Slovenija

Debate 24UR: Pokojninska reforma drugič

Ljubljana, 28. 08. 2012 16.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kako vi ocenjujete predlagano pokojninsko reformo? Bi bilo lahko kaj drugače? V debatah tokrat soočamo mnenji ministra Vizjaka in predsednika svobodnih sindikatov Semoliča. Pridružite se jima tudi vi.

Andrej Vizjak
Andrej Vizjak FOTO: Aljoša Kravanja

Ali podpirate predlagano pokojninsko reformo, za katero vlada upa, da bo v veljavi že v začetku prihodnjega leta. Bi bilo lahko kaj drugače? Lani smo že glasovali o pokojninski reformi, ki jo je predlagala prejšnja vlada. Ta, ki jo predlaga vlada Janeza Janša, pa je še ostrejša. Kaj si mislite o dejstvu, da vlada zdaj predlaga takšno reformo, prejšnji pa je nasprotovala? Kakšni bodo njihovi argumenti zdaj in kako nas lahko državljane prepričajo, da mora biti ta reforma še ostrejša? Bo zaradi pokojninske reforme znova razdor znotraj koalicije? Nas zaradi napovedane reforme pokojninskega sistema čaka še hujša politična kriza? Na spletni strani Debate24UR se vključite v debato in povejte svoje mnenje. Zagovornik reforme je minister Andrej Vizjak, njen nasprotnik pa je predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.

Ministrstvo za delo pripravlja reformo, ki prinaša omejitve predčasnega upokojevanja, zvišanje starosti ob upokojitvi, informativne individualne račune in dodatno pokojninsko zavarovanje. Vlada pravi, da je povprečna delovna doba upokojencev konec lanskega leta znašala 32 let in sedem mesecev, zastavili pa so si, da bi znašala 40 let, hkrati bi radi tudi zvišali starost upokojencev. Povprečna starost ob upokojitve je decembra lani za ženske znašala 58 let in 8 mesecev in 61 let in 9 mesecev za moške, kar je pod veljavno polno starostjo 61 let za ženske in 63 let za moške.

Na ministrstvu opozarjajo tudi, da se podaljšuje doba prejemanja pokojnine. Povprečna doba za ženske je leta 2000 znašala 17 let in 1 mesec, leta 2011 pa že 21 let in 8 mesecev, medtem ko je moški v povprečju leta 2000 prejemal pokojnino 14 let in 9 mesecev, leta 2011 pa 16 let in 4 mesece.

Z reformo pravi vlada, bi tudi spremenili pravilo o usklajevanju pokojnin. Razmerje med povprečno neto plačo in povprečno starostno pokojnino se je zaradi izvajanja pokojninske reforme zniževalo in leta 2024 bi po do sedaj veljavnem zakonu znašala le še 56 odstotkov povprečne plače.

'Treba je zaposlovati, da bo blagajna bolj polna'

Sindikalisti po referendumih - 2
Sindikalisti po referendumih - 2 FOTO: Aljoša Kravanja

Semolič pa predlagani reformi nasprotuje. Prepričan je, da bi morali najprej zmanjšati brezposelnost z ustvarjanjem novih delovnih mest in zaposlovanja mladih za nedoločen čas in povečevati gospodarsko rast. Semolič pravi, da morajo biti pogoji za upokojevanje pravični, kar pomeni, da morajo biti dosegljivi za večino ljudi.

Opozarja tudi, da je večina ni zmožna delati do 65. leta, zato je zgolj zviševanje starosti za upokojitev le shema za zniževanje pokojnin, kar pomeni pot v revščino za starejše ljudi. Pri tem dodaja, da je delovna doba lahko le eden izmed pogojev za upokojitev. Mnogi namreč ne bodo zmogli doseči 40 let delovne dobe, ki je zahtevana za moške. Vse manj je namreč ljudi, ki delo najdejo pred 30. ali 35. letom starosti.

