V sekciji dimnikarjev pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) že dlje časa opozarjajo na nepravilnosti, ki se pri opravljanju njihovih storitev dogajajo na terenu, predvsem zaradi pomanjkljivega inšpekcijskega nadzora.
Zaradi neopravljenih storitev na določenih dimnikarskih območjih je v zadnjem času v Sloveniji naraslo število požarov, s tem pa se je povečala ogroženost ljudi in njihovega premoženja, so na OZS zapisali v sporočilu za javnost. Dimnikarske storitve se izvajajo zaradi javnega interesa, zato je to tudi obveznost državljanov in se zakonodaja, kot opozarjajo v sekciji, glede tega ne sme spreminjati. Dimnikarske storitve morajo ostati obvezne za vse državljane, cena pa mora biti enotna za vse. Če bi bil na terenu vzpostavljen ustrezen nadzor nad izvajalci in uporabniki, do teh kršitev ter požarov ne bi prihajalo. To pa je odgovornost Ministrstva za okolje in prostor, zato v sekciji upajo, da se bodo z ministrom Karlom Erjavcem srečali čim prej.
Omenjena sekcija je Toneta Kristana, vodjo civilne pobude Dimnik, že lani prosila, naj jim javi kršitelje, pa ni dobila odgovora. "Kristan vse dimnikarje meče v isti koš, zato smo tisti, ki izvajamo dimnikarske storitve pošteno, osebno prizadeti," je dejal predsednik sekcije dimnikarjev Bojan Brenčič in dodal: "Dimnikarji ne moremo groziti uporabnikom s kaznijo, ampak kršitelje prijavimo pristojni inšpekcijski službi, ki pa žal ne ukrepa." Predsednik sekcije tudi opozarja, da vsi dimnikarji ne morejo nositi krivde za kršitve določenih koncesionarjev – neustrezne kadre mora preveriti Ministrstvo za okolje in prostor.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.