Slovenija

Dermol: Predstavniki države kriminalizirajo Šaleško dolino, to poslušamo že 15 let

Velenje, 26. 11. 2024 13.50 | Posodobljeno pred 14 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Velenjski župan je v javnem pismu finančnega ministra Boštjančiča opozoril, da prestrukturiranje regije ni zgolj zapiranje Premogovnika Velenje in zaščita rudarjev. Če želimo prestrukturiranje izvesti na pravičen in uspešen način, je nujno čim prej finančno ovrednotiti potreben obseg ukrepov ter zagotoviti sredstva, je zapisal.

"V Šaleški dolini si prizadevamo za pravičen prehod regije in pričakujemo, da bo vlada spoštovala svojo zavezo o izstopu iz premoga leta 2033," je zapisal župan Mestne občine Velenje Peter Dermol.

Vnovič je poudaril, da prestrukturiranje regije ni zgolj zapiranje Premogovnika Velenje in zaščita rudarjev, ampak vključuje širše podporne sisteme, kot so sociala, izobraževanje, infrastruktura, stanovanja in ohranjanje rudarske dediščine.

Peter Dermol, župan Velenja, na posvetu o pravičnem prehodu
Peter Dermol, župan Velenja, na posvetu o pravičnem prehodu FOTO: Bobo

Opaža, da predstavniki države v zadnjih tednih kriminalizirajo Šaleško dolino in ponovno s prstom kažejo na domnevno preplačano investicijo v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš). "To poslušamo že zadnjih 15 let in vedno takrat, ko predstavniki države želite preusmeriti pozornost in upravičiti svoja dejanja," je zapisal in dodal, da takšne izjave prizadenejo lokalno skupnost, sindikate in delavce, saj ne prispevajo k iskanju rešitev, ampak povečujejo nezaupanje.

Dermol je javno pismo napisal po Boštjančičevem nastopu na TV Slovenija prejšnji teden, v katerem je ta izpostavil številne izzive, povezane z zapiranjem Premogovnika Velenje, Teša in Šaleške doline. "Vaša izjava, da gre pri Tešu za enega najbolj zgrešenih projektov v zgodovini Slovenije, ter priznanje, da posledice tega projekta še danes čutimo in jih bomo tudi v prihodnje, odpira številna pomembna vprašanja – sploh v času sprejemanja t. i. interventnega zakona," je zapisal.

V tej luči je na ministra naslovil več vprašanj. Zanima ga, koliko denarja in za katere namene sta v zadnjih petih letih iz proračuna prejela Premogovnik Velenje in Teš, koliko sta obe družbi v tem času vplačali v državni proračun v obliki davkov, prispevkov, poroštev ali drugih dajatev, pa tudi obseg in namen sredstev, ki se od kvot emisijskih kuponov steka v podnebni sklad.

Poleg tega Boštjančiča sprašuje, ali namerava vlada vzpostaviti sistem nacionalnega financiranja za pravičen prehod savinjsko-šaleške regije, kot to počnejo številne druge evropske države, ki so prav tako v procesu prestrukturiranja premogovnih regij. Izvedeti pa želi tudi, zakaj Teš v zadnjem mesecu obratuje na največji možni zmogljivosti in kako to vpliva na državni proračun.

Študija: Predčasno zaprtje Teša in premogovnika bi posredno ogrozilo 9000 delovnih mest

Predčasno zaprtje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) in Premogovnika Velenje bi posredno ogrozilo skoraj 9000 delovnih mest, pa je pokazala nova študija. Negativne posledice bi občutilo celotno slovensko gospodarstvo, zato avtorji študije priporočajo postopno prestrukturiranje savinjsko-šaleške regije s podpornimi ukrepi za prizadete delavce.

Študijo, objavljeno na spletnih straneh centra za pravični prehod savinsko-šaleške regije, so za Razvojno agencijo Savinjsko-šaleške regije izdelali mariborski Inštitut pravnih znanosti, Ekonomsko-poslovna fakulteta Univerze v Mariboru, družba Elek in poslovni svetovalec Vasja Kolšek.

