Slovenija

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike

Ljubljana, 15. 11. 2024 19.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Na osnovni šoli na Dolenjskem učitelja tehnike nadomešča učitelj športne vzgoje, fiziko pa uči inženirka iz Bosne. Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije so bili mesec in pol brez ene same ure matematike. Na vsaki slovenski šoli danes v povprečju primanjkujeta vsaj dva učitelja. Skoraj štiri ure in pol so na nujni seji Odbora za izobraževanje nizali težave, v katerih se je znašlo slovensko šolstvo.  

Da so se ravno včeraj sestali z dekani pedagoških fakultet, odgovarja novopečeni šolski minister Vinko Logaj, in se dogovorili, da bodo enormno kadrovsko stisko v šolstvu reševali tudi tako, da bodo bodoče učitelje – še preden dokončajo študij – pripeljali v šole. "To pomeni, da ne bodo učili, ampak bodo sodelovali pri izvedbi posameznih dejavnosti, kjer bodo šole za to tudi zainteresirane," je pojasnil.  

In še, da so povečali število štipendij s 100 na 300 mest. In povišali tudi znesek. Potekali pa naj bi tudi pogovori, ali učiteljem lokalne skupnosti lahko zagotovijo neprofitna stanovanja. Ambiciozno, vendar ali bo dovolj, se ob tem sprašujejo šolniki. Znova in znova ponavljamo razpise, pravijo, prijav pa od nikoder. "Deleže neustreznih zaposlitev je alarmantno visok in šole s težave privabimo nove kadre, tudi z obljubami po zaposlitvah za nedoločen čas," je opozorila podpredsednica Združenja ravnateljev Irena Babnik.

Nič kaj spodbuden ni niti podatek o tem, koliko študentov na, denimo, ljubljanski pedagoški fakulteti bo letos magistriralo in iskalo zaposlitev. "Fizika matematika - 5. Fizika, tehnika - eden. Gospodinjstvo, kemija - 4. Kemija - 6. Matematika računalništvo - 5. Računalništvo, tehnika - celo nobenega," je s podatki postregla dekanja Karmen Pižorn.

Natančnega podatka o tem, koliko učiteljev manjka v šolah, na ministrstvu nimajo. Imajo pa oceno, da je že oktobra lani manjkalo vsaj 1.400 polno zaposlenih učiteljev, vsaj 630 pa jih ni izpolnjevalo formalnih pogojev za izobraževanje.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (132)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

