V obeh primerih gre za pogodbena diplomata, ki sta v diplomaciji končala po koncu politične kariere v Sloveniji. Marjan Senjur je v politiko zapisan kot nekdanji minister za ekonomske odnose in razvoj, Črtomir Špacapan pa kot nekdanji župan Nove Gorice. Senjur za podrobnejše informacije danes ni bil dosegljiv,
Špacapan, ki je bil tudi predsednik nadzornega sveta v Hitu, pa naj bi si zelo želel priti nazaj v upravo. Po seji nadzornega sveta Hit, na kateri so za naslednjih pet let potrdili upravo v sedanji sestavi, pa za Špacapana trenutno ni delovnega mesta v vrhu novogoriške igralnice. Kot je povedal sam, si kljub temu želi nazaj v Slovenijo - zaradi družinskih razlogov.
"Res je, rad bi se vrnil nazaj in upam, da se bo to zgodilo še do poletja," je potrdil Špacapan.
Lani je na podoben način konzulat v Združenih državah Amerike zapustil nekdanji generalni direktor policije Andrej Podvršič. Na zunanjem ministrstvu takšnih menjav ne želijo komentirati, kot so nam pisno odgovorili, v takšnih menjavah niti ne vidijo nič posebnega. V sindikatu diplomatov pa nikakor niso zadovoljni.
"Sindikat diplomati lahko ob tej priliki samo ponovi tisto, kar je že velikokrat povedal. Zakaj poklicna diplomacija? Zato, ker ljudje vedo, kaj jih čaka in ker bi rekla, da so njihova pričakovanja tudi v pozitivni koleraciji z njihovimi dosedanjimi vlaganji," je povedala Milena Šmit, predsednica izvršnega odbora sindikata slovenskih diplomatov.
Kot so še dodali, številni politiki, ki gredo v diplomacijo, ne vedo, kaj jih pravzaprav čaka. Ko vidijo, da delo diplomata le ni tako enostavno, kot se zdi, ob prvi krizi oziroma ob prvi priložnosti za boljši zaslužek, predčasno zapustijo delovno mesto, pa čeprav s tem škodujejo ugledu države.