Jeseni bodo v Sloveniji potekale predsedniške volitve, ki sicer uradno še niso razpisane, volilna kampanja pa že intenzivno teče. Kandidaturo so napovedali štirje kandidati: sedanji predsednik Danilo Türk, nekdanji premier Borut Pahor (SD), evropski poslanec Milan Zver (SDS) in Marko Kožar. Slednji kandidira že tretjič.
Na spletni strani 24ur.com začenjamo debato, v katero vabimo vse gledalce. Zanima nas, kaj vi pričakujete od predsednika države in kdo od kandidatov bi lahko bil po vašem mnenju kandidat ljudi in ne političnih strank. Za začetek smo soočili mnenji pravnika Rajka Pirnata in mednarodnega podjetniškega svetovalca Petra Kraljiča. Kraljič pravi, da si želi predsednika države z več moralne avtoritete – na vseh področjih, tudi v gospodarstvu. Pravi, da ima glede na ustavo predsednik dejansko premalo pooblastil, to pa zato, ker nismo dovolj zrela demokracija.
"Danes je cela vrsta stvari, ki v Sloveniji tečejo narobe. In to je strankarsko pogojeno. Ta prepir med Virantovo in Janševo stranko, kdo bo gospodaril na Telekomu. To je nesramnost, ker Telekom ni last ene stranke, ampak je last države, in proti temu bi moral imeti pravico nastopati en predsednik zelo odločno in jasno v javnosti. In, če tega ne bo naredil oziroma ne more narediti, potem je z našo ustavo nekaj narobe," je dejal.
Pirnat pa se s Kraljičem glede pooblastil predsednika ne strinja in zagovarja simbolno vlogo predsednika. Pravi, da to preprosto niso področja, ki spadajo v pristojnosti predsednika republike. Denimo, da bi se vpletal v to, ali bo vlada odločala, kdo bo kje na primer član nadzornega sveta ali predsednik uprave. Meni, da mora ravnanje predsednika ostati omejeno in zadržano na ravni, ko opozarja na potrebno družbeno povezovanje. Torej, Pirnat v predsedniku države v prvi vrsti vidi osebnost, s katero se lahko poistoveti večina, če ne vsi državljani. Ni pa naklonjen temu, da večina kandidatov kandidira s podporo političnih strank.
"Ampak to ne pomeni, da ni predsednik republike dolžan, potem ko enkrat nastopi to funkcijo, pozabiti to strankarsko zaledje in ravnati v interesu vseh in tako, kot sem prej povedal, tako da ga nihče ne dojema kot izrazito svojega, kar pomeni, da ga drugi dojemajo kot izrazito njihovega," je pojasnil.
Debati in tudi glasovanju o predsedniških kandidatih se pridružite na spletni strani Debate24UR ali prek Facebooka. Razprava bo tekla 12 dni.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.