Včeraj je o besedilu zakona razpravljala strokovna skupina pri ustavni parlamentarni komisiji. Čas za spremembe ustave se namreč izteka; če naj bi te veljale tudi za izvedbo že razpisanih referendumov o vstopu Slovenije v Evropsko unijo in zvezo Nato, jih mora državni zbor sprejeti najpozneje do petka, 28. februarja. To pomeni, da se bodo morali poslanke in poslanci po koncu rednega februarskega zasedanja še pred koncem tega tedna sestati na izredni seji.
Kot je znano, sta problematični ostali dve vprašanji: kako zavezati vlado, da bi pri sprejemanju odločitev v mednarodnih organizacijah spoštovala stališča državnega zbora, ter ali naj bi v ustavo zapisali tudi postopek morebitnega izstopa Slovenije iz mednarodnih organizacij in obrambnih zvez.
Strokovna skupina ustavni komisiji priporoča, da v ustavo ne bi zapisali, da lahko Slovenija izstopi iz mednarodnih organizacij. Glede odnosa med vlado in državnim zborom pa predlagajo, da bi vlada pri sprejemanju pravnih aktov in odločitev v mednarodnih organizacijah sproti obveščala državni zbor. Predlogi strokovne skupine bodo sprejeti, če bo zanje glasovalo dve tretjini članov ustavne komisije, potem pa je na vrsti še državni zbor.