Občina Sežana delavcem podjetja Gratim, ki so ostali brez plač in stanovanja, ni ponudila konkretne pomoči, temveč le koordiniranje pri razreševanju situacije, je po sestanku delavcev in predstavnikov občine pojasnil aktivist gibanja Nevidni delavci sveta Besim Hasančević.
Direktor sežanske občinske uprave Milan Potparič je dejal, da so na srečanju, na katerem so sodelovali še predstavniki tamkajšnjega centra za socialno delo, Karitasa, Rdečega križa, zavoda za zaposlovanje, inšpektorata za delo, upravne enote, policije, sindikata in nevladne organizacije, pod drobnogled vzeli tri stvari.
Najprej so ugotovili, da podjetje Gratim obstaja samo še na papirju in da ne opravlja nobenih del več, tako da je le še vprašanje, kdaj bo šlo v stečaj, kar bi bilo po Potparičevih besedah za delavce tudi najboljše. Ti namreč plač niso prejeli še od septembra.
Nato so se udeleženci sestanka pogovarjali o iskanju novih zaposlitev za delavce, pri čemer so ugotovili, da so ti relativno pasivni. Potparič je zato poudaril, da bodo morali aktivno sodelovati pri iskanju novega delodajalca.
Tretja točka sestanka je bila nastanitev delavcev v stanovanjih. Minuli četrtek je namreč podjetje Hypo Leasing nepremičnine že zamenjalo ključavnico enega od treh stanovanj, v katerem so prebivali delavci in je bilo v lasti podjetja Gratim. Kot je povedal Potparič, je Hypo Leasing Gratim obveščal o neplačevanju obveznosti, na podlagi neplačevanja pa nato prekinil pogodbo o finančnem leasingu.
Direktor sežanske občinske uprave je ob tem menil, da bodo delavci, če bodo na sodišče vložili tožbo na začasno odredbo, verjetno uspeli. Obenem jim je svetoval, naj se skušajo osebno dogovoriti s predstavniki Hypo Leasinga, da jim podaljša čas bivanja v stanovanjih za mesec dni ali dva, da bi si v tem času lahko v miru poiskali novo zaposlitev. Če dogovora ne bo, jim bo Hypo Leasing zaračunal najmanj najemnino, je opozoril.
Na vprašanje, kje so zdaj vsi delavci Gratima, je Potparič odgovoril, da ni znano. Dodal je, da so nekateri že doma v BiH, da pa občasno pridejo v Sežano, kjer dobijo enkratno denarno pomoč in pakete s hrano.
V omenjenih stanovanjih jih je po njegovih besedah razmeroma malo, po neuradnih podatkih občine pa ti delavci opravljajo različna priložnostna dela na območju občine in zunaj nje.
Delavci pripravili protestni shod
Sicer so nekateri od delavcev Gratima, ki vztrajajo v Sežani oz. v Sloveniji, v nedeljo v Sežani pripravili protestni shod. Banka Hypo "s svojim nasilnim dejanjem delavcem onemogoča bivanje v Sloveniji in s tem tudi boj za odvzete pravice", so v pozivu na shod zapisali v civilni iniciativi za boj proti nepravičnosti, neenakosti, zatiranju, diskriminaciji in omejevanju mišljenja Alternativa obstaja.
Kot so pojasnili na shodu, so delavci Gratima, ki živijo v Sežani, popolnoma odvisni od delodajalca. Živijo namreč v treh apartmajih podjetja, za katerega so delali, za nastanitev pa so mesečno plačevali po 150 evrov. V apartmaju velikem 50 kvadratnih metrov prebiva kar 12 delavcev.
'Nikakor ni naš namen izselitev delavcev'
Iz Hypo Leasinga so sporočili, da so vsi trije apartmaji, ki so bili v leasing najemu pri družbi Gratim, last Hypo Leasinga. "Ker najemnik ni poravnaval svojih obveznosti, smo se prejšnji teden odločili, da prostore prevzamemo, vendar delavcem, ki prebivajo v prostorih, omogočimo nadaljnje bivanje do pridobitve ustrezne rešitve. Predstavnik občine Sežana nam je zagotovil, da se bo v reševanje problema vključila tudi sama občina," so dodali.
"Nikakor ni naš namen izselitev delavcev, še več, pripravljeni smo počakati, da se zadeve uredijo, brez nepotrebnih skrajnih ukrepov. Zavedamo se težkega položaja vseh delavcev, ki so se znašli v težkem položaju ne po svoji krivdi. Zato ponavljamo, da jih ne nameravamo postaviti na cesto," so tudi zapisali v sporočilu za javnost.
Pojasnili so še, da po njihovih informacijah za bivanje delavcev zadostujeta dva apartmaja, zato je prišlo do premestitve. A kot so naknadno sporočili, bodo delavcem omogočili bivanje v vseh treh apartmajih.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.