Slovenija

Do petka imate čas, da 'preobujete' svoje avtomobile

Ljubljana, 13. 11. 2024 06.00 | Posodobljeno pred 21 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

S petkom se na cestah uradno začenja zimska sezona, ko morajo biti vozila temu primerno opremljena. Še posebej je pomembno, da imate dobre pnevmatike, saj slabše razmere na cestah podaljšajo zavorno pot vozila, neustrezne pnevmatike pa lahko pripomorejo k izgubi nadzora nad vozilom in celo k prometni nesreči. Ali je profil zimskih pnevmatik dovolj globok (najmanj tri milimetre), lahko preverite s kovancem za en ali dva evra. Tlak v njih preverjajte vsaj enkrat mesečno. Preverite tudi zavore, svetlobne naprave in drugo opremo.

V Sloveniji zakon nalaga voznikom, da svoje vozilo opremijo s pnevmatikami z dodatno oznako M+S, s kratico torej, ki označuje zimsko pnevmatiko. Toda pozor – v nekaterih evropskih državah so že sprejeli strožje zakone, kjer samo oznaka M+S ni dovolj. V Nemčiji na primer morajo imeti zimske pnevmatike na bočnici vtisnjen še simbol triglave gore s snežinko (oznaka 3PMSF), kar velja za pravo zimsko pnevmatiko, ki se na snegu in ledu, torej v zahtevnejših zimskih razmerah, obnese bolje kot omenjena ‘stara’ ali klasična oznaka.

Zakon o pravilih cestnega prometa v 29. členu določa, da morajo biti motorna in priklopna vozila med 15. novembrom in 15. marcem naslednjega leta opremljena s predpisano zimsko opremo. Poleg tega morajo imeti vozila zimsko opremo tudi izven tega datuma, če so zimske razmere. Torej tedaj, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali je vozišče zasneženo, zaledenelo (ledna deska) ali poledenelo (poledica).

Tudi sicer je treba pnevmatikam posvečati veliko pozornost, saj so edina povezava med avtomobilom in cesto. Odtis pnevmatik na cesto je v obliki štirih pravokotnikov, katerih velikost je odvisna od širine, obsega in tlaka v pnevmatiki. Od teh stičnih točk z voziščem je odvisen oprijem pnevmatik s cestiščem. 

Na oprijem, stabilnost in zavorno pot vozila torej vplivajo površina stičnih točk, profil pnevmatik in material pnevmatik, opozarjajo na Agenciji za varnost prometa (AVP). Še posebej je pomembno, da imamo dobre pnevmatike v slabih vremenskih razmerah, ko je zavorna pot zaradi vplivov najdaljša.

Pred 15. novembrom je treba preveriti, ali so zimske pnevmatike še ustrezne in ali niso prestare, tako da so otrdele oz. so na pnevmatikah očitne posledice staranja. Če niso ustrezne, jih moramo pravočasno zamenjati.
Pred 15. novembrom je treba preveriti, ali so zimske pnevmatike še ustrezne in ali niso prestare, tako da so otrdele oz. so na pnevmatikah očitne posledice staranja. Če niso ustrezne, jih moramo pravočasno zamenjati. FOTO: iStock

Zakaj sploh zimske pnevmatike?

Zaradi letnemu času, temperaturam in oprijemu na hladnem asfaltu, snegu in ledu optimizirani gumeni zmesi, so zimske pnevmatike bolj varne, predvidljive in oprijemljive v zimskih vremenskih razmerah. In to seveda ne le v snegu in brozgi, pač pa tudi v dežju (pri nizkih temperaturah) in celo na poledenelem vozišču zaradi specifičnega profila z ostrimi lamelami. Tudi gumena zmes je bolj elastična pri nizkih temperaturah in zato omogoča boljše prileganje asfaltu in boljši oprijem. S tem pa tudi boljšo vodljivost, učinkovitejše zaviranje in seveda varno pospeševanje. 

Načelno velja, da je temperaturna meja, kjer zimske pnevmatike postopoma prevzemajo pobudo, okoli sedem stopinj Celzija. Nižja kot je temperatura, bolj učinkovite postajajo zimske pnevmatike in težje jim sledijo letne. Tudi na suhi podlagi, saj letne potrebujejo bistveno več časa, da se ogrejejo na delovno temperaturo, v tem času pa seveda ponujajo slabši oprijem.

