Zaradi snežnih padavin so sicer plužili in posipali avtoceste ter hitre ceste že konec oktobra, čeprav se zimska služba uradno izvaja vsako leto od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta. Za izvajanje zimske službe so na avtocestah in hitrih cestah podane zahteve, da mora biti na teh cestah zagotovljena prevoznost 24 ur na dan, vse dni v letu, v času močnega sneženja pa mora biti zagotovljeno, da je prevozen vsaj en vozni pas. Prevoznost je zagotovljena, če višina snega na teh cestah ne presega deset centimetrov, promet pa je mogoč z uporabo zimske opreme vozil.
Pristojni zagotavljajo, da bodo plužne skupine v primeru snežnih padavin dela izvajale neprekinjeno, obhodni čas plužne skupine pa bo do dve uri, na kritičnih odsekih pa do ene ure. Na omenjenih odsekih bo imel Dars v času pluženja stalno prisotno eno vozilo za potrebe sprotnega izvlečenja zaustavljenih vozil. Pripravljenih je 53 plužnih skupin in 22 plužnih enot.
V skladu z normativi je v letošnji zimi predvidena poraba 22.000 ton različnih posipnih materialov. Posipni materiali so deponirani v 14 skladiščih na avtocestnih bazah in izpostavah, v katerih imajo na zalogi okoli 13.000 ton soli, in v 20 silosih na različnih lokacijah avtocestnega križa, v katerih imajo deponiranih okoli 2200 ton soli.
Vozniki, ste pripravljeni?
Kot pravijo na Darsu, lahko vozniki predvsem z ustrezno zimsko opremo in strpnostjo v zimskem obdobju bistveno prispevajo k boljši prevoznosti cest in prihranku uporabe posipnih materialov. V zimskih razmerah je treba biti še mnogo bolj previden, pravijo in voznikom svetujejo, da hitrost prilagodijo razmeram ter stanju vozišča, da povečajo varnostno razdaljo, zavirajo rahlo, da ne spreminjajmo smeri vožnje sunkovito, da so pozorni na dele, kjer bi lahko bila poledica in da si za pot vzamejo več časa. "V takih razmerah je še posebno pomembna vozniška kultura, etika in solidarnost,“ še dodajajo.
Kako pripraviti vozilo?
Poleg upoštevanja zgornjih nasvetov k varnejši vožnji v zimskih razmerah pripomore tudi dobra priprava motornega vozila na zimo. Poleg pnevmatik, zavor, krmilnega mehanizma in luči je tu še vrsta drugih naprav in opreme, ki jih mora voznik pred zimo pravočasno in skrbno preveriti. Kot pravijo predstavniki Darsa, je smiselno pregledati in očistiti akumulator, preveriti gostoto, raven in odpornost hladilne tekočine proti zmrzovanju, iz sistema za dovod zraka odstraniti morebitno suho listje, preveriti učinkovitost ogrevanja ter odroševanja stekel, metlice brisalcev, raven olja, količino vode v posodi ter dodati zadostno količino sredstva proti zmrzovanju. Pravijo tudi, da bi morali imeti v avtu rokavice, odejo, strgalo za led in manjšo snežno lopato. V kolikor nas vremenske razmere zalotijo nepripravljene, se moramo iz prometa izločiti sami, še dodajajo.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.