Z izvzetjem pogoja državljanstva pri uveljavljanju pravic do omenjenih družinskih prejemkov je odpravljena diskriminacija na podlagi državljanstva, s čimer je Slovenija izpolnila obveznosti, ki izhajajo iz načel mednarodnega prava in mednarodnih pogodb, ki jih je Slovenija ratificirala.
Zavarovanci za starševsko varstvo so po noveli med drugim osebe, ki so v delovnem razmerju v Sloveniji, osebe v delovnem razmerju pri delodajalcu s sedežem v Sloveniji, poslane na delo ali na strokovno izpopolnjevanje v tujino, če niso obvezno zavarovane v državi, v katero so bile poslane, nadalje osebe, zaposlene pri tujih in mednarodnih organizacijah in ustanovah, tujih konzularnih in diplomatskih predstavništvih s sedežem v Sloveniji, osebe, ki na območju Slovenije samostojno opravljajo pridobitno ali poklicno dejavnost kot edini ali glavni poklic, in drugi.
Novosti tudi glede starševskega dopusta
Eden od staršev, ki neguje in varuje težje gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka, ima pravico delati krajši delovni čas tudi po tretjem letu starosti otroka (do 18. leta). Novela natančneje določa tudi, da ima pravico do starševskega dodatka mati 77 dni od rojstva otroka, če imata mati in otrok stalno prebivališče v Sloveniji in sta slovenska državljana.
Po 77. dnevu od rojstva otroka pa ima pravico do starševskega dodatka smiselno pod enakimi pogoji eden od staršev, o čemer se starša pisno dogovorita pred uveljavljanjem pravice. Oče ima 77 dni od rojstva otroka pravico do starševskega dodatka pod enakimi pogoji kot mati, če je mati umrla, zapustila otroka ali je na podlagi mnenja pristojnega zdravnika trajno oziroma začasno nesposobna za samostojno življenje in delo. Če se starša ne moreta dogovoriti o izrabi starševskega dodatka ali je njuna odločitev v nasprotju s koristjo otroka, odloči o tem center za socialno delo, ki pri tem upošteva koristi otroka. Druga oseba ima pravico do starševskega dodatka pod enakimi pogoji kot starša, če dejansko neguje in varuje otroka, zmanjšano za toliko dni, kolikor sta starša to pravico že izrabila.
Kaj so starševska nadomestila in kaj družinski prejemki?
Po zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih pravica do starševskega nadomestila obsega porodniško nadomestilo, očetovsko nadomestilo, nadomestilo za nego in varstvo otroka ter posvojiteljsko nadomestilo. Družinski prejemki pa so denarni prejemki, ki obsegajo starševski dodatek, pomoč ob rojstvu otroka, otroški dodatek, dodatek za veliko družino, dodatek za nego otroka in delno plačilo za izgubljeni dohodek.
Iz podatkov ministrstva za delo, družino in socialne zadeve je razvidno, da je leta 2002 otroški dodatek mesečno prejemalo povprečno 248.358 družin za 408.076 otrok. Povprečna višina izplačanega otroškega dodatka je znašala 10.428 tolarjev. Dodatek za nego otroka je prejemalo mesečno povprečno približno 5200 otrok v višini 18.000 tolarjev na mesec.