Sodobne zimske pnevmatike so tudi bolj prilagojene temperaturnim nihanjem, vožnji po suhem asfaltu (tudi v relativno toplih obdobjih), poraba pa se minimalno razlikuje od letnih.

Pred menjavo preverite kvaliteto starih pnevmatik, predvsem pa globino profila (ta mora biti najmanj 3 mm) in seveda splošno obrabo tekalne površine (tudi če v trenutku premontaže globina še ustreza, čez mesec dni morda ne bo več). Obraba vam lahko razkrije tudi nepravilnost pri polnilnem tlaku ali celo nastavitvi geometrije podvozja. Pri tem na AVP svetujejo pomoč profesionalnega vulkanizerja, ki vam bo svetoval tudi pri morebitnem nakupu novih pnevmatik. In seveda pravilnem skladiščenju letnih. Najbolj praktično in tudi zdravo za pnevmatike je skladiščenje prepustiti vulkanizerju, če seveda takšno storitev ponuja.

Profil zimskih pnevmatik mora biti globok vsaj tri milimetre, kar lahko preprosto preverimo s kovancem za en ali dva evra. Zlati rob na njem je namreč širok tri milimetre. "Globino je smiselno preverjati bolj pogosto, še posebej, če je zima blaga, saj je pri višjih temperaturah tudi obraba pnevmatike večja," dodajajo na AVP.

Nakup novih pnevmatik

Starost pnevmatik je gotovo eden ključnih dejavnikov pri izbiri in odločitvi o nakupu novih, opozarjajo pri AVP. Proizvajalci v glavnem trdijo, da naj bi ustrezno skladiščena in vožena pnevmatika ponujala ustrezno kvaliteto (če seveda temu ustreza tudi globina profila) vsaj sedem do osem let. Starost, ko pnevmatika ni več primerna za varno rabo, pa je deset let. V tem času pride do sprememb v sestavinah gumene zmesi, predvsem pa iz nje izhlapi večina t. i. mehčalcev, ki skrbijo za elastičnost in prilagodljivost podlagi. Starost pnevmatike lahko preverite na bočnici, kjer štirimestna številka označuje teden izdelave in leto (npr. 2224 – 22. teden leta 2024).

Če ste pred nakupom novih pnevmatik, je pred tem vsekakor vredno razmisliti, kje in kako se vozite. Ni dvoma, da tako imenovane premijske znamke ponujajo (v glavnem) izdelke brez večjih napak, toda temu primerna je običajno tudi cena.

Če ste na cesti res vsak dan, če je mobilnost nuja in težko sklepate kompromise, potem boste na varni strani z najboljšimi pnevmatikami. V tem primeru si je smiselno pomagati z dobrim testom pnevmatik, ki jih objavljajo evropski avtoklubi, kjer med drugimi sodeluje tudi AMZS. In potem se lahko odločate tudi glede na vaše prioritete – ali vam je bolj pomemben oprijem od števila prevoženih kilometrov ali dajete prednost udobju pred voznimi lastnostmi ali pa je morda najnižja poraba na prvem mestu.

Glede starosti ni zakonskih omejitev za uporabo pnevmatik. Je pa dejstvo, da se s starostjo prožnost pnevmatik manjša. Starejše pnevmatike so slabše glede zavorne poti in možnosti manevriranja.
Glede starosti ni zakonskih omejitev za uporabo pnevmatik. Je pa dejstvo, da se s starostjo prožnost pnevmatik manjša. Starejše pnevmatike so slabše glede zavorne poti in možnosti manevriranja. FOTO: Thinkstock

Pri spletnih ponudnikih je treba (ob natančnih in v homologaciji predpisanih dimenzijah) biti pozoren na datum izdelave in na to, da bodo vse štiri pnevmatike z istim datumom izdelave (ali vsaj zelo podobnim). Sicer se zdi samo po sebi umevno, pa vendar –  pri nakupu bodite pozorni še na indeks obremenitve (t. i. LI, predvsem pri večjih cestnih terencih), pa na hitrostni indeks (večji in močnejši modeli) in če boste večkrat na visokogorskih smučiščih – tudi na piktogram gore s snežinko.

