Slovenija

Di Pietro: Preventiva nad kriminalom

Ljubljana, 07. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Italijanski poslanec, nekdanji tožilec, sodnik in pravosodni funkcionar Di Pietro je ugotovil, da bi uvajanje izvensodnih poti razbremenilo sodnike in zmanjšalo sodne zaostanke.

Antonio Di Pietro je slovenskim sogovornikom predstavil svoje poglede na boj proti kriminalu  (foto: Dare Čekeliš)
Antonio Di Pietro je slovenskim sogovornikom predstavil svoje poglede na boj proti kriminalu (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Z Di Pietrom se je sestal tudi Drago Kos, direktor vladnega urada za preprečevanje korupcije
Z Di Pietrom se je sestal tudi Drago Kos, direktor vladnega urada za preprečevanje korupcije FOTO: Dare Čekeliš

Antonio Di Pietro, ki se je srečal s predstavniki slovenskih pravosodnih organov, spregovoril predvsem o svojem zelo odmevnem delovanju v posebni skupini italijanskega pravosodja t.i. "čiste roke", ki se je ukvarjala zlasti s področjem korupcije. Italijanski poslanec si želi, da bi se v evropskih državah zavzemali za večjo neodvisnost sodstva in tožilstva, za trenutni položaj v Italiji pa ocenjuje, da je korupcija vsakodnevna realnost. Kljub temu da je bilo delovanje "čiste roke" pred desetimi leti uspešno, pa Di Pietro dvomi, da bi bil danes njihov uspeh zagotovljen, saj je v Italiji mogoče trenutno "dosegati nelegalne cilje s povsem legalnimi sredstvi". Kot sta ugotovila pravosodna ministrica Zdenka Cerar in Di Pietro, je težava pri sodnih zaostankih v tem, da so sodniki preveč preobremenjeni z banalnimi zadevami, potrebno bi bilo namreč uvajati izvensodne poti, ki bi razbremenile sodišča, oba pa sta poudarila tudi pomen neodvisnosti sodstva in tožilstva.

Pomembna je neodvisnost sodstva in preventiven nadzor

Antonio Di Pietro je izpostavil pomembnost preventivnega nadzora in neodvisnot sodstva (foto: Dare Čekeliš)
Antonio Di Pietro je izpostavil pomembnost preventivnega nadzora in neodvisnot sodstva (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Reuters

Di Pietro je prišel v Ljubljano kot član delegacije evropskih liberalcev. Srečal se je s predstavniki slovenskih pravosodnih organov, da bi primerjal slovensko in italijansko zakonodajo in se seznanil, kako bi lahko prišlo v prihodnosti do skupne zakonodaje v Evropski uniji. Poslanec se zavzema za učinkovitejši boj za preprečevanje oblik kriminala in njegovo odpravo. Poudaril je, da ni instrumenta, zakona oz. predpisa, ki bi lahko učinkovito preprečeval kriminal, če ni zagotovljena neodvisnost sodstva. Di Pietro, ki sicer ni mogel podati ocene nepristranskosti slovenskega pravosodja, ker je bil obisk v Sloveniji za kaj takega prekratek, meni, da je uspeh skupine "čiste roke" temeljil na mnogih okoliščinah (od inovativne preiskovalne tehnike do podpore javnega mnenja v Italiji in neodvisnega delovanja članov ekipe "čiste roke").

Na današnjem sestanku so se predstavniki vej pravosodja strinjali, da je treba na civilnopravnem področju prihraniti najbolj pomembne zadeve za sodišča, za ostale pa iskati izvensodne poti. Na kazenskem področju pa bi bilo treba redefinirati tipologijo kazenskih dejanj. Ob ugotavljanju, kateri instrumenti bi bili bolj primerni za boj proti organiziranemu kriminalu, je Di Pietro izpostavil preventivni nadzor, ki naj bi predčasno preprečil nastanek kaznivih dejanj. Na sestanku so bile izpostavljene tudi druge teme, med drugim tudi naloge medijev pri poročanju o pravosodnih zadevah.

Tudi v Sloveniji se veliko kriminalcev izmuzne kazni

Di Pietro je na vprašanje predsednika vrhovnega sodišča Franca Testena, ali so italijanska sodišča po novi zakonodaji tudi manj učinkovita, odgovoril, da ne gre govoriti o učinkovitosti, pač pa jih je sedaj manj po krivem obsojenih in več po krivem oproščenih. Testen meni, da se podobno dogaja tudi v Sloveniji, saj je javnost nezadovoljna, ker se veliko zlikovcem uspe izmuzniti rokam pravice. Predsednika vrhovnega sodišča je Di Pietro še potolažil, da ni nujno, da sodnik obvlada specifična znanja, npr. iz ekonomije, pač pa mora sodelovati s strokovnjaki, ki mu lahko te podatke pojasni in mu zaupa.

Tudi Franc Testen je ugotovil, da se v Sloveniji mnogo 'lumpov' izmuzne kazni
Tudi Franc Testen je ugotovil, da se v Sloveniji mnogo 'lumpov' izmuzne kazni FOTO: Dare Čekeliš

Namestnik generalnega državnega tožilca Franc Mazi je na današnji novinarski konferenci dejal, da mora vsaka država učinkovito preganjati korupcijo, kar je težko. "To je borba brez konca, tožilec pa mora vztrajati na položaju preganjanja korupcije kljub določenim neuspehom," pravi Mazi. Z njim se je strinjal tudi predsednik komisija za preprečevanje korupcije Drago Kos, ki je omenil probleme, s katerimi se morajo soočati tožilci (diskreditacije, prisluškovanja, različno prikazovanje v medijih, itd.).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.