Mors je v sredini julija samoiniciativno objavil obvestilo zaradi predhodne transparentnosti, iz katerega je razvidno, da je po izvedenem postopku s pogajanji brez predhodne objave naročil "nakup interkom opreme za lahka kolesna oklepna vozila (LKOV) 4 x 4 in izvedbo usposabljanja" zaupal ponudniku IDE – Intracom Defence Single Member S. A. Kor razlog za vnaprejšnji izbor pa so navedli, da lahko to zaradi odsotnosti konkurence izvede samo določen gospodarski subjekt.
Kot so razložili na Morsu, gre za več integriranih podsistemov, "in sicer za radijske naprave, računalniško opremo, senzorsko opremo in programsko opremo C2," ki mora delovati brezhibno in biti povezljiva s sistemi Nata. Podobno opremo bodo namreč uporabljali tudi v drugih oklepnih vozilih Boxer, ki bodo sestavljala srednjo bataljonsko skupino. Zato menijo, da bi lahko sprememba arhitekture pomenila tveganje pri izvedbi integracije in delovanju celotnega sistema, ter dodajajo, da je ta sistem že preizkušen.
Podjetje ISKRA, elektro in sistemske rešitve, d. o. o., se je na to razlago in postopek javnega naročila pritožilo in med drugim so zapisali, da razlogi za takšno odločitev niso bili dovolj dobro pojasnjeni. "Izredno skopo naročnikovo pojasnilo ne zadosti dokaznemu bremenu glede upravičenosti uporabe tega postopka, naročnik pa tudi ne navaja nobenih posebnih ali specifičnih tehničnih lastnosti, ki jih lahko zagotovi zgolj izbrani ponudnik." Dodali so, da v Slovenski vojski takšen sistem drugega proizvajalca (podjetja Thales) že uporabljajo in da bi lahko vse tehnične zahteve zagotovil tudi drug sistem, ne le sistem proizvajalca IDE.
Mors je na te očitke odgovoril, da je bila "interkom oprema za potrebe vgradnje v lahka kolesna oklepna vozila 4x4 proizvajalca Oshkosh naročniku ponujena v okviru programa Boxer kot del obstoječih oklepnikov." Ta je, kot pravijo, preizkušena, morebitne spremembe pa bi lahko dvignile ceno vozil ali podaljšale dobavo vozil Boxer 8x8. Prav tako so dodali, da je pomembno, da so tako v vozila 4x4 LKOV kot v vozila Boxer vgrajeni isti sistemi, saj bi lahko psihološki pritisk v bojnih razmerah okrnil delovanje vojakov.
Mors zagovarja stališče, da je pomembna standardizacija, torej podobna oprema v celotni srednji bataljonski skupini. Strinjali so, da bi bila tudi oprema proizvajalca Thales tehnično sprejemljiva, a da "sprememba konfiguracije vozila kot celote zaradi vgradnje opreme drugih proizvajalcev ni mogoča iz že podanih razlogov". Med naročnikom, pritožnikom in DKOM-om je bilo še nekaj dopisovanja in pritožb glede razlag posameznih elementov, DKOM pa je na koncu le pokimal podjetju ISKRA.
Kot pravijo na DKOM-u, sicer ni mogoče očitati pomanjkljive oziroma nezadostne razlage, prav tako niso utemeljeni očitki o kršitvi načela transparentnosti javnega naročila. "Razlog, na katerega se v konkretnem primeru sklicuje naročnik, oddaje javnega naročila izbranemu ponudniku po postopku s pogajanji brez predhodne objave ne upravičuje," pa so zapisali v drugem delu razlage.
Morsu očitajo, da so navedbe naročnika o povezljivosti te enote z drugimi kontradiktorne. V obvestilu, objavljenem zaradi predhodne transparentnosti, so trdili, da mora sistem zagotavljati povezljivost z drugimi enotami SV, konec oktobra pa so dejali, da "[n]ovi bojni sistemi seveda vključujejo tudi novejšo komunikacijsko opremo, ki ne zagotavlja nujno povezljivosti s starejšimi različicami," ter da "SV torej ne zahteva povezljivosti z ostalimi enotami, rodovi […]". To pa je ravno nasprotno od prvotnega obvestila.
DKOM prav tako ni sprejel navedb Morsa, da bi morebitna sprememba arhitekturne rešitve pomenila nove dodatne stroške ter tveganje pri izvedbi integracije v vozilo 4x4 in za delovanje celotnega sistema. Trdili so, da je proizvajalec Oshkosh že predvidel vgradnjo teh sistemov v evropski različici, a hkrati kasneje navedli, da "[…] podjetje OSHKOSH najverjetneje lahko potrdi možnost vgradnje interkom sistemov tudi ostalih proizvajalcev […]" ter da so pri tem proizvajalcu preverili samo možnost vgradnje opreme izbranega ponudnika.
DKOM se ni opredeljeval do samega postopka nabave oklepnikov, prav tako ne do predhodno vgrajene opreme, so pa poudarili, da je pomembno, kakšen je status nabave vozil 8x8, na podlagi česar naročnik v bistvu utemeljuje nakup opreme za (že dobavljena) vozila 4x4. Kot pravijo, postopki nabave sicer intenzivno potekajo, a hkrati še ni bil sklenjen niti sporazum za nabavo vozil 8x8, "posledično pa tudi še ni sklenjena pogodba za nakup teh vozil", ker DKOM ne more ocenjevati verjetnosti sklenitve tega sporazuma, ne glede na morebitno vnaprej predvideno opremo. "Vse s tem povezane navedbe naročnika (kot razlogi za izvedbo postopka s pogajanji brez predhodne objave) namreč temeljijo na predpostavki, da naročnik z vozili 8x8 s točno določeno opremo že razpolaga oz. bo s takimi vozili (gotovo) razpolagal, kar pa v obravnavanem primeru ni bilo izkazano," so zapisali.
Državna revizijska komisija je tako za utemeljene štela vlagateljeve navedbe, da v konkretnem primeru niso bili izpolnjeni pogoji za izvedbo postopka s pogajanji brez predhodne objave, ki ga je naročnik utemeljeval s sklicevanjem na odsotnost konkurence iz tehničnih razlogov.
Mors mora podjetju ISKRA povrniti priznane stroške v višini 7.334,26 evra, pritožba na odločitev pa ni mogoča. Z Mors so sporočili, da bodo odločitev spoštovali in da jo bodo najprej preučili nato pa se, predvidoma v ponedeljek, na odločitev odzvali.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.