stoinena
17. 11. 2024 16.03
+2
so imeli grmado javnih delavcev s 7. stopnjo izobrazbe, pa so jih vse poslali domov. Po enem letu, ko so se skovali in bi z lahkoto opravili izpit za prekvalifikacijo. V kolikor je to sploh potrebno, ker oprostite ampak to je osnovna šola in to snov zna vsak 15 letnik, ki je končal z odliko. kaj šele nekdo star 30-40let s fakulteto. pa jih niso potrebovali.
brabusednet
17. 11. 2024 10.43
Zdaj,ko so jim plače dvignili bo pravi dren učiteljev na šolah.
yanay
16. 11. 2024 17.46
+5
Glavni krivec za nastalo stanje je politika. Samovšečna, nesposobna, servilna, nerazsodna in skorumpirana politika. Že dalj časa je znano, da se število učiteljev zmanjšuje, še manj je pa tistih, ki poučevanje razumejo kot poslanstvo. Isto velja za zdravnike, Hipokratovo prisego je pojedel denar. Razsodni politiki bi že pred časom ukrepali in najbrž danes ne bi govorili o razpadu šolstva in zdravstva. Gospa Vesna Godina je v predzadnji Tarči zelo lepo povedala, da sedanja politična in kapitalska elita ne želi izobraženih in s svojo glavo mislečih ljudi, temveč neizobražene in poslušne kimavčke, s katerimi lahko počnejo vse kar hočejo.
Qwertzuiop
16. 11. 2024 17.25
+4
Precej porazno stanje očitno, ampak a so vsi dali odpoved 31.8., ali se to stanje slabša že dolgo časa? Zakaj ni nihče ukrepal prej? (To je bolj retorično/sarkastično vprašanje.)
rindingind
16. 11. 2024 16.45
+2
Današnji otroci nimajo nobene mere več kaj lahko delajo pa kaj ne. Krivi so pa starši ,ki jih zagovarjajo pa ščitijo namesto ,da bi jim dali kakšno vzgojno.
rindingind
16. 11. 2024 16.40
+3
Ja ker nima učitelj nobene avtoritete več. Če dobi otrok cvek starši že kar odvetnika pošljejo v šolo. Če dela otrok probleme ga starši zagovarjajo namesto ,da bi mu dali kakšno vzgojno.
ap100
16. 11. 2024 16.09
+2
štrukelj je za vse to odgovoren - naj gre učiti - gotovo ima reference
ArseneLupin
16. 11. 2024 14.14
+2
Vzrokov je po mojem mnenju več, menim pa tudi, da ta voz že dolgo časa, najprej je drsel, sedaj pa že drvi v prepad. Pa ne bi zvračal krivde na le eno stran. Mislim, da so vse strani po malo odgovorne in krive za to situacijo. 1. Ministrstvo oz stroka: Nerealni programi, neizvedljivi, nepraktični.... Lahko se tolčejo po glavi, a če ni izvedljivo ni izvedljivo. Koliko teh mojstrov, ki te programe , je v zadnjem letu, dveh, treh, petih, letih , če sploh kdaj učilo otroke, dijake, študente??? Koliko od teh jih je bilo morda tudi v gospodarstvu, v podjetništvu... saj izšolani dijaki, študentje gredo nato v službe, v gospodarstvo... Mnogi sedaj že zopet nazaj v šole, kar se mi pri , zlasti pri strokovnih šolah, ne zdi dobra ideja! Profesorji za te morajo priti iz prakse, z življenjskimi izkušnjami, preizkusi teorije v praksi. Ker sicer se bo ta teoretični mehurček razblinil najkajsneje prvi mesec službe, če ne že daljjše prakse. Vsak diplomant pač ni za profesorja. Lahk naredi še pet tečajev in pet specializacij, a če nima daru, ga nima! Če sheme strojev, pripomočkov za zdravljenje, živali ali pa sadnega drevja le kraca po tabli ali monotono narekuje .... je popolnoma zašel, in tja vodi še vse učence in dijake. Dijak mora to izkusiti, preizkusiti v praksi, uporabiti, mora si umazati roke. Učne ure morajo biti zanimive, saj sicer so brez veze. In ko bo otroka zagrabilo, če se je res vpisal zaradi lastnega veselja in ne zaradi visokoletečih ambicij staršev, potem bo šlo veliko lažje. In starši naj mu omogočijo, da se s tem tudi doma ukvarja. Koliko balasta je pri posameznih predmetih, je tudi vredno razprave.
vicente
16. 11. 2024 14.22
+1
matematika je matematika in jo lahko uči nekdo ki zna matematiko.za ostalo naj oklestijo nepotreben balast in jih bo verjetno dovolj oz preveč,sicer naj vzamejo učbenike od Marije Terrezije
ap100
16. 11. 2024 16.11
+1
vse samo izslijevanje sindikatov, sedaj rezultat - šolstvo ni podjetje kjer sindikati delajo na pravicah delavcev šolstvo je sindikat
Vajkim
16. 11. 2024 12.10
+0
Kaj pa kvaliteta učenja. in ocenjevanja..pedagoške norme za snov večina krši, za ocenjevanje enako razmerje pisne in ustne ocene katastrofa. Primer v osnov. šoli likovna 2 glasba 2, srednja šola glasba 5 likovna 5, zgodovina o.š 3 srednja 5 ni logike lahko še grem na druge predmete so pa razlogi v neutrez.ocenjevanju in neustrezni razlagi..
Vajkim
16. 11. 2024 12.03
+1
