Avtorica prispevka: Ana Jud
Javnost je Danico Simšič najprej spoznala kot voditeljico poročil na RTV Slovenija, nekdanji sodelavci pa ne morejo prehvaliti njene novinarske zavzetosti ob ključnih trenutkih osamosvajanja Slovenije. Uroš Lipušček z RTV Slovenija pravi, da so se takrat dogajale čudne stvari. "Nekatere stvari so se pokvarile, izginjali so posnetki in tako naprej. Danica je stala ure in ure, kot se spomnim, ter osebno kontrolirala, da se ni kaj zgodilo," pravi Lipušček.
Pritiski na novinarje so veliki in Danica zato televizijo kmalu zapusti. "Zavoljo tega, ker nisem bila zadovoljna z razmerami, ki so na televiziji nastopile po uveljavitvi demokracije v Sloveniji kot v državi," pojasnjuje Simšičeva. Odloči se, da bo stvari spreminjala tam, kjer se sprejemajo temeljni akti države - v parlamentu. Obdobje med leti 1992 - 96 preživi kot poslanka demokratov, dokler nanjo ne pade senca razkola v stranki.
"Da ne bo slučajno kakšne pomote, gre za to, da je v stranki prišlo do težav s partnerjem gospe Simšičeve, in da je to na koncu, po mojem prepričanju, skalilo tudi odnose med drugimi," pravi župan Trzina Tone Peršak. Danica izstopi iz stranke in sklene novo politično zavezništvo - z Združeno listo socialnih demokratov, kjer najde dobrega prijatelja. "Zadnjič sem jo po neki burni seji v mestnem svetu, se mi zdi, ali v koaliciji poklical in jo naslovil z županjo in je rekla, daj Borut, prosim, reči mi Danica," v smehu pojasnjuje predsednik ZLSD Borut Pahor.
Naslednji cilj je jasen - postati županja Ljubljane - in prenesti nizke udarce protikandidatke Vike Potočnik, ki tokrat, menda zaradi preobilice dela, ni imela časa dati izjavo. Danica pa pravi, da misli, da med njima ni nobene nestrpnosti. To, da ne goji zamer, naj bi bila njena odlika, kar potrjuje tudi Uroš Lipušček ter dodaja, da je "poštenost seveda ena redkih, bolj redkih odlik politikov pa tudi novinarjev". Peršak pa pravi, da se danes, če se srečata, pogovarjata popolnoma normalno.
Sogovorniki jo ocenjujejo še kot veliko karieristko. Simšičeva pravi, da je ambiciozna, vendar ambicija zanjo v življenju nikoli ni pomenila negativne reference. Zasebnost varuje pred novinarji, vendar skorajda vsi vedo, da živi v enem izmed najbolj stigmatiziranih delov Ljubljane, v Fužinah. Kljub dobrim sosedom pa se v njenem poštnem predalu pogosto znajdejo grozilna pisma tistih, ki ne delijo njenega mnenja o gradnji džamije.
"Mislim, da je pravzaprav skrajni čas, da tudi ta skupnost, izrazito manjšinska skupnost dobi verski objekt v Ljubljani in Sloveniji", pravi Simšičeva. Muftija Osman Đogić pa o njej meni, da jo doživlja kot političarko z integriteto. "Ko nekaj obljubi, to tudi izpolni", pravi Đogić. Vendar županja Danica Simšič, kot pravi sama, ne obljublja. Ona se zavzema. Kar je velika razlika.