
Dars je marca na razcepu Malence postavil plastične in snemljive stebričke, saj je s tem želel preprečiti pogoste vožnje v napačno smer in vsakodnevno kršenje cestnoprometnih predpisov. S to odločitvijo pa je pri nekaterih voznikih sprožil val nezadovoljstva. Bralka nam je tako sporočila, da je že dva tedna, med 16. in 17. uro, zaprt predor Golovec proti Dolenjski. Zato se vsak dan vozi domov vsaj 20 minut dlje kot pred postavitvijo stebričkov. Sama se vozi po predpisih, moti jo pa prepogosto zapiranje predora. Slednje povezuje s postavljenimi stebrički.
Jezna se sprašuje, zakaj je tako? Na Darsu odgovarjajo, da predor zapirajo zaradi varnostnih razlogov, in sicer če se zastoj podaljša v predor. Gre za ukrep, ki se uporablja za vse predore.
Zakaj pa nastajajo zastoji? So krivi postavljeni stebrički? Dars odločno poudarja: stebrički so nameščeni na površini, ki je omejena s polno črto, kar pomeni, da po njej vozniki ne smejo voziti. Polna črta ločuje prometna pasova, ki vodita iz Golovca in Dolenjske ter se združita v južni obvoznici. A vozniki so kršili pravila in se vključevali direktno na pas, ki prihaja iz Grosuplja oz. Dolenjske, pravijo na Darsu.
Jasno je: s tem početjem vozniki kršijo pravila cestnega prometa ter ogrožajo sebe in druge udeležence v prometu.
Zato so se na Darsu odločili, da bodo preprečili obračanje in neprestane vožnje čez polno črto. S tem so zagotovili pogoje za višjo prometno varnost na tem zelo nevarnem odseku, še posebno ker je na tem delu veliko predorskih cevi, poudarjajo na Darsu. "Z ukrepom torej ni samo zmanjšana možnost obračanja in posledično vožnje v napačno smer, preprečena je tudi vožnja čez polno črto," dodajajo.
So spreminjali prometno ureditev? So zožili cestišče? So zato zdaj zastoji?
Ne, odgovarjajo na Darsu. "Prometne ureditve niso bile spremenjene niti ni zožen prosti ali prometni profil ceste. So pa s tem ukrepom poleg preprečitve voženj v napačno smer preprečene tudi kršitve pravil cestnega prometa in ogrožanje drugih udeležencev v prometu," odgovarjajo na kritike, da je zdaj manj prostora za vožnjo in posledično nastajajo zastoji.

Kolikokrat je bil predor Golovec zaprt pred postavitvijo omenjenih stebričkov in kolikokrat po postavljenih ovirah?
Na Darsu pravijo, da so predor Golovec zapirali tudi pred postavitvijo stebričkov. Zapirali so ga, če se je zastoj podaljšal v predor. "Je pa res, da se zdaj to dogaja pogosteje," priznajo darsovci in dodajajo, da zapiranje predora ni vnaprej načrtovano, gre pa za varnostni ukrep.
Dars torej izvaja ukrep, s katerim vozniki ne morejo kršiti cestnoprometnih pravil in ogrožati življenj. Razumljivo. Toda: zakaj niso ob ukrepu stebričkov poskrbeli tudi za večjo pretočnost prometa na tem odseku? "Preučujemo preureditve razcepov na celotnem ljubljanskem obroču in s tem prilagoditev povečanemu prometu v zadnjih letih," odgovarjajo.
Jasno je, da do rešitev ne bodo prišli tako hitro. Obvoznica že v osnovi ni načrtovana za takšno dnevno količino vozil. Ves promet iz prestolnice se preusmerja na obvoznico, nastajajo zastoji, gneče ... posledično nezadovoljstvo voznikov. A to še ni dovolj dober razlog, da vozniki kršijo pravila ter vozijo in obračajo, kjer se jim zahoče. Da je Dars postavil stebričke na razcepu Malence, je le pokazatelj prometne nekulture nekaterih voznikov, saj potrebujejo fizično oviro, da jim prepreči nevarno početje.
Jasno pa je tudi, da prometna ureditev, ki je trenutno v veljavi, ne deluje, saj ne zagotovi tekočega pretoka vozil. Upamo lahko le, da si strokovnjaki intenzivno prizadevajo poiskati čimprejšnje rešitve. Njihovo delo bomo seveda budno spremljali.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.