Kot so zapisali, bi se ob hitrem in nenadzorovanem zapiranju Teša in Premogovnika Velenje v regiji pojavila velika ekonomska in socialna stiska, saj je na poslovni sistem obeh podjetij neposredno vezanih okoli 2200 delovnih mest, posredno pa še precej več. "Analiza ekosistema dobaviteljev, ki so s svojimi poslovnimi modeli bolj ali manj vezani na ta poslovni sistem, pokaže ogroženost dodatnih okoli 700 delovnih mest," so zapisali.

Ocena tudi vseh nadaljnjih učinkov na zaposlene v celotni verigi slovenskega gospodarstva to številko približa 9000. "Izguba zaposlitve posredno pomeni tudi izpad sorazmernega dela dohodka v gospodinjstvu brezposelne osebe in dodatno stisko oseb, ki v gospodinjstvu živijo skupaj. V tem kontekstu lahko govorimo o posredno prizadetih osebah, kar osnovne številke poveča še za dvakrat ali celo trikrat," so opozorili.

Tudi če bi rabo premoga nadzorovano opuščali počasi, je potreba po vzpostavitvi ustreznega podpornega okolja velika. Postopek prekvalifikacije in ustvarjanja novih delovnih mest zahteva iskanje in podporo vseh potencialov v regiji. "Poleg stiske zaposlenih, ki jim grozi izguba zaposlitve, je pomembno ugotoviti tudi učinke na poslovno okolje, narodno gospodarstvo in ostale deležnike v procesu izhoda iz premogovništva," so zapisali.

Na poslovno okolje vezanih tudi okoli 1500 dobaviteljev

Na poslovno okolje Teša in Premogovnika Velenje je vezanih tudi približno 1500 dobaviteljev, ki bodo morali v postopku prehoda iz premoga svoje poslovne modele ustrezno prilagoditi. "Čeprav je neposrednih dobaviteljev, ki so s svojim poslovnim modelom izredno močno odvisni od tega sistema, veliko manj (identificiranih je bilo 32), pa je vpliv na celotno slovensko gospodarstvo bistveno širši in pokaže prave razsežnosti prehoda iz premogovništva," so poudarili.

Prenehanje delovanja sistema bi v agregatnem smislu tako pomenilo okoli 1,1 milijarde evrov manj prihodkov in več kot pol milijarde evrov manj dodane vrednosti v celotnem slovenskem gospodarstvu. "Te ocene se nanašajo na letno raven, kar pomeni, da se na primer v petih letih izguba prihodka in dodane vrednosti poveča petkrat, v desetih letih pa desetkrat," so opozorili avtorji študije.

Posledica prenehanja delovanja omenjenega sistema bi med drugim vplivala tudi na znižanje prejemkov delovno aktivnih oseb za okoli 300 milijonov evrov letno, na upad amortizacije za okoli 140 milijonov evrov letno, zmanjšanje poslovnega presežka za okoli 80 milijonov evrov letno in znižanje javnofinančnih prihodkov za okoli 230 milijonov evrov letno. "Slovenija bo s prehodom iz premoga tako izgubila približno odstotek skupne dodane vrednosti in do 0,9 odstotka zaposlenosti, ki bo razporejena po različnih gospodarskih panogah," so izračunali.

Avtorji študije med drugim priporočajo pripravo zakonodajnega okvira za pravičen prehod regije iz premogovništva, postopno prestrukturiranje za zmanjšanje negativnega vpliva na zaposlovanje in gospodarstvo, investicije v nove tehnologije, sončne elektrarne, vodikovo tehnologijo in baterijske hranilnike ter krepitev podpornih ukrepov za prekvalifikacijo in zaposlovanje prizadetih delavcev.

