Slovenija

Redno bodo sestankovali

Ljubljana, 18. 07. 2010 09.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pogajalska skupina sindikatov, ki jo vodi Branimir Štrukelj, se bo z vladno stranjo dobivala dvakrat tedensko in se pogajala o plačah v javnem sektorju. S sindikati Posedijeve skupine pa je nekaj več težav.

Le Štrukljeva skupina je doslej pristopila k pogajanjem z vlado.
Le Štrukljeva skupina je doslej pristopila k pogajanjem z vlado. FOTO: POP TV

Predstavniki sindikatov javnega sektorja, ki so se odločili sodelovati na pogajanjih o ukrepih na področju plač v javnem sektorju, se bodo z vladno stranjo dobivali dvakrat tedensko. Naslednjič se sestanejo v ponedeljek, odločili pa so se, da vsakokratnih pogajanj v javnosti ne bodo komentirali. K pogajanjem je doslej pristopila le pogajalska skupina, ki jo vodi Branimir Štrukelj. S pogajanji so začeli minuli ponedeljek in se nato sestali še v četrtek. Kot so povedali na ministrstvu za javno upravo, so na zadnjem srečanju vladni in sindikalni pogajalci sprejeli poslovnik o načinu pogajanj.

Glede na vladne napovedi naj bi se pogajali do konca julija, saj vlada lovi roke za pripravo državnega proračuna. Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs pa je že napovedala, da bo na pogajanja vabila tudi sindikate pogajalske skupine, ki jo vodi Janez Posedi.

Posedijevo skupino bo Krebsova vseeno vabila na pogajanja.
Posedijevo skupino bo Krebsova vseeno vabila na pogajanja. FOTO: POP TV

Sindikati Posedijeve skupine se sklicujejo na pravico, da odgovor na vladni predlog pripravijo v roku 60 dni. Ker pa vladna stran postopkovna pravila o začetku pogajanj razume drugače, so ji predlagali usklajevalni sestanek, na katerem bi te dileme razčistili. Potem ko niso sprejeli ponudbe ministrice, da bi takšen usklajevalni sestanek opravili ob začetku četrtkovih pogajanj, so sami predlagali, da bi se o tem pogovorili v torek.

