Že več kot teden dni ne mine dan, da ne bi lokalna dnevnika Il Piccolo in Messaggero Veneto prinesla ostrih izjav krajevnih politikov, predvsem predstavnikov desnice, ki napadajo goriškega župana Vittoria Brancatija in slovenske politične predstavnike v njegovi občinski upravi. Danes dnevnika poročata s seje goriškega občinskega sveta, na kateri je Brancatijeva levosredinska občinska večina zavrnila predlog desne opozicije, da bi se o izvajanju zaščitnega zakona v mestu Gorica izrekli na referendumu.
Župan Brancati je na torkovi seji vnovič potrdil predvolilno obljubo, da se bosta zakona, ki ščitita jezikovne manjšine (torej tudi furlansko manjšino) in slovensko narodno manjšino, začela izvajati postopoma. Brancati in njegovi tesni sodelavci so v posebnem dokumentu obrazložili, "da gre za izbiro, ki se naslanja na določila italijanske ustave glede pravic narodnih manjšin in sta jih osvojila tako italijanski predsednik države kot Evropska unija".
Brancatijeva občinska uprava je tudi poudarila, da je prisotnost slovenske manjšine v Gorici "zgodovinsko utemeljena in neločljiv del goriške družbe." Nadalje so zapisali, da je za Gorico "cilj Evropa narodov" in pri tem opozorili na nevarnosti "pretiravanj in revanšizmov, ki lahko napravijo nepopravljivo škodo, kot se je to v Gorici že zgodilo v preteklosti".
Desna opozicija, ki jo sestavljajo predstavniki strank Naprej, Italija in Nacionalno zavezništvo, pa še naprej napada Brancatija, češ da bo v Gorici uvedel dvojezičnost in da bo zaradi dvojezičnosti zaposlil več kot 200 slovenskih prevajalcev, ter navaja predvsem mnenje, da v središču mesta ne bi smeli izvajati zaščitnega zakona, ker da tam ni Slovencev. Na vse te kritike Brancati odgovarja umirjeno in z dejstvi, ki so v prid mesta in slovenske manjšine.
Župan opozarja, da je polemika dosegla izjemno ostre tone, ki jih Gorica ni bila vajena že vrsto let, in dodaja, da bo nad postopnim izvajanjem zaščitnega zakona za slovensko manjšino bdela posebna občinska komisija.