Sodobne zimske pnevmatike, posebno še omenjene s piktogramom 3PMSF, so res zmogljive, vendar ne vsemogočne. Zato so kvalitetne verige še vedno priporočljive, na določenih hribovskih in gorskih cestah pa občasno celo obvezne (okrogel znak s kolesom in verigo na modri podlagi).

Če sodite med voznike, ki se redko odpravijo na cesto, pa še to recimo v urbanem okolju, vam zakon dovoljuje tudi uporabo letnih pnevmatik pod pogojem, da imate zraven tudi ustrezne verige za pogonski par koles (oziroma za eno os v primeru štirikolesnega pogona). Druga izjema govori o priobalnem področju, kjer so letne pnevmatike (z minimalno globino profila 3 mm) dovolj.

Kaj pa celoletne pnevmatike (oznaka All season)?

Zadnja leta postajajo vse bolj priljubljene tudi celoletne ali vseletne pnevmatike, ki jih v tujini označujejo z oznako All season. To je tudi razred, ki se najbolj propulzivno razvija. Vseletne pnevmatike imajo sicer oznako M+S, tako da tudi formalno ustrezajo dikciji zakona. To je zagotovo rešitev za voznike, ki niso vsak dan na cesti, prevozijo omejeno število kilometrov, v glavnem v urbanih in priurbanih območjih, in se lahko v času ekstremnih razmer tudi odpovejo vožnji. Seveda pa gre za kompromis, ki ni najboljši ne v trdi zimi ne v vročem poletju. In to velja imeti v mislih ob odločitvi. Zato pri Agenciji za varnost prometa tovrstne pnevmatike priporočajo – s pomislekom, da pri varnosti ne bi smelo biti kompromisov.

Tudi z dobrimi pnevmatikami nismo povsem varni v zimskih razmerah. To pomeni, da je treba v zimskem času prilagoditi hitrost razmeram na cesti. Če nismo nujno vezani na lastni prevoz, je primerno z vožnjo v zimskih razmerah počakati in  uporabiti javna prevozna sredstva oziroma nenujne poti prestaviti na čas, ko bodo normalne razmere na cesti.

Profil na gumi lahko preverite s kovancem za evro ali dva evra. Globok mora biti najmanj tri milimtere.
Profil na gumi lahko preverite s kovancem za evro ali dva evra. Globok mora biti najmanj tri milimtere. FOTO: Shutterstock

Na kaj vse moramo biti še pozorni?

Priprava na zimo seveda ne pomeni le menjave pnevmatik, na vožnjo v zimskih razmerah se morate pripraviti tudi vozniki, opozarjajo na Policiji. 

Za varno vožnjo je nujno brezhibno delovanje zavor, zato redno preverjajte gladino zavorne tekočine. Če se je rahlo znižala, je morda vzrok obraba zavornih oblog, če se je naglo znižala, vozilo takoj odpeljite k mehaniku. Zavorno tekočino zamenjajte najmanj vsaki dve leti.

Uporaba luči podnevi je v Sloveniji med vožnjo z motornim vozilom obvezna prav tako kot v mnogo evropskih državah. Večkrat preverite, ali na avtomobilu res delujejo vse naprave za osvetljevanje ceste, označevanje vozila in dajanje svetlobnih znakov.

V avtomobil, pripravljen na zimsko vožnjo, spadata metlica in strgalo za čiščenje stekel. Preverite tudi brisalce, saj je morda guma natrgana ali drugače poškodovana.

V posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla naj bo dovolj tekočine, ki v mrazu ne bo zmrznila.

Naprave za odtajevanje in sušenje vetrobranskega stekla ter naprave za ogrevanje in zračenje morajo zagotoviti normalno vidljivost skozi steklo.

Pred daljšo vožnjo preverite, ali imate v rezervoarju dovolj goriva. Sneg lahko preseneti tudi zimsko službo in zgodi se, da vozilo z nemočnimi potniki obstane na cesti, zato odeja v vozilu ne bo odveč.

Če vas policisti ustavijo in ugotovijo, da vaše vozilo nima ustrezne zimske opreme, vas lahko doleti kazen 40 evrov.
Če vas policisti ustavijo in ugotovijo, da vaše vozilo nima ustrezne zimske opreme, vas lahko doleti kazen 40 evrov. FOTO: Aljoša Kravanja

Kakšne so kazni? 