Vlada ukrepe, s katerimi bi zmanjšali sredstva za plače v javnem sektorju, povzema v predlogu aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in v predlogu dogovora. Z aneksom predlaga, da bi se zaposleni v javnem sektorju v prihodnjih dveh letih odrekli regresu za letni dopust in splošni uskladitvi osnovnih plač ter da bi odmaknili izplačilo zadnjih dveh četrtin odprave plačnih nesorazmerij. Ostale ukrepe, od zamrznitve napredovanj do znižanja nekaterih povračil stroškov, na primer za prevoz na delo in za prehrano, predvideva dogovor.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
19. 07. 2010 10.59
V javnem sektorju imajo realne plače od katerih plačujejo davke in prispevke, v zasebnem je že kar navada, da imajo neke simbolične plače, ostalo pa si izplačujejo kot neke fiktivne stroške, študenstko delo itd., od česar seveda ni davkov ali pa so minimalni (štud. delo). Tudi pol materiala in uslug je namenjeno zasebnemu življenju, ne podjetju, pol dela je opravljenega brez računov itd., perdvsem v malih podjetjih in s.p.-jih, štipendirajo lastne otroki, smučanje in počitnice prikazujejo kot izobraževanje, namesto za penzije pa denar nakazujejo za živlejnska in rentna zavarovanja v tujini. Vsega tega v javnem sektorju ni!!
Vance
19. 07. 2010 10.54
V javnem sektorju je preveč zaposlenih,saj je v ta sektor vedno bilo možno zaposliti "tiste po vezah".Strinjam se,da mora biti delavec zaščiten pred apetiti delodajalcev,hkrati pa ugotavljam,da so mnogi sindikalisti našli v tej zaščiti eno donosno tržno nišo,ki jim kupčka prihranke,hkrati pa občutno bremeni gospodarstvo in tiste,ki morajo ustvarjat.Podobno se dogaja s Študentskimi servisi, organizacijami,odbori ipd.Res,eni so na lep način izkoristili to zmedo med pravicami in dolžnostmi delavcev.
Sanja Potušek
18. 07. 2010 20.59
bor_javnisek. - se popolnoma strinjam s tabo. Očitno smo tisti, ki delamo v javnem sektorju res same lenobe in smo si sami krivi, da delamo tam - v sistemu, ki so ga postavili naši politični veljaki (isti že od samosvojitve...)
bor_javnisek.
18. 07. 2010 20.05
Zaposlen sem v javnem sektorju. Zaradi tega dejstva, si očitno ne zaslužim več malice. Ne zaslužim si plačila prevoza, navsezadnje tistih 20 km v eno smer bi lahko za rekreacijo pretekel. Mojih 900 evrov neto je občutno preveč, dajmo to znižati za 11 odstotkov. Moje nadure niso plačane, zakaj bi le bile, koga briga koliko delaš v javnem sektorju. Prav iz tega naslova je edino pravilno, da so mi ukinili dodatek na delovno uspešnost, pa saj vendarle koga briga kdo je kaj naredil, zaslužim enako plačo kot sodelavci ki ne delajo in bistveno nižjo od nadrejenih, ki se na moje izdelke le podpišejo. Zaposlen sem bil pred dvema letoma, verjetno sem jaz kriv da so zaposlovali takrat, in si službe sploh ne zaslužim. Kot si je ne zasluži moja punca, ki ji v šestem mesecu nosečnosti niso podaljšali pogodbe za določen čas (v javnem sektorju!), ker bi bila pač nepotreben strošek. Da nimava stanovanja in moreva plačevati najemnino sva si tudi sama kriva, zakaj pa sva študirala. vendarle bi lahko od 19 pa do 23 leta namesto študija našparala za eno štalco nekje bogu za leđima. A spet ker bi bil ta bogu za leđima daleč od moje službe, jaz pa si ne zaslužim prevoza, ker delam v javnem sektorju, ne vem če bi bili moji stroški kaj bistveno nižji. po tej teoriji bi mi ostalo 800 evrov mesečno. če odštejem najemnino, ostane 400. moja punca ni upravičena do socialne podpore (navajajo neke blablabla razloge na zavodu), otroških dodatkov še ni. Regres gor al pa dol, dopusta ne bom niti od daleč videl in to me niti ne skrbi. Glavna skrb mi je, kaj bo jedel moj še nerojeni otrok. Mogoče pa mu razložim, da ker je oče v javnem sektorju, ne zasluži malice.
ivo55
18. 07. 2010 18.36
Spet sem zasledil me komentarji, da zaposleni v javnem sektorju plačujejo davke in prispevke. Z isto teorijo je pred kratkim grmel na TV neki dr...koliko, da plačuje - bi bilo res, če bi imel privat univerzo in lastne prihodke! Moram vas podučiti, da javni sektor to kar ti "pacienti nazivajo "plačuje" v bistvu in SAMO le več stane realni sektor. In za te davke in prispevke mora realni sektor plačati toliko več v proračun. Očitno je, da je v tej državi mogoče imeti akademski naziv, pa ne imeti pojma o finančnih tokovih, o tem da je njivo potrebno preorati, da bo na njej zrasla pšenica, da je za mleko treba kravo imeti, jo krmiti ,napojiti in šele potem dojiti! In dokler bodo taki pacienti imeli mogočen vpliv v družbi, bomo le še nazadovali, Pa na teh silnih sestankih naj še kako rečejo o 8. urnem delu in plačilu za opravljeno delo!
krainburger
18. 07. 2010 15.35
plače v gospodarstvu so že konec leta 2008 "popravili" za cca. 30%. recesija, so rekli. poldrugo leto pozneje, še ni čutiti nobene recesije v spalnem, pardon, javnem sektorju.
Milan Koleznik
18. 07. 2010 12.41
Slovenijo so po mojem uničili,tajkuni,poslanci,zdravniki,privatniki,ter prvo banke,z nepoštenim ravnanjem denarja,vsi hočejo preveč,ne bi pa rekla da učitelji imajo preveč,imeti bi morali dvakrat več kot poslanci,zato podpiram sindikalista Štruklja,ampak on je že predolgo na sindikatu morali bi ga menjati,ker se mi zdi da je figura tej vladi.
razvojnica
18. 07. 2010 12.40
