Energetika, v lasti ima skoraj 80 odstotkov delnic banke, bo SIB prodala na javnem razpisu, po neuradnih ocenah pa naj bi postopek prodaje zaključili konec maja.
V vmesnem času bo imela SIB za svoje obveznosti garancijo ene od večjih slovenskih bank. S takšno rešitvijo soglašal tudi predstavnik Banke Slovenija.
Energetika za prodajo banke
"Uspelo nam je najti rešitev, ki bo zmanjšala negativne učinke naložbe Energetike v SIB," je po skupščini SIB povedal generalni direktor holdinga in v.d. glavnega direktorja Energetike Marjan Rekar. Poudaril je še, da banke ne bodo prodali za drobiž.
Energetika je z eno izmed večjih slovenskih bank, za katero banko gre Rekar ni želel povedati, sklenila dogovor, po katerem bo banka zagotavljala likvidnost SIB, dokler ne pride do prodaje. Takšna rešitev, ki zagotavlja nemoteno poslovanje SIB v času postopkov prodaje, je sprejemljiva tudi za Banko Slovenije. "Ta banka bo na razpisu za prodajo konkurirala kot prva med enakimi," je povedal Rekar in dodal, da če že nakup ni bil izveden transparentno, prodaja vsekakor bo.
Rekar je izrazil prepričanje, da bo Energetika velik del naložbe v SIB vsekakor dobila povrnjen. Energetika je v SIB vložila 3,5 milijarde tolarjev, s prodajo pa naj bi vsaj 80 odstotkov teh sredstev dobila povrnjenih v obdobju treh do štirih let, meni Rekar.
Na vprašanje, ali bodo zoper odgovornost nadzornikov vložili ovadbe, pa je Rekar odgovoril: "Jaz sem poslal poročilo in ugotovitve v zvezi s prodajo na okrožno državno tožilstvo, 7. 2. ob 14:40, kar je potrjeno z žigom, in sedaj prosim, naj uradni organi to ugotavljajo. Marjan Rekar ni policaj."
Predsednik uprave SIB banke Tomaž Rogelj zagotavlja, da bo banka še naprej likvidna. "Kot uprava banke bomo skrbeli,da bo banka v tem obdobju izpolnjevala vse tekoče obveznosti, ki jih ima do svojih varčevalcev, do svojih deponentov in vzdrževala likvidnost na tistem nivoju, ki je normalen."