Boj za Piranski zaliv bo torej še trajal, namesto politikov pa bodo, kot kaže, medržavne spore urejali kar ribiči sami. V ospredje ribiške vojne sta se prerinila dva človeka. Istrskih ribičev je petkrat več kot naših, pa tudi sicer v svojih izjavah nastopajo bolj agresivno. Pred tednom dni je predsednik ribiške sekcije pri Obrtnem združenju Buje in vodja istrskih ribičev Daniele Kolec Sloveniji celo napovedal vojno.

Danes Kolec pravi, da so novinarji njegove izjave obrnili. Poudarja, da to ni vojna, čeprav bi tudi danes, tako kot je leta 93 brez razmišljanja vzel orožje v roke, storil isto. Takrat je branil Liko, zdaj bi se boril tudi za 400 kvadratnih kilometrov, kolikor šteje površina spornega morskega trikotnika.
38 letni Kolec vodi ribiški ceh v občini Buje zadnja štiri leta. Nekdanjemu ribiču, ki zdaj ribari samo še iz ljubezni, sledi okoli 140 ribičev, ki ga podpirajo, v vojno pa vseeno ne bi šli.

Livio Runko, eden od hrvaških ribičev je na njegove izjave dejal: "Za vojno ni nihče, vse to je bilo prenapihnjeno. Vsi vemo kaj je vojna. On sigurno ni tako mislil. Njegove besede so gotovo vzeli iz konteksta."
Pred sedmimi leti je Kolec zapustil politične vode. Pravi, da mu niso dišale separatistične ideje v takratni Demokratski stranki, čigar član je bil. Pravi tudi, da ga politika ne zanima več, čeprav njegovi nasprotniki menijo drugače.
Predsednik Združenja poklicnih ribičev slovenske Obale Zlatko Novogradec pravi: "Ko danes kontaktiram z njim on ne gleda več z ribiške strani ampak s politične."

Kolec o sebi pravi, da ni ne nacionalist in ne ekstremist. Moti pa ga odnos, ki ga imajo Slovenci do Istre. Pravi, da je že vsak drugi vikend slovenski, Hrvati pa do slovenske zemlje nimajo nobene pravice. "Slovenci naj bi se pri nas obnašali kot gostje," zaključuje Kolec, "obnašajo pa se kot gospodarji".