Slovenija

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi

Ljubljana, 10. 12. 2024 16.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Sekcija dimnikarjev OZS in Mojstrski izpitni odbor za naziv dimnikarski mojster ugotavljata, da že dlje časa beležijo zelo slab vpis v redno izobraževanje za poklic dimnikar, ki poteka na Srednji gradbeni šoli in gimnaziji v Mariboru. V prvi letnik so v šolskem letu 2024/2025 vpisani trije dijaki, v drugi letnik je vpisan zgolj en dijak, v tretjem letniku pa ni nobenega vpisa. 

Zanimanja za izobrazbo dimnikarski mojster/mojstrica sploh ni, ker je po mnenju sekcije predlagatelj zakona razvrednotil izobrazbo dimnikarskega mojstra, saj je v predpisih izenačena s poklicem dimnikarja, s tem pa tudi izobraževanje, ki zahteva večjo strokovno raven, kot pa osnovno izobraževanje za poklic dimnikar, pravijo v Sekciji dimnikarjev na OZS. 

'Uporabniki niso seznanjeni, kateri dimnikar je strokoven'

"Predlagatelji zakona so predlagali, da vsak dimnikar z osnovno izobrazbo izvaja vse predpisane storitve, tudi če nima strokovnega znanja in izobraževanja za zahtevnejše storitve," opozarjajo in dodajajo, da je to na škodo uporabnikov ter na račun njihove varnosti in varnosti okolja ter racionalne rabe goriva.

"Na žalost uporabniki niso seznanjeni, kateri dimnikar je strokoven, ker predlagatelji spremenjenega tržnega načina izvajanja dimnikarskih storitev v ničemer niso upoštevali strokovnih pripomb Sekcije dimnikarjev OZS. Kljub večkratnim dokazanim nepravilnostim pristojnega inšpektorata in opozoril strokovne sekcije, odgovorni na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo nimajo nobenih pozitivnih sprememb, s katerimi bi dosegli večjo strokovnost," so prepričani. 

Dimnikar
Dimnikar FOTO: Shutterstock

Po njihovem mnenju je namreč zakonodajalec vse dimnikarje vrgel v isti koš, "kar dokazuje, da strokovno opravljene storitve, ki bi zagotavljale varnost in manjšo onesnaženost, niti za zakonodajalca niso več pomembne". Zakonodajalec ima v predpisih navedeno, da nadzor nad uporabniki ter storitvami izvaja pristojni inšpektorat, ampak nadzor se v praksi sploh ne izvaja – gre samo za administrativne inšpekcijske postopke.

Izobraževanje za vsak poklic je zelo pomembno, saj je izobrazba povezana s strokovnostjo in kvaliteto izvedenih storitev ali izdelkov. Vsak izobražen, strokoven dimnikar, s svojim učinkovitim izvajanjem dimnikarskih storitev zagotavlja boljšo kakovost zraka, varovanje zdravja, požarno varnost, večjo energetsko učinkovitost in skrbi za ozaveščenost uporabnikov dimnikarskih storitev, navajajo. 

"Nestrokovni izvajalci dimnikarskih storitev pa delajo prav nasprotno in tako povzročajo precejšno škodo uporabnikom, kar dokazujejo tudi zadnje ugotovitve, da so se izvajale meritve emisije na kotlih na trdno gorivo, čeprav tehnični dokument iz leta 2024, ki vsebuje metodologijo, zahteva dodatno usposobljenost," še dodajajo in opozarjajo, da so se uporabnikom nestrokovne meritve opravljale brez zakonske podlage, z navedenimi pogoji pa sta ministrstvo in resorni inšpektorat seznanjen že najmanj od leta 2019.

'Izobraževanje ne vsebuje preverjanja znanja, temveč se zahteva le prisotnost in plačilo'

Pred dvema tednoma je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo objavilo po osnih letih veljavnega zakona javni poziv za redno izobraževanje dimnikarjev, ki se mora opravljati na osem let, da dimnikarji lahko podaljšajo veljavnost licence. "Žal pa je izobraževanje ne vsebuje preverjanja znanja, temveč se zahteva le prisotnost in plačilo," so še izpostavili.