Skupna ocenjena vrednost ukrepov oziroma projektov za pravični prehod je po njihovih navedbah okoli 1,5 milijarde evrov. Njihov potencial ustvarjanja novih letnih prihodkov je izredno velik in lahko za savinjsko-šaleško regijo pomeni pomemben preboj k revitalizaciji v okviru pravičnega prehoda iz premogovništva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borjac
27. 11. 2024 10.08
+4
Tale župan Dermol govori in se obnaša kot da bi živel do današnjih dni živel na Marsu, samo Država je vsega kriva , vsa lokalna politika se je futrala iz tega korita, saj nekako razumem te ki protestirajo , ampak mi se njihove elektrike nismo najedli , sedaj je problem cena gretja , nihče pa ni objavil cen , ki so jih plačevali prebivalci v preteklosti , malo več kot nič, takrat je pa bilo vse OK., VSE STRANKE IZ ZADNJIH 20 let so se futrale iz T-6 , SDS , SD , LDS , Krščanski demokrati, SLS... sami poštenjaki.
vicente
27. 11. 2024 10.06
+4
Dragi Dermol Šaleška dolina in premogovnik ter Gorenje so zadnjih 35 let leglo organiziranega kriminala ,kar so oz ste pokradli za to vsoto bi lahko celo dolino preselili na Maldive in delavcem nemoteno izplačevali plače naslednjih 100 let,za ležanje na plaži
LoToGo
27. 11. 2024 09.09
+1
Nihče se več noče spominjati družbe EKK t.j. Elektro kemijski kombinat, ki nikoli ni zaživel. Vse drage naprave, ki jih odplačujemo še danes, so bile prodane za staro železo. Tako se bo zgodilo s TEŠ-om. Velenje ni nikoli dolgoročno sprejelo pravilnih odločitev. Lobi o "mogočnem in uspešnem velenkovcu" pač sprejema politične in ne ekonomske odločitve. Tako današnji in vsi pretekli župani oz. predsedniki izvršnih svetov so delali le kot lobisti.
Polkavalčekrokenrol
27. 11. 2024 09.19
-1
Nihče nič ne odplačuje je bilo vse prodano madžarom,to je bilo l.65,kdo se bo tega spomnil
optimist11
27. 11. 2024 08.37
+1
Saleški lobi nima več pravice glasovanja. Stroka naj odloči ali lahko preživimo v teh turbolentnih časih brez TEŠ6. Po moje ne. Mislim , da je dal komentar / analiza stroškov zapiranja / Damijana P. lepo iztočnico za odločitev. (Blog na Youtubu)
Polkavalčekrokenrol
27. 11. 2024 08.48
+0
Damjan P enostavno ne ve da se v premogovniku premoga enostavno po neki razumni ceni ne da več pridobivat,montangeološke razmere so takšne da tega ne dovolijo,v 40 letih intenzivnega odkopavanja je prišlo do tega da so pritiski v jami enostavno premočni,će bi hoteli normalne razmere bi morali prestavit polovico šoštanja to pa ne bo šlo,ne govorim na pamet.
MasteRbee
26. 11. 2024 20.14
-1
Ni problema, bomo plesali še za teh 9000 nesrečnikov, ki jih je evolucija vrgla na stranski tir. Zadnji naj le ugasne luč.
Kollerik
26. 11. 2024 20.00
+0
Predvsem SD in SDS so glavni krivci za tole tragikomedija.
bojer
26. 11. 2024 19.25
+6
Šaleško dolino naj rešujejo kakor vejo in znajo vendar ne na račun vseh državljanov. Energetske firme imajo dovolj kapitala, da lahko pokrijejo vso zgubo h kateri so prispevali tudi sami.
peresni
26. 11. 2024 17.43
+0
Vsi vemo, da je na rudniku 80 % lenuharskih delovnih mest.
janez Kovač 1
26. 11. 2024 17.53
+1
Kollerik
26. 11. 2024 19.59
-3
2fast4
