Zakaj se tožilstvo premalo oziroma sploh ne ukvarja s preiskovanjem povojnih pobojev?
Seveda se ukvarjamo. Ekshumacija v Slovenski Bistrici poteka na podlagi predloga okrožnega sodišča v Mariboru. Na teh primerih delamo v okviru zakonitih možnosti. Obstajajo pa številni pravni problemi, saj čakamo na mnenje izvedencev o tem, kdaj so bili ti poboji izvršeni. Če so bili v času vojne ali oboroženega spopada, potem bo lahko šlo za kaznivo dejanja s področja zoper človečnost in mednarodno pravo, ki je nezastarljivo. Pomemben pa je tudi status žrtev, in sicer ali so bili to vojni ujetniki ali civilisti. Na ta vprašanja moramo dobiti odgovor, da dobimo kvalifikacijo. Še bolj pomembno pa je to, če je bilo to dejanje storjeno po vojni. V tem primeru ostane le eno nezastarljivo dejanje, in sicer genocid, če so bili poboji storjeni neki socialni ali politični skupini. Na ta vprašanja še nimamo odgovorov, saj čakamo na mnenje strokovnjakov.
Ali lahko vse skupaj pospešite?
Izkopavanja in proučevanja ne nameravamo pospeševati, saj je te stvari potrebno skrbno preučiti. Kar zadeva pa človeške vire in ugotavljanje storilca, kar je najpomembnejše, lahko povem le to, da Slovenci za pultom v gostilni vedo vse, pred policisti že polovico manj, ko pridejo pred sodnika in tožilca, pa se ne spomnijo ničesar. Take izkušnje imamo iz preteklih postopkov, in če bo tudi v tem primeru tako, morda storilcev sploh ne bomo odkrili.
Govorite o primeru Teharje?
Ne, sedaj govorim o primeru Tezno in Slovenska Bistrica, kar pa se tiče grobišča v Teharjih, pa moram povedati le to, da je okrožni tožilec dal sodišču predlog za izkopavanja, ki ga je sodišče zavrnilo.
V zvezi z grobiščem na Zgornji Bistrici se omenja tudi ime človeka, ki naj bi ukazal likvidacijo. Boste zadevo preverili, oziroma ga boste iskali?
Se že preverja. Policija ima nalog preiskovalnega sodnika in državnega tožilca, da preko vseh možnih virov skuša odkriti ljudi, ki bi o tem dogodku kar koli vedeli. Moram pa poudariti, da bi bil odgovoren storilec tisti, ki je dal ukaz in tudi tisti, ki je dejanje izvršil.
Še vprašanje, povezano z današnjim začetkom sojenja Josipu Lončariču. Menite, da je zahteva po izločitvi tožilke Jožice Bojte Brus, pa tudi vas, ker naj bi delali z eno od obtoženih, upravičena?
Mislim, da ni upravičena, saj ni nobenega dvoma v nepristranskost vodje skupine državnih tožilcev, ki je imela z eno izmed obtoženih samo redne stike poslovne narave. Še manj je pa razlogov, da se izloča mene, saj jaz obtoženke nikoli nisem videla oziroma z njo imela stike. Vendarle, zahteva je bila dana, zato je pravna možnost, o kateri bo potrebno odločati.