Potem ko je šef Državljanske liste Gregor Virant koalicijske partnerje šokiral z napovedjo, da bo danes podprl opozicijski predlog varčevalnega zakona, ga je predsednik vlade Janez Janša postavil pred dejstvo: ''Če se to zgodi, bom hkrati s to potezo vezal zaupnico''. Virant je danes popustil, a pravi, da je šlo za načrtni manever, s katerim je dosegel, da je vlada izpolnila to, kar je obljubila, so poročali v 24UR.

Poslanke in poslanci so namreč s 37 glasovi za in 48 proti v prvem branju ocenili, da opozicijski predlog novele zakona za uravnoteženje javnih financ ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Vlada pa je medtem na dopisni seji že pripravila svoj predlog sprememb varčevalnega zakona, ki zadevajo pokojnine, in ga po skrajšanem postopku poslala v sprejem v DZ.
Predlog sprememb v petem odstavku 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ dodaja novo izjemo. Čeprav nimajo podlage v vplačanih prispevkih, bi se po predlogu vsem upravičencem do dela pokojnine za upoštevanje obdobij pokojninske dobe do 31. marca 1992 pri nosilcih zavarovanja v drugih republikah nekdanje SFRJ, od 1. januarja prihodnje leto zagotovilo izplačilo pokojnin v višini, kot so jo imeli pred uvedbo varčevalnega zakona. Finančni učinki spremembe bodo predvidoma 7,6 milijona evrov letno, in sicer od leta 2013 naprej.
V poslanskih skupinah PS in SD, ki sta predlog vložili, so v razpravi izpostavljali, da novela popravlja krivice, ki naj bi jih več kot 26.000 upokojencem zadal zakon za uravnoteženje javnih financ. Poudarjali so tudi, da z novelo odpravljajo selektivno zniževanje pokojnin.
V koaliciji pa so vztrajali pri stališču, da je pokojnina pravica, ki temelji na vplačanih prispevkih, zavrnili pa so tudi namige o tem, da naj bi šlo za tiho lustracijo. Potem ko je vlada danes pripravila svoj predlog sprememb varčevalnega zakona, sta morebitno podporo opozicijskemu predlogu odrekli tudi poslanski skupini DL in DeSUS.
Šušteršič: Predlog se bo mogoče še modificiral
Minister za finance Janez Šušteršič je danes po ločenih sestankih s sindikati, pobudniki referendumov o slabi banki in holdingu povedal, da se bo morda predlog v postopku še kaj modificiral. Vendar so s predlogom po njegovih besedah vsekakor korak bliže temu, da skupaj kot koalicija vendarle sprejmejo spremembe.
DL: Opozicijski predlog preveč radikalen
Opozicijski predlog sprememb varčevalnega zakona pa je po mnenju DL preveč radikalen, saj praktično izničuje varčevalne učinke 143. člena varčevalnega zakona.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.