Če vas policisti ustavijo in ugotovijo, da vaše vozilo nima ustrezne zimske opreme, vas lahko doleti kazen 40 evrov. Enaka kazen je zagrožena, če po cestah, kjer so obvezne snežne verige, vozite brez njih. 

200 evrov kazni je predvidene za voznike, ki svojega vozila ne očistijo snega in ledu. Še sto evrov več pa za tiste, ki ne upoštevajo prometne signalizacije, ki v zimskih razmerah prepoveduje ali omejuje promet. Če s tem početjem ovirate promet, pa se zagrožena globa povzpne na 500 evrov, k temu pa je treba prišteti še pet kazenskih točk. Po žepu pa vas lahko dodatno in to močno udari še odstranjevanje avtomobila s ceste. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (57)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

duhccc
13. 11. 2024 17.10
+1
k je pa nad 10 stopin imajo pa zinske pnevmatike dalso zavorno pot a to pa nic ne pisete ...
FONDAČ
13. 11. 2024 13.20
+1
V prtljažnik bom dal verige, ki jih zaradi starosti nisem sposoben namestiti. Važno da zadostim predpisom, pomagalo pa ne bo.
Mio56
13. 11. 2024 11.58
+4
in vsi SLO clanki na temu kdaj treba imet zimsko opremo se srecujejo s sliko, kjer je zimska guma z bodicami, ki je pri nas prepovedana hahahahah
ToSmJesz
13. 11. 2024 12.10
+2
Prepovedali so jih v 70-ih, ker naj bi uničevali ceste. Očitno samo pri nas, saj v Avstriji cest ne uničujejo? Imajo boljše ceste kljub dovoljenim ježevkam. Sicer predpisi ne gredo v korak s časom. Zdaj že dolgo časa obstajajo tudi ježevke s plastičnimi bodicami. Kljub temu pri nas prepoved velja tudi za te.
optimist11
13. 11. 2024 11.31
+3
Vsak ve za sebe kaj potrebuje za svoj način vožnje. Jaz sem zelo zadovoljen z Goodyer AllSezon . Imajo tudi snežinko na gumi. Prevozil z njimi 60000 in imel še 4mm profila. Menjal ker so bile stare 5 let in se je čutilo , da so postale trde.
cilinderr
13. 11. 2024 15.44
-1
devlon
13. 11. 2024 11.19
+4
kdor ni veliko na cesti (do 15000/leto), celoletne pnevmatike
zmerni pesimist
13. 11. 2024 11.18
Ne dobil ji je skupaj z novim avtom
zmerni pesimist
13. 11. 2024 10.40
Hjaman bom pa sinovega vzel ki ima zimske gume
Maxx365
13. 11. 2024 10.57
srecnii
13. 11. 2024 10.31
+1
kazen je 20 evrov (40 evrov polna cena), če nimaš zimske opreme. Če narediš zastoje ko sneži +500 evrov.
srecnii
13. 11. 2024 10.32
+0
če imaš zimske gume s 2-3mm profila ni več zimska guma ampak letna....torej kazen 40/20 evrov....
Maxx365
13. 11. 2024 10.58
+2
Zimska guma je še vedno zimska, četudi nima 4 mm profila.
srecnii
13. 11. 2024 11.29
+0
ne, s 2-3mm profila paše med letne vsaj policaji tako razumejo
Maxx365
13. 11. 2024 12.50
+1
Sicer zimske pnevmatike poleti zakonsko res niso prepovedane, vendar je vožnja z njimi poleti lahko nevarna. Poglej si kakšen test, zimska se namreč pri visokih temperaturah preveč zmehča in je zavorna pot pri 100 km/h zaradi tega daljša okoli 7 m, kar pa je lahko tudi vprašanje življenja in smrti.
Delavec_Slo
13. 11. 2024 10.05
+4
Raje preverite dars, da jih spet ne bo presenetilo, pa na meje kontrole za romune in ostale pripadnike, če jih imajo!
Mr Nobady
13. 11. 2024 09.54
+4
Se lahko voziš z letnimi, če imaš v avtu verige?
hjaman
13. 11. 2024 09.57
+2
srecnii
