozor poudarek je na sanja!
vinadap
12. 11. 2009 14.12
8JASMIN - o,ve,ve,saj sta bila oba partijca,no nekdo je bil nekoč,sicer pa zelo dobro povedano.
8JASMIN
12. 11. 2009 14.02
Walter Ulbricht je leta 1949 v vshodnem Berlinu dejal: Naša politika mora zgledat kot, da je demokratična, ampak imeti pa moramo vse pod našo kontrolo. In ravno tako dela sedaj tudi Pahor, pa čeprav neve kdo je bil W.U.?!
Zabac
12. 11. 2009 13.39
Pahor mislim da je cas da odstopis dokler lahko da ne bos koncau kot Sadam Husein