Hkrati je Jamnikar odkritje samo za medije. Ljudje iz ozadja pa ga poznajo že iz osemdesetih let, ko je sodeloval pri novih družbenih gibanjih in bil med ustanovitelji Zelenih, ki so se kasneje pridružili Liberalni demokraciji Slovenije.
"Na začetku me je zanimala ekologija in varovanje okolja. Nisem bil v protestniški skupini, ki je bila "proti", sam sem bil vedno "za": za spremembe, za uveljavitev ekologije v zakonodaji, za pritisk na vlado in družbene institucije," pravi o svojih začetkih Jamnikar. "Sodelovanje z njim je vezano na delo v osemdestih, do takratnih volitev. Potem je šel on svojo pot, mi – ZSMS – pa svojo," pravi o Jamnikarju poslanec LDS Jožef Školč.

Do sveta Liberalne demokracije praktično nihče ni stavil nanj. Igral je stranske vloge in kamere so ga posnele bolj po naključju. "On je človek neke ponotranjenosti, neke kontinuitete, iz obdobja "cvetličnih otrok". V tem smilsu ima za sabo kar nekaj treninga. To mu daje kvalitete iz potrpežljivosti," pa je o Jamnikarju dejal Miha Jazbinšek iz Zelenih Slovenije.

Jamnikar je le najožjemu krogu zaupal, da bo kmalu prevzel pomembno vlogo v politiki.
"Vedel sem, da bom zmagal. Dobil sem podporo iz vse delov Slovenije in tudi iz vodstva stranke, saj drugače rezultat ne bi bil tak. Vse to mi je dalo dodatnega poleta, da sem vztrajal do konca," je dejal Jamnikar o svojo izvolitvi.
Med Drnovškovim govorom na kongresu v Portorožu ni ostalo neopaženo, da je predsedniku prinesel kozarec vode. Tone Partljič je celo opazil, da ga Drnovšek ni popil: "Mogoče ga je skrbelo, da ni kaj narobe. Kozarec je ostal nedotaknjen do drugega dne, sklepam pa, da Jamnikar ne bo zastrupil nikogar."
"Na začetku tedna se bomo srečali prvič po kongresu, saj je Drnovšek na obisku v Ameriki. Pričakujem, da se bomo v kratkem dogovorili o načinu dela, o sodelovanju. Mislim pa, da delo generalnega sekretarja ni nek umazan posel," o opravljanju svoje funkcije pravi Jamnikar.
Peter Jamnikar je poročen, ima sina, ki študira pravo, in ženo zdravnico ter znanega tasta Tineta Velikonjo, s katerim sta v različnih strankah. "Lahko bi rekel, da nismo skregani, se ustavljamo, pozdravljamo, pogovorimo. Zadnjikrat, ko smo se res dobili za dalj časa, je bilo ob moji sedemdesetletnici, to je pred dobrimi dvemi leti," je o svojem zetu dejal Velikonja.
V prostorih liberalne demokracije je te dni čas velikih selitev. Ob primopredaji pa je enainštiridesetletnega profesorja sociologije in diplomiranega etnologa čakalo presenečenje: prazna pisarna brez pohištva. "Mislim, da je bila v medijih preveč poudarjano, da je v stranki nekakšna kriza. Krize dejansko ni, saj razmere poznam, mogoče je par posameznikov v krizi, kar pa je drug problem. Generalno je stranka v dobri kondiciji, strankini organi bodo sedaj začeli normalno delovati, konstituiral se bo svet stranke, tudi programski odbori bodo začeli normalno delovati," napoveduje Jamnikar.
"Mislim, da je Peter nesporno odličen organizator, zna poslušati ljudi, premisli zadeve in je človek dialoga: naj se krešejo različna mnenja, saj tako lažje pridemo do dobrih rešitev," je o Jamnikarju dejal Božo Flajšman, predsednik Ekološkega foruma LDS.
O ponudbah, da bi se odpovedal kanidaturi, je Jamnikar bral v medijih: "To so bile špekulacije o tem, kaj vse so mi ponujali, da ne bi kandidiral. V resnici pa so vsi čakali, da pogorim na volitvah," pravi Jamnikar. Izvolitev Petra Jamnikarja je legalna in nedvomno odraz razmerja sil in moči v liberalni demokraciji. Vse drugo je v politiki pravzprav manj pomembno.