Popoldne je občino Solčava zajel močan veter, na terenu so že gasilci, poroča Uprava za zaščito in reševanje.
Po napovedih našega hišnega prognostika Roka Nosana je bilo na vzhodu Slovenije izjemno toplo za začetek aprila. Na Letališču Cerklje ob Krki so popoldne izmerili kar 27,6 stopinje Celzija.
Zdaj se čez naše kraje pomika hladna fronta, tako da bodo v torek in v sredo temperature za skoraj 10 stopinj nižje od današnjih, ozračje pa zaradi dotoka bolj svežega atlantskega zraka ne bo več onesnaženo s saharskim prahom.
V drugi polovici tedna se bodo ob novi pošiljki afriškega zraka temperature spet strmo dvigale. Kot kažejo trenutni izračuni meteoroloških modelov, utegnejo med soboto in prihodnjim torkom termometri pokazati še več kot danes, kar pomeni, da lokalno ni povsem izključena niti kakšna tridesetica.
Ponoči bo še deževalo
Kot prikazuje druga slika, bo do polnoči največ dežja, tudi več kot 50 litrov na kvadratni meter, padlo na severnem Primorskem in Gorenjskem, precej manj pa ga bo v preostalem delu države. Ponekod na vzhodu bo dežja le za vzorec.
Ponoči bo še nekaj padavin, ki pa bodo zjutraj in dopoldne ponehale.
Dež bo pregnal saharski pesek
Dež bo spral puščavski prah, ki je že v soboto dosegel širše območje Alp. Koncentracije prašnih delcev so danes še višje kot včeraj. "Ozračje se bo sčistilo šele v poznih popoldanskih in večernih urah, ko nas bo od zahoda prešla hladna fronta," napoveduje Nosan.
Ob prisotnosti puščavskega prahu v ozračju so koncentracije prašnih delcev v zraku precej povišane, še posebej delcev PM 10, nekoliko manj delcev PM 2,5. Ponavadi je teh delcev več v zraku zaradi kurjenja in zaradi prometa, zadnja dva dni pa je večina teh delcev v ozračju zaradi prisotnosti puščavskega prahu iz Severne Afrike. Ob povišanih koncentracijah prašnih delcev v zraku je priporočljivo prilagoditi oz. zmanjšati aktivnosti na prostem.
Povečana nevarnost plazov
Geološki zavod Slovenije opozarja, da je za danes zaradi napovedanih povečanih količin padavin in namočenosti tal povečana nevarnost za nastanek zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov. Zaradi namočenosti tal bo povečana nevarnost za nastanek zemeljskih plazov ostala tudi v prihodnjih dneh, ko se bodo padavine umirile.
Povečana verjetnost za nastanek zemeljskih plazov velja predvsem za severozahodno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije, opozarjajo.
"Prebivalce opozarjamo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih," so zapisali. Podrobnejša priporočila so dostopna na spletni strani Geološkega zavoda Slovenije.
Zaradi vetra za severovzhod Slovenije oranžno opozorilo
Zaradi napovedanega močnega vetra je za severovzhod države Arso stopnjo vremenskega opozorila zvišal iz rumene v oranžno. Sunki so na nekaterih mestih namreč presegli hitrost 70 kilometrov na uro.
Ob oranžnem opozorilu zaradi vetra velja, da veter lomi veje, lahko podira nekatera drevesa in lahko odnaša kritino s streh, poleg tega nekoliko ovira cestni promet in otežuje gibanje. Arso svetuje, naj bodo vrata in okna zaprta, ljudje pa naj se pri gibanju na prostem izogibajo nevarnih mest, priporočena je previdnost v prometu.
Za ostale dele države ostaja izdano rumeno opozorilo zaradi vetra.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.