vsem tistim, ki se naslanjajo na idejo ukinitve regresa, dodatkov za malico in prevoz v javnem sektorju eno vprašanje: kje mislite da bo vašemu delodajalcu še podlaga da vam izplača regres in dodatke? v javnem sektorju je potrebna reorganizacija. naj vzamejo bogatim, ki ne naredijo ničesar. mnogo se jih najde s plačo 1500 neto. njim tisti dodatki res niso ne vem kaj, ampak kaj pa tistemu z minimalno plačo, ki se mogoče nekaj km tudi vozi v službo, ali tak pa ni vreden preživetja, ker pač drugi na račun njegovega dela služijo in gledajo v luft? gabite se mi vsi, ki to podpirate. naj se krepko začne nižati tistim, ki nosijo domov nad 1500 neto pa se bo tudi prišparalo. naj se naredi rez nad službenimi potmi uradnikov in dnevnicami, zakaj se njim plačuje hotel s 5*? pa to se dejansko dogaja, vem za take primere! in namesto da bi se njim malo pobralo, se bo pobrala malica in prevoz. banana država.
przelmuding
18. 07. 2010 12.00
Ne bom se spuščal v višino plač v javnem sektorju, da pa vlada hoče aneks da se odpovejo regresu je pa nezakonito in tu se vidi kakšno vlado imamo. Pacerji eni
periot
18. 07. 2010 11.45
Nevem zakaj sestanke ko ste delavcim pobrali vse marsikateremu še plače ni bilo nič sestankov ko je pa treba plače znižati v negospodarstvu se pravi tam ki nič ne proizvajajo vsaj živijo na račun gospodarstva pa tak halo moralo bi biti pa ravno obratno!!!!!!!!!!
Sanja Potušek
18. 07. 2010 11.40
mislim, da vsi pozabljamo, da smo v istem "zosu". Vsi ste prepričani, da imamo v javni upravi bajne plače - rahlo se motite. Na mojem ministrstvu ima kar lepo število ljudi minimalno plačo, večina pa dosega plačo okoli 1200 EUR. Vem kako se dela tudi v zasbnem sektorju, saj sem tudi tam delala - in ponekod je zelo dobro plačano, ponekod ni. Kot v javni upravi. In sedaj bi nam - srednjemu sloju - pobrali še tisto malo kar imamo - si mar mi ne zaslužimo regresa in iti na dopust ter privoščiti našim otrokom sproščujočih počitnic? Si zaposleni v javnem sektorju ne zaslužimo, da si privoščimo kak priboljšek, ker gre itak vsa plača za najemnino in stroške? Vsi pozabljate, da tudi mi plačujemo davke in prispevke - nižje bodo plače manjši bodo davki in prispevki in bo država spet ugotovila da nima denarja. Od kje ga bo potem vzela???? Res je, da se da v javnem sektorju marsikje prišparati in tudi v zasebnem se da. Vendar ne na škodo srednjega sloja, ki itak vedno plačuje za vse napake vladajočih....
antonino
18. 07. 2010 11.27
ŽE TAKO NIČ NE DELAJO, SEDAJ BODO PA ŠE MANJ - ZA TO PA HOČEJO VEČJE PLAČILO - PA LJUDJE, KAJ MISLITE,DA STE BOGOVI, ŠE ON JE HODIL IZ KRAJA V KRAJ IN UČIL - BREZPLAČNO
antonino
18. 07. 2010 11.24
SAJ DRUGEGA PA NE ZNAJO DELAT, KOT MLATIT PRAZNO SLAMO - SESTANKOVAT IN ŽIVET LEPO NA RAČUN TISTIH, KI DELAMO
proofreader
18. 07. 2010 11.19
Spet je ven udaril njihov način dela - neprestano sestankovanje. Pripravijo naj predlog, dogovorijo datum in sestanek naj traja toliko časa, dokler se ne dogovorijo.
bostjan_safaric
18. 07. 2010 10.54
Pogajajo se o denarju, za katerega oboji ne naredijo nič. Ali ne bi vezali plač v javnem sektorju na minimalno plačo v gospodarstvu? Mogoče bi se potem javna uprava vsaj malo potrudila in delala tako, da bi gospodarstvo raslo. Ah, ne. Z dekretom bi zvišali minimalno plačo. Kmalu bom državi vsak mesec dolžan že toliko, da bom po službi prisiljen delati na črno, da bom lahko potešil to pogoltnost. Najbolj pa je žalostno da po forumih ne najdem ničesar drugega kot zagovornike Boruta ali Janeza. Dajte, zbudite se, oba sta za en moški spolni ud... . Volimo lepše plakate, ne boljših ljudi. Na žalost.
lutherking
18. 07. 2010 10.36
prodal bo delavce (no je že, sam da ne vemo še)
Species
18. 07. 2010 10.31
Z zniževanjem plač kar napočez jih znižaš tistim, ki delajo premalo in zanič in tudi tistim, ki delajo veliko in dobro. Me zanima, zakaj bi potem nekdo, ki je delal pošteno (in ni imel bajne plače), še hotel delati pošteno in dobro? Je za moje otroke dobro, če super vzgojiteljici ali učitelju znižajo plačo? Je zame dobro, če znižajo plačo prizadevni medicinski sestri, ki naj bi me negovala v bolnišnici? Je zame dobro, če policistu, ki naj bi mi pomagal, znižajo plačo? Kaj pa gasilec, bo šel v najhujši požar, da me reši, če mu znižajo plačo? Nekateri vidijo samo pokvarjene odvetnike, podkupljene sodnike, učitelje, ki so baje ves čas na počitnicah in pogoltne privat dohtarje.... in jih zvija zavist, ker verjamejo svojim predstavam.
Madeyya
18. 07. 2010 10.30
Slovensko državo sto uničila dva projekta dve podkupnini LDS - a Slovenskega post Balkanskega, socialističnega pravosodnega sistema polnega sodnikov združenega dela in socialističnih pravobranilcev samoupravljnja zabeljenih z žlahto povojnih Kososvcev Ter največja neumnost v Evropi Lokalna samouprava ali Občina pri vsakem pesjaku.
kadulja
18. 07. 2010 10.13
Gospodje iz vlade a še vedno ne vidite, da so najvišje pklače javnega sektorja v sodsrvu, ki kljub ovišanju plač in stimulacij še vedno SPI-NE DELA in vedno več je zaostankov zaradi katerih država plačuje kazni ter pri zdravnikih, ki hodijo v službo spat, da lahko po službi privat FUŠAJO. oKLESTIT PLAČE SODNIKOM, ODVZET NEZASLUŽENE STIMULACIJE, ZDRAVNIKOM PA UVEST IZMENSKO DELO PO 8 UR IN DEŽURSTVA KI DRAGO STANEJO DRŽABO VEČ NE BODO POTREBNA.