26. 11. 2024 16.53
+5
Trinajstega plače, božičnice, dodatkov se ni nihče branil... Ne mora steci samo med....
SEHE
26. 11. 2024 16.47
+7
Dermol in kompanija (bral sem tud Tajnikarja( želi, da mi še vedno plačujemo e-energijo po višji ceni, ker bi preko bilančnih skupin pokrivali izgube TEŠ-a in s tem financirali Dermola in ostale lopove, ki so pokradli miljone in miljone z nasedlega in zlaganega projekta. REs pokvarjeno od njih in zadnji čas, da jim nekdo to javno v obraz pove!!!
iskriv
26. 11. 2024 16.47
+6
Rudarji in prebivalci Šaleške doline , v stanje , kakršno imate sedaj so vas pripeljali SDS , ŠALEŠKI LOBI , KAMOR SPADA TUDI VAŠ ŽUPAN , zato protestirajte v Velenju , ta vlada z vašo pogubo nima nič skupnega , samo rešuje , kar se še rešiti da !
SEHE
26. 11. 2024 16.44
+7
Kaj je nebi kriminalizirali, ko pa so z rotnikom na čelu TEŠ 6 postavili kriminalci. Drmol je eden med njimi!
mackon08
26. 11. 2024 16.30
+5
30 let futramo to Šaleško dolino, čas je da se to konča. Še malo pa bodo rekli da je pol milijona delovnih mest ogroženih. Zapret to vrečo brez dna, služb je več kot preveč.
Kollerik
26. 11. 2024 20.01
+1
Jp. V Gorenju pa do medtem prisiljeni uvažati delavce že iz Indije
Holy50
26. 11. 2024 16.27
-3
Z izkopom premoga je potrebno nadaljevati in iz njega pridobiti nafto, če ostali to delajo lahko tudi mi.
Heprk
26. 11. 2024 16.06
+4
Dermol pa kriminalizira prebivalce velenja. Ko rabi denar mu komunala nakaze par miljonov pod pretvezo najema obcinske stavbe. obcinapalastnik komunale. Komunala pa zaracuna ljudem poloznico koda se kurije euro v tešu. Mafija
zibertmi
26. 11. 2024 15.55
+8
pokasirali ste ogromno na račun teš6.večni niste kot ni bil zasavski rudnik,ki razen vodilnih,ki so iz stranke sds ni nič doprinesel dolinam.tudi iz vaših krajev je kar nekaj tajkunov,ki so se rodili v letih 04/08,ko je nastajal teš 6.pa vseeno upam,da vas država ne bo nesla žejne čez vodo,kot je zasavje
123soba
26. 11. 2024 15.38
-4
Ti rudarji so bili vedno nekaj več. Bili so pa v glavnem umazani, utrujeni od dela pa bolj malo. Kar časa je za njih socializem je dobro, ko ga ni več pa štrajkajo..
zdravkob
26. 11. 2024 15.52
+4
zibertmi
26. 11. 2024 15.56
+6
verjetno rudnika od znotraj nisi videl,zato pa opletaš z jezikom
Polkavalčekrokenrol
26. 11. 2024 19.10
+3
V rudniku Velenje se je štrajkalo l1974 tri dni ko nihče v sloveniji ni upal prddnit ti tega obdobja ne obvladaš
Kollerik
26. 11. 2024 20.02
-1
zdravkob
26. 11. 2024 15.27
-2
Pravilno! Ne morejo kar likvidirat elektrarno in se ustit zraven, da je to najbolj zgrešen projekt v zgodovini Slovenije. Tole ne bo šlo tako zlahka. Zraven pa en mesec pred likvidacijo elektrarna dela s polno paro. Kdo se tu norca dela?
Heprk
26. 11. 2024 16.07
+0
zunaj je megla, ni vetra. Dodatne elektrike ni, zato pa teš dela na polno.
ČEZ TROJANE
26. 11. 2024 15.15
+5
SD DISKRIMINIRA ŠALESKO DOLINO!!! HAHA TA JE DOBRA
Janik1111
26. 11. 2024 15.07
+9
Toliko kot se je pokradlo na TEŠ6 in Rudniku si ne znate niti predstavljati. Najbolj smešno pa je da vsi ti, ki stojijo sedaj s transparenti to dobro vedo v kolikor niso imeli tudi sami prste v marmeladi.