Vsak sedmi delavec že pomislil na samomor
Delavci, ki so bili izpostavljeni stečaju leta 2009, so v primerjavi s splošno populacijo slabšega zdravja: kar dve tretjini jih svoje zdravje ocenjuje kot slabo ali zadovoljivo, pogosteje kot splošna populacija poročajo o boleznih, ki se povezujejo s posledicami stresa: povišanem krvnem tlaku, povišanem holesterolu v krvi, ranah na želodcu ali dvanajsterniku, sladkorni bolezni in depresiji. S 25,8 odstotka zlati izstopa slednja, skrb zbujajoč pa je tudi podatek, da je vsak sedmi delavec že pomislil na samomor. Bolezni so se med prestrukturiranjem v podjetju pogosto poslabšale, med različnimi skupinami delavcev pa je zdravstveno stanje najslabše pri tistih, ki so izgubili zaposlitev.
'Ni vseeno, kako odpustiš človeka'
Predstojnica inštituta Metoda Dodič Fikfak je ob predstavitvi raziskave poudarila, da grobo prestrukturiranje organizacij, ki iz svojih aktivnosti izključi človeka, delavca, globoko poseže v njegovo zdravje in da ni vseeno, kako odpustiš človeka. Ta proces je po njenih besedah treba izpeljati tako, da človek ohrani dostojanstvo.
Vključene v raziskavo bodo spremljali vsaj še dve desetletji, ob tem pa upajo, da bodo dobili rezultate, ki bodo pomagali oblikovati kulturo obnašanja v organizacijah med prestrukturiranjem, ki je danes stalnica, pa naj gre za zapiranje obratov, ukinjanje delovnih mest, spremembo lokacije ali kaj podobnega. "Če prestrukturiranje ni izpeljano na družbeno odgovoren način, pušča velike posledice pri zdravju posameznikov," je še povedala Dodič Fikfakova.
Zdravo jedro Aha Mure na dražbi že petič
Sicer bo v četrtek zdravo jedro Aha Mure že petič na dražbi. Izklicna cena je 1,2 milijona evrov, vendar kupca ni pričakovati. Medtem pa močno odmeva raziskava Zdravje delavcev v procesih prestrukturiranja podjetij – primer poslovne skupine Mura, saj dokazuje, da je dogajanje v Muri pred stečajem in po njem terjalo velik davek pri zdravju delavcev.
Stečajni upravitelj Stevo Radovanović pred dražbo pravi, da resnejših interesentov tudi tokrat ni bilo, čeprav se nekaj morebitnih kupcev še vedno zanima za nakup bodisi zdravega jedra bodisi celote. Ali je med zainteresiranimi kupci tudi sedanji najemnik zdravega jedra in nekdanji Murin menedžer Dušan Gomboc, Radovanović ne ve, tega pa ni mogoče zvedeti niti od Gomboca, ki za medije ni dosegljiv.
Najemna pogodba z Gombočevim podjetjem Arum se bo iztekla konec avgusta oziroma ko bo zdravo jedro prodano, po besedah sindikalistke Jolanke Horvat pa zdaj dela v Arumu 286 delavcev.
Horvatova, ki je tudi prepričana, da kupca na dražbi ne bo, še pravi, da imajo dela dovolj in da plače dobivajo, vendar z zamikom oziroma v dveh obrokih, potem ko dobijo plačilo za prodane izdelke.
'Delavci niso tako neumni, da bi šli v odkup'
Je pa ogorčena nad govoricami nad morebitnim delavskim odkupom podjetja, češ da niso tako naivni in neumni, da bi šli v delavski odkup. "Leta 2009 smo bili naivni in so nas žejne prepeljali čez vodo, pa tudi po nekaj evrov so za nas že pobirali, pa ni bilo iz tega nič. Kje naj delavec vzame po 200 ali tristo evrov, ko pa komaj živimo, tovarna potrebuje partnerja," pravi Horvatova.
Signal o morebitnem delavskem odkupu naj bi prišel z gospodarskega ministrstva, vendar pa Radovanović pojasnjuje, da je bila to le ideja o nekakšni potrošniški zadrugi, podobno kot je bilo to v primeru Tuša, ko bi država pomagala pri reševanju podjetja, vendar pa bi morali biti za to izpolnjeni določeni pogoji.
Na četrti dražbi zdravega jedra družbe, gre za poslovno celoto, ki jo sestavljajo industrijski objekt z zemljiščem, stroji in oprema ter blagovni znamki Mura in eMura, je bil septembra Radovanović pripravljen izklicno ceno, ki je bila 2,3 milijona evrov, spustiti na 1,55 milijona evrov, kar je le malo nad likvidacijsko ceno. Za nižjo ceno je moral dobiti soglasje sodišča in upniškega odbora.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.