Gospod Rupel, najprej bi vas vprašali, ali ste se z gospodom Kacinom dokončno razšla, ali pa bosta še ostala strankarska prijatelja? Vi ste napovedali, da boste postali poslanec. Boste delovali v okviru poslanske skupine Liberalne demokracije?
Rupel: Po današnjem dnevu bom moral to še dobro premisliti. Prvič - tej razrešitvi ne nasprotujem in drugič - čudim se, kako to, da sem predmet napadov svoje stranke in da me brani opozicija. To je v resnici slovenska posebnost ali pa narobe svet, ki me bo pripravil do novega premisleka o mojih političnih povezavah. Kot veste sem znotraj LDS nekoliko samosvoj in samostojen. Jaz bi si želel ta svoj samostojen položaj ohraniti. Če bo to mogoče, pa v tem trenutku ne morem napovedati.
Gospod Kacin, boste z gospodom Ruplom še ostala prijatelja? Oba sta v LDS prišla iz Demokratske stranke. Bosta delovala v skupni poslanski skupini?
Kacin: Jaz z Dimitrijem Ruplom, niti z doktorjem Dimitrijem Ruplom nimam nobenih težav. Težave pa imam s članom vlade in ministrom za zunanje zadeve, ker ima z njim težave predsednik moje stranke. Predsednik Rop se je preprosto odločil, da ima tega dovolj. Rekel je tako, kot bi rekla mlada generacija: "Dost' mam" in je temu primerno pač ukrepal. Prišel je s predlogom, ki ga je dal v proceduro in ta predlog, kot se reče po domače, "pije vodo" in zato je deležen tudi ustrezne podpore in minister je razrešen.
Zakaj ste gospoda Rupla ocenili kot zdraharja v vladi?
Kacin:Gospod minister je zase zahteval mesto komisarja v Evropski komisiji. Ko ga ni dobil, je začel izsiljevati. Zdaj je ponovno zahteval to mesto, ker ga ni dobil, s temi zdrahami nadaljuje. To je počel že v Slovenski demokratski zvezi, pri demokratih, zdaj to počne v LDS-u. Jaz razumem, da si ne zna pomagati, tako se pač obnaša, ampak mora sprejeti tudi posledice takega svojega ravnanja.
Ali drži, da ste zase zahtevali položaj komisarja, kar vam očita gospod Kacin?
Rupel: Kako naj bi ga zahteval, in od kod gospodu Kacinu te informacije? To se mi zdi pa res nekoliko nenavadno, da gospod Kacin kaj takega govori. Mislim pa, da ne bi bilo nič narobe, če bi mi takšno mesto ponudili. Navsezadnje nekaj vem tako o Evropski uniji kot o zunanji politiki, da bi pa kaj takega zahteval, pa nikakor ne.
Veliko ste govorili o scenarijih vaše razrešitve. Kdo je po vašem mnenju pripravljal te scenarije?
Rupel: (Smeh) No, to boste vi, ki ste pametni, še naprej raziskovali. Gotovo je to, da gre za nek vzorec vedenja, ki v Sloveniji zadnja leta narašča. Narašča ekskluzivizem, narašča izključevanje. Jaz sem zaradi tega zelo žalosten. Današnji dan zame ni posebno vesel, pa ne zaradi moje osebne usode, temveč zaradi tega, ker se mi zdi, da narašča nestrpnost ljudi. Prijatelji dobivajo nekoliko bolj ostre poteze, uporabljajo "meče namesto plugov", kot bi se izrazil Max Weber. Neka nesrečna situacija je to, ki pa se bo najbrž morala razrešiti z novimi volitvami. Po tistih volitvah bomo vsi bolj mirni.
Dejali ste, da je vaša razrešitev podobna razrešitvi Janeza Janše leta 1994. Gospod Kacin, vi ste to izjavo ocenili kot nekredibilno in kot zgodovinsko manipulacijo.
Kacin: Poglejte, danes se tukaj dela drama, zato ker minister noče oditi po volji predsednika vlade, domnevno tri mesece pred volitvami. Ko je nastala Bajukova vlada vas naj spomnim, da je Drnovškova vlada padla 5. maja, da je bila v začetku junija imenovana Bajukova vlada, volitve pa smo imeli 15. oktobra. Takrat to ni bila nobena tragedija. Vlada se je pač zamenjala, zdaj pa se moramo vsi tukaj soočati s katastrofo, z neko dramo zato, ker predsednik vlade predlaga zamenjavo enega svojega člana. To je pretiravanje. To je pregrevanje, neprimerno in prepotentno.