Slovenija

DNK-test pove, česar živali ne morejo

Ljubljana, 24. 08. 2010 16.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
5

Odslej imamo tudi v Sloveniji možnost narediti gensko analizo za naše ljubljenčke, da izvemo njihov izvor in morebitne dedne bolezni. Postopek je neboleč, stane od 90 do 140 evrov, rezultate pa dobite v treh ali štirih tednih.

Statistični podatki Veterinarske uprave RS in sorodnih organizacij po svetu dokazujejo, da največ ugrizov povzročijo psi mešanih pasem. Med letoma 2008 in 2010 je bilo v Sloveniji prijavljenih 274 napadov na ljudi. Kar 131-krat so napadli mešančki.

Problem tiči v vzgoji. Lastniki pasemskih vrst imajo lažje delo, saj so karakteristike posameznih pasem jasne in se nanje lažje pripravijo. Če ne poznamo izvora svojega ljubljenčka, pa tavamo v temi.

Prav zato na Živalski kliniki na Inštitutu za DNK odslej lahko naredijo gensko analizo za vaše ljubljenčke. Z uporabo posebnih DNK-markerjev, ki jih povezujejo z različnimi pasmami, lahko določijo pasme, ki so prispevale k oblikovanju DNK vašega ljubljenčka. Rezultat tovrstnega DNK-testa so deleži posameznih pasem, iz katerih se je razvil pes. Rezultatom priložijo tudi kratek opis posamezne pasme in povzetek zdravstvenega stanja, ki je značilen zanjo. 

Psi, mačke ali ptice

DNK-analize zaenkrat opravljajo na psih, mačkih, pticah, v nekaj mesecih pa bo to mogoče še pri konjih, je za 24ur.com pojasnil predstavnik inštituta Andrej Zemljič.

Postopek naročite pri njih, oni pa vam pošljejo kuverto s štirimi vatiranimi palčkami, s katerimi nežno podrgnete po notranji strani živalske ličnice, da dobite DNK od odpadlih celic. Vse skupaj jim pošljete nazaj in rezultate dobite v treh ali štirih tednih, je še pojasnil.

Medtem ko pri pticah s pomočjo delčka perja ugotavljajo le spol, pa pri psih lahko opravijo DNK-test dednih bolezni, DNK-test podedovanih lastnosti , DNK-test starševstva, DNK-test pasme, pasji DNK-profil (genotipizacijo). S pomočjo teh lahko nadzorujete parjenje, da selekcionirate mladiče z najboljšimi lastnostmi, ugotavljate starševstvo ter podedovane lastnosti. Lahko ugotovite, katerim dednim boleznim je pes podvržen, kar vam omogoča preventivno zdravljenje in selekcioniranje staršev pri nadaljnjih leglih, s čimer lahko neposredno vplivate na izboljšanje pasem.

'Ni nekega splošnega testa'

"Poznavanje sestave DNK vašega psa vam pomaga razumeti njegove vedenjske in zdravstvene predispozicije. Prav tako rezultati pomagajo lastnikom pravilno skrbeti za svojega psa, saj ima vsaka pasma različne potrebe kar zadeva hrano, rekreacijo in druženje. Rezultati so uporabni tudi pri načrtovanju pasje diete, saj so raziskave pokazale, da zahteve po nutrientih variirajo med pasmami. Hkrati so rezultati testa pasme v pomoč tudi veterinarjem, za lažje postavljanje diagnoz pri obolenjih in določanju redkih zdravstvenih problemov,“ pravijo ob tem.

A Zemljič pojasnjuje, da jim vsak test posebej pove različne stvari. "Ni nekega splošnega testa, ki bi ugotavljal deset stvari naenkrat. Za nemške ovčarje in boksarje, za katere je značilna bolezen kolkov, na primer obstaja poseben test, namenjen samo temu."

Če se odločite za postopek, vas bo to stalo od 90 do 140 evrov, odvisno od testa, ki ga želite.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Parabellum
25. 08. 2010 11.08
+1
Neprimerno bolj ustrezno bi bilo uvesti splošen DNK test za celotno populacijo dvonožnih živali ter izvesti selekcijo glede na gene za nagnjenost k laganju, nepoštenosti, varanju, kraji itd . ter take posameznike oz skupine humano izločiti.
ninja.bloc
25. 08. 2010 02.19
naj se preveri DNK iz dank bulmastifov, pa se bo točno vedelo kateri kljukci so hodili natikati uboge pse !
kleopatra-1
24. 08. 2010 23.10
+1
matematika pa vam novinrjem ne gre ravno od rok - če je 131 od 274 večina ... še enkrat izračunajte in boste ugotovili, da so mešanci manjkrat ugriznili od pasemskih psov, realno gledano smo pa približno tam pri obojih
Veronika Einspieler
24. 08. 2010 18.05
Fajn zadeva. :) Sploh pa bo uporabna za rejce, da bodo za parjenje odbirali le najboljše živali in s tem upajmo, da izkoreninili nekatere dedne bolezni iz določenih pasem.
selector
24. 08. 2010 17.41
Jst bi pa naroču en DNK test za cel parlament k mi ni jasn v katero grupo spadajo. Al ptic, plazilcev, zveri morda gob? kaj pa vem?..