Vlada je za obravnavo v državnem zboru pripravila novelo zakona o javnih uslužbencih. Gre za kratek zakon, ki obsega le sedem členov, vendar pa prinaša nekatere pomembne in vsebinske spremembe, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal minister za javno upravo Gregor Virant.
Med njimi je tudi uvedba mehanizma nadzora nad zlorabami pravice do bolniških nadomestil ter povračila stroškov za prevoz na delo in z dela. Pri tem se upošteva kraj dejanskega in ne stalnega prebivališče, novi zakon pa naj bi omogočal večji nadzor nad tem.
Kot je pojasnil Virant, se bo delodajalec lahko odločil za profesionalno storitev detektivske agencije, kot že sedaj velja v zasebnem sektorju.
Za razliko s slednjim pa zakon za javno upravo vsebuje "varovalko", po kateri je ta mehanizem mogoče uveljaviti le takrat, "ko predstojnik razpolaga z nekimi informacijami, ki ustvarjajo razloge za sum, da prihaja do zlorabe". Prav tako mora predstojnik pred uporabo te možnosti javnega uslužbenca najprej seznaniti, da obstajajo razlogi za sum o zlorabi, ter mu dati možnost, da se o tem izjasni.
Po ministrovih besedah je to edina točka predlagane novele, ki ni usklajena s sindikati. Pri tem je poudaril, da "gre za instrument, ki se morda ne bo nikoli uporabil, če pa se bo, se bo v zelo redkih primerih in je namenjen zgolj preprečevanju zlorab".
Virant je prepričan, da je velika večina uslužbencev v javni upravi poštenih in ne goljufajo, a izkušnje kažejo, da se v tako velikem sistemu vedno najde tudi majhen odstotek tistih, ki goljufajo sodelavce in delodajalca. Tako so na primer ob nadzoru verodostojnosti diplom v javni upravi odkrili okoli 90 ponarejenih diplom.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.