Slovenija

Do Madrida odslej iz Ljubljane, a le do začetka septembra

Ljubljana, 29. 07. 2024 18.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so slavnostno obeležili vzpostavitev nove letalske povezave z Madridom, ki jo je vzpostavil španski letalski prevoznik Iberia. Gre za še zadnjo od štirih doslej dogovorjenih povezav, ki ji botrujejo državne subvencije za večjo letalsko povezljivost Slovenije.

Iberia bo med Ljubljano in Madridom letela dvakrat tedensko, in sicer ob ponedeljkih in četrtkih. Povezave bodo na voljo do 5. septembra. Ob ponedeljkih bo letalo iz Ljubljane poletelo ob 15.30 uri, ob četrtkih pa ob 12.00 uri, pri čemer let do Madrida traja približno dve uri in pol.

To sicer ni prvič, da je ta letalski prevoznik povezal špansko in slovensko prestolnico, saj so leti med omenjenima destinacijama potekali že v avgustu 2021.

Letališče Brnik
Letališče Brnik FOTO: Bobo

Madrid je zanimiva destinacija tako za Španijo kot tudi za Slovenijo, je ocenil v. d. generalnega direktorja direktorata za letalski in pomorski promet Robert Latin. "Prepričani smo, da se bo ta mesečna destinacija obnesla, in da se bo letalski prevoznik odločil podaljšati to obdobje letalskih prevozov tudi v zimsko obdobje ali pa v poletno obdobje naslednjega leta," je dejal.

Potniki bodo poleg možnosti leta v špansko prestolnico z na novo vzpostavljeno linijo pridobili tudi neposreden dostop do pomembnega evropskega vozlišča, saj madridsko letališče predstavlja odlično izhodišče za povezane lete v Srednjo in Južno Ameriko, so poudarili v upravljavcu letališča, družbi Fraport Slovenija.

Direktne lete v Španijo bo za Iberio opravljal njihov regionalni prevoznik Iberia Regional Air Nostrum z najnovejšim letalom v floti Canadairom Regional Jetom 1000 s sto sedeži.

Državna subvencija

Povezava med brniškim letališčem in Madridom je zadnja izmed doslej dogovorjenih na račun državnih subvencij. Slovenija si namreč prizadeva povečati letalsko povezljivost, v ta namen je bil lani objavljen javni razpis, kjer država subvencionira polovico letaliških pristojbin in ostalih stroškov na letališču za vse ponudnike, ki bi vzpostavili letalske linije na deficitarnih destinacijah, je dejal Latin.

Septembra lani je tako Luxair vzpostavil povezavo z Luksemburgom, airBaltic in Norwegian pa sta aprila povezala Slovenijo z Rigo in Koebenhavnom.

Kot je spomnil Latin, je v teku še en razpis za subvencioniranje letalskih linij, na katerega je prijavljen en ponudnik, in sicer za destinacijo Ciper. "Smo še v fazi dopolnjevanja vloge, za naprej bomo pa še objavljali razpis in čakali nove ponudnike," je pojasnil.

Slovenija ima eno najslabših letalskih povezljivosti v Evropi, v pretekli teden objavljeni raziskavi ugotavlja mednarodno združenje letališč ACI Europe. Na lestvici celovite letalske povezljivosti je bila Slovenija med državami razširjenega območja EU junija na 30. mestu. Slabše sta se odrezala Slovaška in Monako. Pri neposrednih povezavah se je uvrstila na povsem zadnje mesto, pri primerjavi na tem področju z letom 2019 - Slovenija je utrpela 42-odstotni padec - pa je bil slabši Monako.

Pristojni se te problematike zavedajo, zato v okviru načinov za izboljšanje letalske povezljivosti Slovenije razmišljajo tudi o ustanovitvi nacionalnega letalskega prevoznika. "Mogoče ne v taki samostojni obliki, kakor je bila prej Adria Airways, ampak v sodelovanju s kakšnim zunanjim strateškim partnerjem, že obstoječim letalskim prevoznikom," je še dejal Latin.

Letošnje poletje lahko potniki z ljubljanskega letališča z 22 letalskimi prevozniki potujejo na 25 destinacij.

V prvi polovici leta 2024 so na letališču Ljubljana zabeležili več kot 650.000 potnikov, kar predstavlja 21,5-odstotno povečanje v primerjavi z enakim obdobjem lani, so sporočili iz Fraporta. Najbolj številčni so bili leti iz in v Istanbul, Zürich in Beograd.

Čarterski program medtem ponuja 57 destinacij. V juniju se je po podatkih Fraporta največ potnikov odločilo za dopustovanje v Hurgadi, Antalyji in Monastirju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

St. Gallen
30. 07. 2024 15.33
+1
tudi to ima Svica bolje urejeno.
Slovenska pomlad
29. 07. 2024 21.12
+4
Prodali smo vse,kar so generacije v bojda slabem socializmu zgradile.Tovarne, banke,trgovine, prehranska podjetja, letališče,ladje.... grozno res.
Darko32
29. 07. 2024 20.53
+3
Nevem kako se delamo norca iz našega turizma. Sam ves čas zagovarjam, da se subvencionira linije, katere povezuje neko letališče iz BRNIKOM in navedeno letališče ima zveze z medcelinskimi leti na druge kontinente. Mi pa subvencioniramo razne Balkanske linije, kjer navadno potujejo samo švercerji. Zato bi bilo primerno, da se politika odloči za subvencioniranje linije, katera povezuje mednarodna letališča z nadaljnimi zvezami po celem svetu. Sočasno pa bi uredili potovanje turistov iz Brnika ali vseh, kateri prispejo v Slveonijo lahko pridejo preko Brnika. Ne to pa ne. Potrebno je čim bolj zakomplicirati do onemoglosti.
prince of persia
29. 07. 2024 20.36
+1
To "letališče" je živa žalost in sramota države.
peglezn
29. 07. 2024 20.25
+4
Madrid je zanimiva destinacija tako za Španijo, kot Slovenijo? Lahko bi nekdo subvencioniral tudi pismenost popovcev, tole je nižje od tiktok nivoja.
British
29. 07. 2024 20.21
kako ima slabšo povezanost Monako, če sploh nima letališča, edino kar imajo je ploščad za helikopterje
Yan191210
29. 07. 2024 19.58
+8
V železnice po 200miljonov letno, v letalstvo pa magar če bi dali 20mio za začetek pa 5mio na leto bi bilo dovolj....ampak ne
Lampsy8
29. 07. 2024 19.55
+6
Mi smo bruka res kar se tiče javnega prevoza (na dnu tako avtobusi, vlaki, letala).. res malo se je za zamisliti.
Anion6anion
29. 07. 2024 19.33
+3
Za umret smešno.
SEHE
29. 07. 2024 19.29
+3
Le kaj k temu poreče Dr. Denis Čaleta?