13. 11. 2024 10.29
+3
bandit1
13. 11. 2024 10.30
+4
TapravGorenc85
13. 11. 2024 10.51
+0
Maxx365
13. 11. 2024 10.59
+3
Kaj pa če je na cesti poledica, ti pa z letnimi gumami? A boš po spolzki cesti brez snega tudi vozil z verigami?
TapravGorenc85
13. 11. 2024 11.10
+3
Se opravičujem, ker nism poudaril, da enako velja za led. Ampak Maxx, bodimo realni - v primeru poledice ti niti zimska guma ne pomaga. Pred leti sem imel na avtu najboljšo zimsko gumo (Continental) staro eno sezono in sem v BTCju zaradi poledice zdrsnil iz ceste pri 10km/h.
Watcherman
13. 11. 2024 09.47
+5
Brihte spet ste najbolj pametni,da so letne pnevmatike v redu za zimo potem se še pa hvalite nimate vi pojma.
bandit1
13. 11. 2024 09.58
+5
Najboljše so SLICK za pozimi. Lepo drsi in ne rabiš goriva.
Watcherman
13. 11. 2024 09.45
+0
Celoletne Japonske Falken pnevmatike zmagajo.
hjaman
13. 11. 2024 09.59
+1
haha potem pa ti pišeš celoletne niso ne tič ne miš
Maxx365
13. 11. 2024 11.01
+0
Celoletne so slab kompromis, primerne za nekega penzionerja v mestu, ki mu ob sneženju ni treba nujno na cesto.
motorist_mb
13. 11. 2024 09.43
-1
Spet Butalci 😆🤣
Odgovorno
13. 11. 2024 09.40
+3
Prvo ti spraznejo denarnico, pol zelijo pa da gume kupiš, če ne pa izvrzba, pa pridejo po poli v hladilnik
JAZsemTI
13. 11. 2024 09.29
+1
Sneg pa bomo gledali po televiziji 😏
24bata
13. 11. 2024 09.26
+9
Najbolj pomemben članek je ustrahovanje z kaznimi,po sneg pa bomo šli na 2000 m.n.v.
Maxx365
13. 11. 2024 11.02
kritika1
13. 11. 2024 09.10
-3
Slovenska posebnost kot na vseh področjih. Zimska oprema letne gume in verige v prtljažniku. Zimske gume od 15. 11. dalje pa čeprav je zunaj toplo, o snegu in zimskih razmerah ne duha ne sluha? Ko pa zapade prvi sneg gledamo kako so na kupu ljubitelji letnih gum z verigami v prtljažniku. Čudim se, da "strokovnjaki" niso bolj glasni in ja, tudi to je dokaz kako država ne dovoli da bi vozniki odgovornost prevzeli na svoja ramena. rad bi videl junaka, ki bi šel na avstrijske, nemške ali švicarske ceste z letnimi gumami, ko zapade sneg? Pri nas je to običaj, ker ima v prtljažniku verige, mar ne? Če se že gremo ta cirkus z datumsko določenim začetkom "zime" naj bodo obvezne zimske gume s snežinko in pika! Ampak vemo, da je to nesmisel, ker zime niso več to kar je bilo nekoč. Strokovnjaki pravijo, da so zimske gume obvezne tudi zato, ker se pri nižjih temperaturah, tudi če ni snega, obnesejo bolje kot letne. Ja, potem drži, to kar sem zapisal, če že določamo da je obvezno potem naj bodo obvezne izključno zimske gume, verige pa so dodatek za ekstremne razmere.
daiči
13. 11. 2024 09.18
-2
sj nevem, a na letno-zimskh(allseason) gumah je sam m+s znak gor, a ni še triglav znaka gor? pomoje da je, drgač nebi ble dovolene pozim
daiči
13. 11. 2024 09.21
-7
drgač pa ja, letno zimske so smeh za pozim, to je isto k bi šu s športnim terencem na nizkoprofilnih gumah u težek teren, majo pa celoletne gume gor uglavnem suv kante, a zakaj, zato k suv kante majo velike gume gor, velike gume so pa drage, in pol majo raj sam en komplet k je kao za obe sezoni dobr, to je tko pr ns ja, za velik avto je, za gume ni.
daiči
13. 11. 2024 09.24
-1
