Če je po mnenju javnosti moralno sporno, da humanitarna organizacija preko svojega podjetja obrača denar, je verjetno še veliko bolj vprašljivo, da to počne tudi Rdeči križ - v obliki depozita je namreč denar posodil enemu izmed podjetij skupine Perspektiva, podjetju Energoplan in tudi pisarni znanega odvetnika Mira Senice. Skupaj naj bi šlo za več kot 100 milijonov tolarjev.
Več podjetnikov, ki so si pri Rdečem križu sposodili denar, je bilo na nek način dejavnih v Rdečem križu, oziroma povezanih z njim. Zakon o Rdečem križu pravi,da sme Rdeči križ za svoje delovanje pridobivati, razpolagati in odtujevati premično in nepremično premoženje kot svojo lastnino.
Generalni sekretar Mirko Jelenič, ki je še pred dnevi zagotavljal, da ne gre za posojanje denarja, ki je bil darovan v humanitarne namene, se je danes zavil v molk. Smo pa preverili, ali podobno kot pri nas poslujejo organizacije Rdečega križa v tujih državah. Na nemškem in avstrijskem Rdečem križu so nam po telefonu odločno zatrdili, da na takšen način kot slovenski, njihov rdeči križ nikoli ni posloval. Mednarodna federacija Rdečega križa v Ženevi, pa ni ustanova, ki bi predpisovala, kako morajo delovati organizacije Rdečega križa po svetu. Kot pravijo, so pravila stvar vsake posamezne države.
Rdeči križ Slovenije od zunaj nadzirata slovensko ministrstvo za zdravje in proračunska inšpekcija. Na ministrstvu za zdravje pravijo, da Rdeči križ v rednih poročilih vsa ta leta spornega poslovanja ni omenjal, proračunski inšpekciji pa po predpisih te humanitarne organizacije ni bilo treba preverjati. Danes se je odzvala parlamentarna komisija za nadzor proračuna, ki od proračunske inšpekcije zahteva natančna poročila.
Jutri bo na zaprti seji o vseh teh zapletih govoril glavni odbor Rdečega križa. Razprava bo verjetno polemična, saj iz območnih odborov namreč na Rdeči križ že danes prihajajo zahteve za odstop prvega moža te organizacije, Mirka Jeleniča.