Slovenija

Do konca junija tri milijone evrov izgub

Ljubljana, 23. 09. 2009 22.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Število in obseg podjemnih pogodb bo treba revidirati, je sklenil svet UKC Ljubljana. V kolikor namreč zavod ne bo spremenil poslovanja, bodo izgube lahko presegle osem milijonov evrov.

Klinični center
Klinični center FOTO: POP TV

Svet UKC Ljubljana se je na seji seznanil s podatki o poslovanju zavoda v prvih šestih mesecih letos – ta je do konca junija pridelal tri milijone evrov izgube. Člani sveta so tako ocenili, da v UKC niso dovolj resno pristopili k racionalizaciji, potem ko je ministrstvo za zdravje aprila zavode seznanilo z varčevalnimi ukrepi.

Predsednica sveta Elda Gregorič Rogl je ob tem ocenila, da je na prvi pogled podjemnih pogodb preveč. Spomnila je, da je ministrstvo za zdravje vsem javnim zdravstvenim zavodom naročilo, da morajo do 28. februarja 2010 te pogodbe urediti in ugotoviti, ali so upravičene, a je nova zahteva ta, da se to stori hitreje. "Zatečeno stanje kaže na to, da bo treba revidirati število in obseg in da bo treba uskladiti te pogodbe z varčevalnimi ukrepi," je dejala Gregorič Rogljeva in še dodala, da bo treba ugotoviti, ali imajo zdravniki, ki imajo sklenjene podjemne pogodbe, izpolnjene vse delovne obveznosti v matičnih zavodih.

Ob tem so nekateri člani sveta ocenili, da bi morale biti podjemne pogodbe sklenjene med ustanovami in ne da jih sklepajo posamezniki. Tako bi na primer tudi UKC dobil nekaj denarja za vse znanje, ki so ga zdravniki pridobili v njihovem zavodu.

Kljub izgubam ne smejo zavračati bolnikov

Zdravniki
Zdravniki FOTO: Reuters

Projekcije finančnega poslovanja UKC Ljubljana sicer kažejo, da v kolikor bi se dosedanje poslovanje nespremenjeno nadaljevalo do konca leta, bi izguba UKC Ljubljana lahko presegla osem milijonov. Slišati je bilo opozorila, da takšne izgube v zadnjih treh mesecih letošnjega leta ne bo mogoče popraviti in pripeljati poslovanje "na nulo", kot zahteva zakonodaja in kot pričakuje tudi minister za zdravje Borut Miklavčič.

Kljub temu pa so člani sveta vodstvo zavoda opozorili, da UKC Ljubljana ne sme zavračati bolnikov, pa čeprav že zdaj presegajo program, za katerega imajo sklenjeno pogodbo z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Svet zavoda želi, da bi UKC Ljubljana izboljšal storilnost in učinkovitost, varčeval pa pri materialnih stroških in stroških dela. Vodstvo zavoda so tudi opozorili, da se čakalne dobe ne smejo povečevati.

Vrhunec predstavil ukrepe

Generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec je članom sveta predstavil načrte vodstva za racionalizacijo. V bolnišničnem programu načrtujejo znižanje obsega porabe zdravstvenega materiala in zdravstvenih storitev. Poleg tega so na ministrstvo za zdravje že podali zahtevo za znižanje cen storitev inštitutov Medicinske fakultete, Zavoda za transfuzijsko medicino in Onkološkega inštituta, za polovico nameravajo zmanjšati obseg študentskega dela.

Racionalizirati nameravajo dežurno službo, in sicer bi uvedli dvoizmensko delo ter skrajšali trajanje dežurstva med delovnim tednom s 16 na 12 ur dnevno. S temi ukrepi bi po prepričanju vodstva lahko prihranili 7,7 milijona evrov.

'Vodje naj pripravijo plane in se podpišejo pod njih'

Člani sveta so ob tem ocenili, da je smer, ki jo je vodstvo ubralo, sicer dobra, a načrta racionalizacije po njihovem ne bodo mogli uresničiti. Vodstvu UKC Ljubljana so naložili, naj vodjem posameznim kliničnih oddelkov in klinik naroči, naj pripravijo pisne plane, kako bodo izpeljali racionalizacijo na svojih oddelkih in jih finančno ovrednotijo, ter naj od njih zahteva, da se pod te plane podpišejo in tudi odgovarjajo za njihovo uresničitev.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hint
24. 09. 2009 10.46
Zdravstva se ne sme gledat kapitalistično ker zdravje ni dobrina ampak je pravica in me nič ne zanima kakšna je izguba. Seveda je pa res, da bi bilo tudi zdravstvo v boljšem finančnem stanju če država nebi denarja metala stran za vojsko in ostale neumnosti ter bi ga raje namenila tja kjer je res potreben.
eur
24. 09. 2009 09.47
Očitno bo še naprej tako, da se špara na nas, PACIENTIH. Medtem ko si bodo zdravniki izplačevali (pre)visoke plače in podjemne pogodbe za nadurno delo. Pa še nekaj: zadnjič ko smo čakali pri zdravniku, naročeni na uro, smo bili 20 min. prej tam, pred nami nikogar, čakali pa smo 45 min., zato ker je imela zdravnica privaten pogovor po telefonu!!! V tem času bi lahko obdelala vsaj 3 paciente... Mislim da je treba najprej narediti red...
muri1
24. 09. 2009 00.14
Rešitev je enostavna,delavcem dvignit prispevek za zdrav.zavarovanje in obenem ukinit pravice iz tega naslova,brez bolniških,brez zdravil i.t.d.,pa se bo minus zmanjšal,razen če si ne bodo spet za toliko dvignili palče.
alterego
23. 09. 2009 22.56
v času socializma je en sodelavec navadno rekel - jaz sem plačan, da hodim v službo, če hočjo, da kaj naredim, mi morajo pa posebej plačat! a je v tudi v UKC še vedno tako?