glupa fora pr tej temi je tud to da folk opravičuje celoletne gume z blagimi današnjimi zimami, to je sicer res da so blažje k včas, sam mogl bi pa računat da kšn dan sploh zjutri je pa loh zlo slabo na cest, in točn tist dan rabš prave zimske gume, da ne razbijš avta. ja, zarad enga slabga dneva pozim se splača gor imet zimske gume.
daiči
13. 11. 2024 09.26
-1
d negovorim, da se pozim z letnam gumam ne morš spravt ven z neočiščenega zaledenenga parkirišča..
TapravGorenc85
13. 11. 2024 11.01
+6
daiči, da ti pojasnim par ključnih točk iz članka: Razlika med zimsko, letno in celoletno gumo je v profilu in v materialu. Oblika profila pozimi pomaga odstranjevati sneh, oziroma preprečuje, da bi se nabiral v kanalih profila, bolj mehka guma (materiali), pa omogočajo da se guma uspešno prilagaja cestišču. In celoletna guma je v zimskih razmerah več kot primerna za vožnjo, dokler seveda na cesti ne preveč "zbitega" snega. Iz zaledenelega parkirišča ti pa nobena zimska guma ne pomaga, razen, če ima vgrajene špici, katere pa so pri nas prepovedane. Kar se pa tiše SUVjev, ga vozim tudi sam, ampak imam na avtu pozimi zimske gume, ker želim uživati tudi na snegu...
Maxx365
13. 11. 2024 11.06
+1
V bistvu je finančno popolnoma vseeno ali zradiraš celoletne pnevmatike v dveh sezonah ali pa dva kompleta (zimski in letni) v štirih. Da si nekaj prišparal s celoletnim kompletom je samo v glavah.
TapravGorenc85
13. 11. 2024 11.14
+3
Celoletno se cenovno splačajo predvsem v primeru, da delaš malo kilometrov in tako prišparaš pri ceni premontaže 2x na leto. Tako imam jaz pri svojem "mestnem" avtu - 5.000 km na leto in na 6 let menjam gume. Pa gume so po šestih letih oblikovno skoraj kot nove. Je pa res, da se že lepo začenjajo kazati razpoke v materialu...
wsharky
13. 11. 2024 08.58
+7
mi kamijonarji ne potrebujemo zimskih pnevmatik, ker zaupamo podjetju DARS, da bodo ceste splužene posipane in suhe
daiči
13. 11. 2024 09.04
+3
Maxx365
13. 11. 2024 11.08
Ja, zato pa so zastoji ob vsakem sneženju, ki jih povzročajo tovornjakarji z letnimi gumami. Suho in v nulo očiščeno cesto v zimskih razmerah lahko samo sanjaš. Tega ti nihče ne more zagotoviti. Tudi v tujini, ki jo nekateri tako radi dajete za vzgled, ne.
Andrej Lon?ar3
13. 11. 2024 08.56
+3
Zadnjih 5 zim se vozim brez težav z letnimi gumami.
daiči
13. 11. 2024 09.04
+7
a si primorc, al pa si u penziji, da ti nikamor ni treba nujno jt u določenem cajti
optimist11
13. 11. 2024 11.26
Bolj sigurno se boš celo leto vozil z zimskimi.
Mio56
13. 11. 2024 08.41
+3
glede na zimo, bodo letne cist OK.
daiči
13. 11. 2024 08.47
+1
ja sam k boš en dan zjutri ustov pa bo sneh na cest, tist dan letne nebojo ok, razn če tist dan ne boš šu na šiht
daiči
13. 11. 2024 08.47
+3
zimske gume ti loh u zimi pridejo prov tud sam za par ur, k če jh nimaš avto razbiješ
daiči
13. 11. 2024 08.48
+2
to ve vsak k se je že kdaj z letnm po snegi pelal
hjaman
13. 11. 2024 10.04
bo pa vzel dopust a ga bo hitro zmanjkalo he
Mio56
13. 11. 2024 11.03
+4
Ma kako dopust, kaka sluzba....v SLO se najbolse zivi od SOCIALE, sam neumni še hodjo v službo! Če pa ti slučajno gre slabo, pa sosedu metr drvi ukradeš al pa prašiča!
Gutenberg
13. 11. 2024 11.22