Ekonomsko socialni svet (ESS) je na današnji seji potrdil predlog vlade, da Slovenija s 1. januarjem 2007 za državljane Romunije in Bolgarije - državi bosta s 1. januarjem vstopili v EU - sprosti trg dela. Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve poudarjajo, da je delavcev iz omenjenih držav v Sloveniji že zdaj malo, prav tako pa večjega priliva ne pričakujejo v prihodnje. Tako ocenjujejo, da sprostitev ne bo ogrozila slovenskega trga dela.
So se pa, kot je pojasnila predstavnica ministrstva za delo Janja Romih, s socialnimi partnerji dogovorili, da bodo izvajali aktivnejši nadzor ter redno spremljali zaposlovanje romunskih in bolgarskih državljanov v Sloveniji, kar velja tudi za ostale države. Poleg tega pa imajo na voljo tudi varnostno klavzulo v primeru ogrožanja slovenskega trga dela zaradi zaposlovanja tujcev, je dodala.
S prehodnim obdobjem, tako Romihova, ne bi rešili bistvenega problema. Romunski in bolgarski državljani bi lahko na slovenski trg prihajali preko ustanavljanja lastnih podjetij, samozaposlovanja, na kar pa država nima vpliva. V nekaterih državah so tako kljub prehodnemu obdobju imeli težave na trgu dela, je opozorila.
Primankljaj delavcev
Socialni partnerji so sicer potrdili uredbo o določitvi kvote delovnih dovoljenj za leto 2007. "Ni vprašanje, kvote da ali ne. Slovenska podjetja potrebujejo nekatere profile, ki jih v državi ni," je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. "Dilema je, da moramo za te delavce in delavke dosledno spoštovati kolektivne pogodbe," je poudaril in opozoril, da sicer prihaja do socialnega dumpinga. Tuji delavci pogosto delajo nadure, ne smejo stavkati, nimajo izplačanega regresa, je ponazoril.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrtnih dejavnosti Slovenije GIZ Igor Antauer je očitke sindikatov, da tujce zaposlujejo zgolj zato, ker so cenejši, zavrnil kot enostransko prikazovanje razmer. "Slovenski trg dela pesti visoka strukturna brezposelnost. Določenih kvalifikacij primanjkuje, zato je treba delavce uvažati," je dejal in opozoril, da primanjkuje okoli 5000 voznikov, veliko gradbenih delavcev, hkrati pa je v Sloveniji okoli 90.000 brezposelnih.
Opozorila sindikatov so sicer na mestu, je dejal, a dodal, da zato obstajata izvršilna veja oblasti in inšpekcijske službe. "Trg ki ni odprt za ideje, ljudi in kapital, je dolgoročno obsojen na smrt," je še dejal.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.