Po zadnjih podatkih posebne občinske komisije se je ocena škode po julijskem neurju s točo v občini Šempeter - Vrtojba povzpela na 15 milijonov evrov, a podatki še niso dokončni, je povedal tamkajšnji župan Dragan Valenčič.
Neurje je v občini povzročilo pravo malo katastrofo, je prepričan Valenčič, saj zadnje ocene občinske komisije govorijo o 15 milijonih evrov škode, pri čemer je za 6,4 milijona škode na avtomobilih, 7,6 milijona na objektih, milijon pa na 330 hektarih kmetijskih površin. Prav pri slednjih pa natančnih ocen še ni.
Pomoč za oškodovance
Z zbiranjem prijav za nastalo škodo so že končali, pred tednom dni za škodo na objektih, v četrtek pa še za škodo v kmetijstvu. Medtem ko slednjih, ki jih je bilo 34, še niso uspeli pregledati, je bilo od 435 prijav škode na objektih 55 nepopolnih.
Občina bo prejela 48.000 evrov pomoči s strani države, še 6.000 pa bo prispeval Karitas. Pomoč bodo razdelili med lastnike poškodovanih hiš, o kriterijih delitve enkratne pomoči, da bi denar razdelili "objektivno in pošteno", pa bo občinska komisija odločala prihodnji teden. Pri tem bo upoštevala višino škode, materialni status lastnika in ali gre za salonitno kritino. Po županovih besedah denarja za vse ne bo dovolj, zato bodo morali narediti selekcijo.
Prav dejstvo, da je bilo med poškodovanimi 82.633 kvadratnimi metri streh v občini precej prekritih s salonitno kritino, ki vsebuje tudi azbestna vlakna, bi lahko pomenilo velik ekološki problem. Država je že zagotovila, da bo odlaganje tovrstnih kritin na bližnji deponiji, kjer bodo pripravili prostor za 600 ton tovrstnega materiala, brezplačna, je pojasnil Valenčič.
"Pričakovali smo, da se bo država angažirala tudi pri odstranjevanju in odvozu. Žal se ni," je poudaril in dodal, da še razmišljajo, ali bi tudi občina pomagala z denarjem iz svojih proračunskih rezerv. Odlaganje sicer stane 67 evrov na tono.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.