Kako absurdno je življenje, ki ti dovoli, da kot prvi človek smučaš z Mount Everesta in v 38 letih opraviš čez tisoč alpinističnih tur, nato pa te vzame doma, v delovni nesreči.
Prvi na svetu neprekinjeno smučal z Mount Everesta
Leta 2000 je Davo Karničar kot prvi človek na svetu neprekinjeno smučal z najvišje gore na svetu, 8848 metrov visokega Everesta. Storil je nekaj, kar ni uspelo še nikomur pred njim, in se s tem zapisal v zgodovino. A to še ni bil konec njegove alpinistične poti. Karničar brez večtisočakov ni mogel živeti, do gora je čutil globoko spoštovanje, do turnega smučanja ljubezen. In vsakič, ko je stopil na alpinistično pot, je čutil, da mu je ta usojena.
A se ni vedno izšlo. Velika želja Karničarja je bila, da kot prvi v celoti presmuča najzloglasnejši osemtisočak na svetu – K2. In čeprav je dejal, da najde sto razlogov proti takšnemu podvigu, se je leta 2017 vseeno odpravil – a previdno. Na odpravi mu je usoda prekrižala načrte. K2 ga sicer ni zavrnil v vsej svoji moči: z višino, plazovi in podori ledu, ampak na milejši način, v svojem vznožju. Smučanje v bolečinah, ki so ga namesto na vrh najnevarnejše gore pripeljale nazaj domov.
Prejemnik Bloudkove nagrade in srebrnega častnega znaka svobode
Davo Karničar je v svojih 56 letih opravil več kot 1500 alpinističnih podvigov. Velja za prvega človeka, ki je presmučal najvišje vrhove vseh sedmih kontinentov. Presmučal je dve smeri z najvišjo možno težavnostno oceno na svetu, med drugim tudi slap. Bil je alpinist, ki so ga gore oboževale.
Bil je tekmovalni alpski smučar (republiški prvak, balkanski podprvak in tekmovalec v svetovnem pokalu) in serviser v svetovnem pokalu. Napisal je knjigo Alpinizem, samoljubje, ljubezen in je soavtor knjige Z Everesta.
Dobil je Bloudkovo nagrado in srebrni častni znak svobode Republike Slovenije za izjemen dosežek. V svetovnem merilu ga je revija Men’s Journal razglasila za najboljšega ekstremnega športnika na svetu, bil pa je nominiran tudi za najprestižnejšo športno nagrado Laureus v kategoriji za posebne oziroma ekstremne dosežke.
Na osemtisočakih je bil večkrat soočen s smrtjo. A ga je na koncu ta žal počakala v domačih hribih.
Smučanje z Everesta je bil logičen korak v Karničarjevi karieri
"V hribih je bil zelo domač, dojemal jih je na zelo svojstven način, zato je tudi spuste opravljal zelo etično – ni verjel, da se težke smeri smuča tako, da se varuje s helikopterjem ali da se vmes peš sestopa, pleza ali spusti ob vrvi," je povedal Stropnik.
O odmevnem podvigu, ko se je spustil z Everesta, Stropnik pravi, da je bil logičen korak v Karničarjevi karieri: "Stopnjeval je težavnost smučanja, tudi višino, smučal je že z Anapurne. Videl je, da je tega sposoben in, kot je rad rekel, čutil je, da je rojen za to, da opravi prvi neprekinjen spust z vrha Everesta do baznega tabora."
Naslednji izziv je bil spust s K2 in čeprav je Everst višji, je K2 zahtevnejši, pravi Stropnik: "Na njem je pri poskusu smučanja umrlo že mnogo ljudi, nekateri že med vzponom. To je najzloglasnejši osemtisočak, nekakšen sveti gral himalajskega alpinističnega smučanja, in logično, da nekdo, ki presmuča Everest, poskusi še to. Žal mu ni uspelo."
'Med ljudmi bo ostal zapisan kot prvi človek, ki je presmučal Everest'
"Vsi, ki se ukvarjajo z neko dejavnostjo, ki je na robu, se zavedajo tega in morajo biti pripravljeni, da lahko stopijo čez. Alpinisti običajno verjamejo, da so boljši in slabši trenutki in kraji za smrt. Ampak kot vidimo, je bil Davo res vrhunsko pripravljen za te stvari in ni imel nikoli nekih velikih težav," še dodaja Stropnik.
Po Stropnikovem mnenju bo Karničar pri ljudeh ostal zapisan kot človek, ki je presmučal Everest, po statistiki pa tudi kot prvi človek, ki je presmučal vseh sedem najvišjih vrhov vseh kontinentov. "Med alpinističnimi smučarji pa po zelo, zelo zahtevnih, sicer krajših in nižjih spustih, kot je recimo z Grintovca sedme stopnje in pa Sinji slap, ki ga je presmučal večkrat."
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.