Pomočnica generalne direktorice zavoda za zaposlovanje Metka Barbo Škerbinc je povedala, da je 3. oktober rok, do katerega lahko brezposelni delavci iz BiH, ki imajo v Sloveniji že urejeno začasno bivanje, vložijo zahtevek za izplačilo denarnega nadomestila. Če bodo ta rok zamudili, pravice do nadomestila ne bodo mogli uveljavljati.
Vsi delavci iz BiH z urejenim začasnim bivanjem v Sloveniji, ki bodo od 2. septembra dalje na novo postali brezposelni, pa bodo imeli 30 dni za vložitev zahtevka za uveljavitev pravice do nadomestila za primer brezposelnosti.
Kaj pa tisti, ki so se že vrnili v BiH?
Delavci, ki so se po izgubi dela vrnili v BiH, bodo nadomestilo lahko pridobili, ko si bodo uredili dovoljenje za začasno bivanje. "Ti delavci nimajo 30 dni za uveljavitev nadomestila, temveč bo ta rok začel teči, ko bodo pridobili dovoljenje za začasno bivanje v Sloveniji," je pojasnila.
Vse zahtevke za pridobitev nadomestila morajo delavci iz BiH vložiti na zavod za zaposlovanje, v času upravičenosti do denarnega nadomestila pa bodo brezposelni vključeni v obvezna socialna zavarovanja (pokojninsko in invalidsko, zdravstveno, zavarovanje za starševstvo in za brezposelnost). Po podatkih zavoda za zaposlovanje je v Sloveniji trenutno 1273 delavcev iz BiH, ki jim miruje pravica do denarnega nadomestila, večina pa jih je delala v gradbeništvu.

Delavcem iz BiH upravičeni do denarnega nadomestila pod enakimi pogoji kot slovenski delavci
Pretekli petek je v veljavo stopila sprememba sporazuma o socialnem zavarovanju med Slovenijo ter BiH, s katero je prejemanje nadomestila za brezposelnost omogočeno tudi zavarovancem iz BiH z začasnim bivanjem v Sloveniji.
"Ratifikacijski postopek je bil na naši strani urejen dokaj hitro, medtem ko je malo več časa trajalo na strani BiH, tako da je bil sporazum v petek dokončno ratificiran in je stopil v veljavo," je pojasnil namestnik generalne direktorice direktorata za trg dela in zaposlovanje na ministrstvu za delo Zoran Kotolenko. To pomeni, da bodo vsi državljani iz BiH pod enakimi pogoji kot slovenski državljani upravičeni do izplačila denarnega nadomestila za primer brezposelnosti.
"Podoben sporazum pripravljamo tudi z Makedonijo," je dejal Kotolenko, ki pa ni želel napovedati, v kolikšnem času bi lahko prišlo do podpisa in ratifikacije sporazuma. Ocenjuje pa, da gre v primeru makedonskih delavcev za "manjši problem", saj gre za 88 oseb, medtem ko sporazum z BiH ureja položaj 1273 ljudi. Ministrstvo za delo sicer pripravlja tudi sporazum s Črno goro.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.