Sekcija dimnikarjev pri OZS in Mojstrski izpitni odbor tako ponovno pozivata k nujni izboljšavi in ureditvi dimnikarske dejavnosti, s katero se že desetletja ravna mačehovsko. S takšnim odnosom, ki ga ima resorno ministrstvo do te dejavnosti, se kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost, večja energetska učinkovitost in dvig ozaveščenosti uporabnikov dimnikarskih storitev ne bodo nikdar izboljšali, ampak le še poslabšali, so sklenili. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

toxicox
11. 12. 2024 21.38
Haha v celju po trnovljah dimnikarji sploh ne hodijo
slovenc59
11. 12. 2024 09.59
Letos ga sploh ni bilo, pa imam pogodbo sklenjeno od par let nazaj...??
Bonsa
10. 12. 2024 19.12
V avstriji se caka od 3 mesece dalje za pregled. Bil sem na prakticnem usposabljanju za dimnikarja pred 10 leti in lahko vam povem da marsikaj ne funkcionira kor bi moralo. Vsako dimnikarsko podjetje najraje preglejuje in“cisti“ firme od karerih imajo enorem dobicek. Za male kurione naprsve ni toliko interesa sploh ne ce gre za pec na drva. Dimnikar moji babici 20 let ni scistil dimnika za to ker naj ne bi vedel kje so vratca. Placebati je pa bilo potrebno redno. Malo smrdi po mafiji.
majmun11223344
10. 12. 2024 18.57
No,no,no...tisti z nepremičninami na sosednjem Hrvaškem verjetno vejo da moraš prosit in prosit in prosit za pregled dimnika,ker itak ni interesa da bi kdo to pregledoval. V Istri se čaka mesec da dva da se zase do tvoje hiše,domačini pa te blesavo gledajo,zakaj ga kličeš in plačuješ.
murate
10. 12. 2024 18.24
Sorodnik je dimnikar in pravi da je obrtna zbornica z željo zagotoviti delo svojim petim ljubljenčkom uničila dimnikarske službo,ki je k sreči sedah na prostem trgu in ni več koncesij zato neki dimnikarji nimajo dela ,mojega sorodnika ko ga pokličeš pa 2, 3 mesece čakaš da prideš na vrsto ma dela da se ne vidi ven
Potouceni kramoh
10. 12. 2024 18.14
+1
Ko pride raufankirar kirurg v bajto je preftašl kr prazn haha...
bossanoga
10. 12. 2024 18.12
+6
Dimnikarske "firme" so bile dolgo - predolgo samo inkasantska mafija, zato je pa prišlo do stanja, kakršno je sedaj. Torej SAMI STE SI KRIVI, da vas ljudje nimajo za poštene.
inp
10. 12. 2024 17.57
+2
seveda z jekleno krtačo v INOX dimnik
inp
10. 12. 2024 17.56
+0
Naj , Naj firma dimnikarske storitve iz sevnice 2 ŠNOPCA , pol pa na DIMNIK in se ponovi pri sosedu .
Natorinkica
10. 12. 2024 17.49
+3
To je kao ono srednja bencinska sestra, višja, visoka diplomirana vse pa ista figa ?? Hodijo pa zadnje kot purmani po bolnicah ??
marker1
10. 12. 2024 17.30
+2
Vedno več je ogrevanja s toplotnimi črpalkami, kjer ni dela za dimnikarje. Tudi čiščenje peči na kurilno olje in dimnika ni potrebno vsako leto, le merjenje izgorevanja v dimnih plinih.
Blue Dream
10. 12. 2024 17.38
+4
Itak. Sedaj ne izvajajo več obveznih 5 minutnih meritev za ceno 40€
murate
10. 12. 2024 18.26
Blue dream ,seveda ko ni več da moraš točno tistemu dat delat k je neko pogodbo iz žepa potegni.