Medletne primerjave intenzivnosti rasti trošenja po podatkih strokovnjakov EIPF kažejo, da je to v drugem četrtletju glede na enako lansko obdobje doseglo 20,5 odstotka. V celem prvem polletju znaša rast trošenja glede na enako obdobje lani 14,3 odstotka.
Tudi na področju blagovne menjave je vpliv DDV vrhunec dosegel junija, ko je mesečni primanjkljaj zaradi 6,7- odstotnega padca izvoza in 20,8-odstotnega povečanja uvoza dosegel rekordnih 291 milijonov dolarjev. Pesimistična so gibanja in spreminjanje strukture zaposlenosti, ki krojijo strukturne spremembe v gospodarstvu. Še naprej se zmanjšuje število samozaposlenih, hitro upada tudi zaposlenost v industriji, čeprav je bilo julija 4,7 odstotka manj brezposelnih kot v lanskem juliju.
Realna rast plač, ki jo izmenjaje diktirajo gospodarstvo in družbene dejavnosti, je na zgornji meji še varne rasti, kljub opaznemu pešanju inflacije pa ne pojenjuje, opozarjajo strokovnjaki.
Na deviznem trgu je zaradi presežnega povpraševanja prišlo do presežne ponudbe, ki je predvsem v drugem četrtletju pripeljala do rasti deviznega tečaja. V izogib preveliki apreciaciji tolarja bo morala Banka Slovenije po oceni strokovnjakov EIPF poseči na nakupni strani tečaja z odkupom dela tržnega presežka deviz ali s predpisom o minimalnem zagotovljenem nakupnem tečaju. Novost in neznanka na deviznem trgu pa je tudi septembrska uvedba deviznih računov.