Do leta 2080 bo brez čiste vode, torej vode za pitje, kuhanje in pranje, že polovica svetovnega prebivalstva. Kot ugotavljajo strokovnjaki Združenih narodov sicer že do leta 2050 dve milijardi ljudi ne bosta imeli dostopa do zadostne količine čiste vode, do leta 2080 pa naj bi številka narasla na 3,2 milijarde ljudi. Vzrok za grozljivo napoved so podnebne spremembe, najbolj pa bodo pomanjkanje vode zaradi hitre rasti prebivalstva občutili v Indiji in na Kitajskem.
"V Aziji je razporejenost vodnih virov nesorazmerna in velika območja so pod velikim stresom glede vode. Podnebne spremembe bodo pomanjkanje še zaostrile," je na regionalni konferenci o vodi povedal strokovnjak Wong Poh Poh.
Podnebne spremembe vplivajo na spremembo količine čiste vode na različne načine. Suše, na primer, zmanjšujejo zalogo vode, poplave pa slabšajo njeno kakovost. Tudi višja gladina morja prispeva svoje. Zaradi tega se povišuje vsebnost soli v ustjih rek, ki številnim Azijcem predstavljajo vir njihove pitne vode.
Wong in ostali udeleženci konference so ob tem pozvali vlade, naj v okviru kratkoročnih rešitev sprejmejo Kjotski protokol za boj proti podnebnim spremembam in zaščitijo vodne vire. Sčasoma pa bi vlade morale zgraditi infrastrukturo za zaščito obalnih območij in sprejeti nove tehnologije za povečanje dostopnosti vode.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.