Ob sicer neresnični novici, da sta slovenska vojaka v avtokampu Kanegra pri Umagu zažgala hrvaško zastavo, se odpira vprašanje, kako se morajo pripadniki Slovenske vojske obnašati v zasebnem življenju. Slovenska vojska pripravlja Kodeks vojaške etike, ki sicer še ni v strokovni razpravi, a naj bi v kratkem ugledal ''luč sveta''. Zastavljen je zelo široko, predvsem pa mora, da bi ga vojaki sprejeli, izvirati od tistih, ki ga bodo uporabljali. Podpisati in držati se ga bo moral sleherni prosilec za zaposlitev.
Zaenkrat pa pripadnike Slovenske vojske poleg Ustave, Zakona o obrambi, Zakona o službi v Slovenski vojski in Pravil službe v Slovenski vojski zavezujejo še etična in moralna pravila. Slednja seveda veljajo tudi, ko vojaki niso v službi. Povsem drugače je na misijah v tujini, ko vojak službo opravlja praktično 24 ur na dan. Kazni so različne, odvisne od kršitve. Najbolj skrajna je prekinitev delovnega razmerja, milejša pa suspenz. V primeru kršitev, med katerimi so spolno nadlegovanje, neizpolnjevanje ukazov, krnitev ugleda Slovenske vojske in tudi zažig zastave, sprožijo disciplinski postopek, ki ga vodi posebna interna komisija. Odločitev o morebitnem kaznovanju mora podkrepiti z dokazi. Vojak je obenem lahko odgovoren tudi kazensko, postopke v tem primeru vodijo tudi drugi pristojni organi. Sicer so imeli v vojski že več primerov kršitev, ki so se končale ali z odpustom ali s suspenzom.
V Celju je neki vojak pred časom vrgel v lokal ročno bombo. Pristojni so takoj sprožili disciplinski ukrep, ki se je končal s suspenzom in ne s prenehanjem delovnega razmerja. Vojak se je namreč ''pregrešil'' izven delovnega časa, v civilni obleki, bomba pa ni bila last Slovenske vojske. Sicer mora biti vojak telesno in duševno sposoben, prav tako ne sme biti v kazenskem postopku ali pa pravnomočno obsojen.
V uniformi si lahko privošči prigrizek, kadi lahko na za to določenem prostoru, vendar ne v gibanju, v času službe pa, seveda, ne sme piti alkohola. Med službo ne sme izražati ljubezni, saj, kot določajo pravila, se ''čustvena razmerja ne smejo izražati in vplivati na opravljanje službe''. Mora biti urejen, lahko ima brado in brke, vendar redno negovane. Ženske ne smejo biti vpadljivo naličene, nohti morajo biti kratko pristriženi, lasje pa obarvani v naravnih tonih. Nakit ni prepovedan, če le ne ovira vojaka pri opravljanju dolžnosti. Lahko opravlja popoldansko dejavnost, ki ne sme biti povezana s službo. In še zanimivost – vojak ima dovoljenje za nošenje orožja v službenem času, torej ga ne sme uporabljati med prostim časom.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.