Vsak ne more učiti ki ima 5min časa..citat Štrukelj drži a minister za šolstvo pa je lahko tisti ki ima 2 min. časa Logar 10 let direktor na zavodu za šolstvu zadolženi tudi za učne načrte ki so in bodo novi še slabši šel v pokoj sedaj pa za ministra..katastrofa zagotovljena...se pa dajo sestavit v enem letu in naj vsebujejo kar je potrebno glede za os.š oziroma srednjo glede na usmeritev tako pa je vsaj 50 % vsebin ki so balast nepotrebni in še vse stane ogromno .
Vajkim
16. 11. 2024 11.56
MesOjediPinGvin
16. 11. 2024 09.57
+9
3/4 mulcev se sploh obnašati ne zna. Za njih je šola oddih in tapkanje po telefonih. Ko učitelj nekoga pošlje iz razreda zaradi motenja pouka, je pa cel halo. Čez dva dni pa starši z odvetnikom grozijo. Naj bo šolski sistem tak, kot včasih - si delal zgago v razredu in si dobil za nagrado eno okrog ušes, sedaj se pa te razvajene mulce nosi po rokah.
Finfer
16. 11. 2024 09.53
+10
Saj ne rabijo matematike ker imajo pametne telefone ki mislijo in računajo namesto njih in bodo idealni za zaposlitev v javnih zavodih kamor bodo hodili samo po plačo brez da bi kaj delali !!
Nelyy
16. 11. 2024 09.28
+6
Golob Tanja Fajon, Kučan in komunisti so vse gradili na uvozu največjih umskih in socialnih revežev, oni ne marajo izibraženih ljudi Odkar so ti pol pismeni prikrempli iz HOSTE. So pa v strankaH SD, SVOBODA nižje izobraženi rovtarji tako kot so bili Slovenski TALIBANI PARTIZANI.
Mio56
16. 11. 2024 09.49
+0
In ti razpredas o izobraženosti? hahahahahahahah
Prokleta Zima
16. 11. 2024 09.26
+1
Izobrazba je knjiga pravljic, ki jih naučenci le teh pripovedujejo dalje, kar ni nič narobe dokler jih ne širijo z zakonsko prisilo kot je pravo, ki glumi blažilca naravnemu zakonu na način, da sam živi v drugi sferi in ne pride skušnjavo kjer bi lahko kršil zakon.
c00kies
16. 11. 2024 09.20
+12
Sem učitelj, vendar sem odšel s trebuhom za kruhom v gospodarstvo ☺️ manj stresa, nobenega dodatnega dela doma, več časa sem z družino, manj opravka z nevzgojenimi, zaostalimi starši in mladino. Da ne bo pomote, ni vsa mladina in niso vsi starši takšni, ampak teh "sončkov" je resnično čedalje več, premo sorazmerno z dekadenco družbe. Ne razmišljam, da bi se kdaj vrnil, ker preveč cenim svoje zdravje za tisti drobiž, ki bi mi ga plačali. Vidim, kako je pri kolegih, sramota za državo, kako je poklic učitelja razvrednoten. Edino kar mi je žal, da nisem že v začetku obiskal tehničnih fakultet, bi imel danes absolutno več koristi. Žal, so me premamili, oprali in na*khm s praznimi obljubami o nekem uglednem, spoštovanem, cenjenem, solidno plačanem poklicu. Sem bil mlad ter naiven, zdaj sem samo še naiven ☺️ In potem, prideš na trg dela, dobiš klofuto, z leve, z desne, zadaj, spredaj, pa še kakšno postrani, kamorkoli se obrneš. Ne hvala! Nikoli več! Kar mi je zmanjkalo med študijem v primerjavi s tehničnimi fakultetami, sem lepo vzel nazaj knjige v roke in akcija. Sem se lepo priučil za delo v IT sektorju in "bingo", nisem dolgo iskal prve priložnosti.
Victoria13
16. 11. 2024 09.20
-3
Pouk preko spleta bi rešil pomankanje učiteljev pa še država bi prihranila. Otroci so itak večino prostega časa na telefonih, računalnikih!
Mio56
16. 11. 2024 09.28
+12
ja muci so ves prosti in tudi preostali čas na telefonu....ma naroci mu naj si iz linka odpre temse pa noben nezna, o izdelavi tabelce v excelu niso se slisal nic, avtomatsko kazalo v wordu...bo to marsovci delajo, na googlu poiskat določen podatek...mamaa jst tega neznam........tolk o racunalnisko pismeni mulariji v teh casih
c00kies
16. 11. 2024 09.30
+9
@Victoria, otroci so računalniško polpismeni in nepismeni. Če zna mularija igre nameščati s tremi kliki, igre igrati in po socialnih mrežah brblati o svojem narcističnem egu in drugih psiholoških težavah, še ne pomeni, da znajo uporabljati računalnik.
Mio56
16. 11. 2024 09.16
+6
Ah to ni nič....na zdravstveni šoli v postojni do 3 letnika niti prve pomoči ne uzamejo, kaj sele kako se dela s pacienti, praksa,....
Kreden2
16. 11. 2024 09.06
+12
😂Ja no, vse se začne se z vodovodarji in polagalci ploščic. Ko ti oni začnejo zaračunavat inženirsko uro, potem to slej ko prej pride do učiteljev in negovalcev v domovih. Kje so vsi učitelji? Verjetno polagajo ploščice.
Victoria13
16. 11. 2024 09.24
-1
Na pedagoški faks se ne vpisujejo najbolj pametni in ravno ti potem učijo na šolah!!!Nobenega ne poznam, ki bi polagal ploščice z diplomo pedagoškega faksa....
peglezn
16. 11. 2024 08.55
-2
dokler Robi ne bo ogorčen, ne bo nič - vam povem.