Hkrati Semolič tudi pravi, da je za večjo upokojitveno starost treba ustvariti pogoje. Poudarja, da bi morali več narediti za varovanje zdravja pri delu in sprejeti odločitve, ki bi spodbujale nastanek kakovostnih delovnih mest. Poudaril je tudi, da večina delodajalcev nima delovnih mest, na katera bi lahko zaposlovali starejše od 55 ali 60 let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tali?ni tom
28. 08. 2012 20.55
+9
dejstvo je da najprej vsi ki so ali še kradejo vrnejo denar , ali se jih polovi in proda njihove rezervne dele kot to delajo na kitajskem ! kot drugo , bo en vizjak ki sploh ne ve kaj je delo , to je roko na srce vsaj sprobal pahor zadnje tedne pa ni to nek moj plus zanj pa bo vizjak nam krojil prihodnost in janša , negdanji padalec in arestant ! ne more to it tako , pa da banke dajejo denar na lepe oči in mi naj to vse plačamo za ceno dela do smrti skoraj brez penztij , brez zdravstva glih in v popolnoma policijski državi ! in za konec nam spet tuji okupatorji kakor krojijo usodo kot med drugo vojno in spet jim pomaga domač izdajalc zasužnjit lasten narod, namesto da bi vlada skrbela za nova delovna mesta ustvarja brezposelne in zapravlja NAŠ denar za neke seje ki ne prinašajo nič druzga kot tem tipom tam denar! to je treba takoj prekinit in janez po moje če je politk vsaj malo bi moral odstopit ali bit odstopljen in POPOLNOMA vsi politiki okol njega zadnjih 25 let ! in potem začet na novo ! druge ni !
WikiX
28. 08. 2012 21.13
+6
Se strinjam, druge ni, zdaj pa lahko le čakamo in gledamo, kako dolgo bo še trajala agonija.
WikiX
28. 08. 2012 20.31
+1
Edini razlik za zgodovinsko izdajstvo oziroma antirevolucionarno pokojninsko reformo je usklajevanje z nekaterimi narodi v Evropi, potem bi bili pogoji upokojevanja izenačini z nekaterimi germanskimi plemeni, ki zaslužijo tudi trikrat več oziroma so neprimerno bolj razviti kot mi. Pri njih denar in status v družbi nekaj pomenijo, pri nas je to le znamenje, da so lopovi, zviševanje obvezne tllake je zadnje kar potrebujemo v tej policijski deželi. Najprej si moramo izgraditi demokratično in svobodno državo, zagotoviti ljudem človekove in socialne pravice, potem tudi organizacija dela in porazdeljevanje ustvarjenih presežkov ne bo več problem,doklermoramo delai za Šrot, Bavčarja in ostale teroriste, so taki predlogi naravnost smešni in popolnoma neresni, zgleda kot, da morajo pri nas žrtve totalitarnega režima plačevati storilcem, da so jim uničili življenja in jih celo življenje trpinčili.
vicvic
28. 08. 2012 18.58
+9
pokojninske reforme nebi bilo potrebno sprejemati, če bi pobrali vse prispevke, preje posredovali saj se vse imetje kar ostane ob stečajih ter vse izmikavtih. pokojnine so že sedaj sramota za polna delovna leta. kam še .
Davorin Zorec
28. 08. 2012 18.16
-4
Odkar imam volilno pravico, še niti enkrat nisem šel na nobene volitve, niti na noben referendum, IN SEM PONOSEN NA TO!!
grdavs
28. 08. 2012 19.00
+8
Jest se s tem, na tvojem mestu, ne bi hvalil.
MR64
29. 08. 2012 06.32
+5
Grdavs, kaj po tvoje spremeni, če greš (čeprav jaz hodim) ? Kak je bil rezultat na zadnjih volitvah in kdo je prišel na oblast?
mamica55***
28. 08. 2012 17.59
+17
ukinite nezaslužene pokojnine, razne dodatke, 7000 borčevskih pokojnin . . .
kleopatra-1
28. 08. 2012 23.32
+3
ne na splošno o borčevskih. Sem že povedala, pa bom še enkrat - moja 84 let stara tašča prejema pokojnino po svojem pokojnem možu - borcu, ki je preminil v 80-ih. Ko je umrl, je ravno imela pogoje za penzijo, sama je oddelala 35 let, pa se je odločila za borčevsko pokojnino po možu, ker je višja. Dobi celih 490 !!! evrov.
kleopatra-1
28. 08. 2012 23.33
+3
statistika pač to neverjetno visoko pokojnino vodi pod borčevske. In še kar nekaj je takšnih.
ante-fante
28. 08. 2012 17.46
+4
V bistvu sta oba omenjena glavna akterja za padec bonitet (Majer je liga zase in mu nihče ne seže do kolen). Semolič, ker je poniglavo paktiral z Janšo, da so zrušili Pahorja, Vizjak, ker je pač že po svoji naravi poniglav. Dobro bi si bilo malo zavrteti njune komentarje pred referendumom iz lanskega leta in bo vsem jasno, kakšno meglo prodajata danes, potem ko so nas njune odličitve pripeljale v stanje, v katerem smo.
WikiX
28. 08. 2012 20.21
+4
Da so naši tajkuni razpolagali z dobesedno količino denarja in so naši največji nacionalni banki neznano kam izginile milijarde, za kateresmo zadolžneni državljani, pa naj ne bi vplivalo na bonitetne ocene, kaj ti misliš?
WikiX
28. 08. 2012 20.23
+1
Mislil sem na "dobesedno neoomejeno količino denarja", s katerim so hoteli kupovati podjetja na tujih trgih.
ante-fante
28. 08. 2012 22.37
+6
Se strinjam, WikiX, tajkuni, RKC, bankirji, vsi ti so znatno prispevali k stanju, kakršno je, in vsi našteti so v veliki meri povezani z desnico, ki jih je pridno servisirala vsakič, ko je bila na oblasti (Tudi levi imajo svoje hude grehe, ampak večina zdajšnjih problemov je le zrasla na Majerjevem zeljniku v mandatu 04-08). Kronski dokaz, da smo Slovenci res narod voslov pa je pokojninska reforma. 70% ljudi se je pustilo naplahtati Majerju, da so šli glasovati na referendumu proti, zdaj bodo pa podprli še slabšo različico taiste reforme, ne da bi se komu zatresla roka in zdaj vsi modro ugotavljajo, da je reforma nujna. Množična blaznost. Namesto, da bi Majer, Bavčar, Šrot, Stres, Kordež, razni kramarji, kovačiči in podobni sedeli na Dobu, zaradi oškodovanja in skorajšnjega bankrota države, nam danes spet žugajo. So dnevi, ko zares zavidam Islandcem, ki so se uprli temu povampirjenemu klero-fašističnem kapitalizmu.
odpisan2x
28. 08. 2012 17.20
+34
prinesite denar nazaj,politiki, vlade,sindkati pa nobea pokojninska reforma ne bo potrebna