Koordinacija parlamentarnih strank se je nazadnje sešla poleti leta 2000. Posvete mesečno sklicuje predsednik tiste stranke, ki zadnje tri mesece vodi usklajevanje. V socialdemokratski stranki menijo, da so sedaj na vrsti oni. "V kolikor bo drugačen dogovor med parlamentarnimi strankami, lahko zaradi nas sklicuje te sestanke kdor koli. Mislimo pa, da je sestajanje te koordinacije potrebno oz. da je zdaj situacija, zaradi katere je bila ta koordinacija praktično ustanovljena," pravi prvak SDS Janez Janša.
Janša,ki je na sejo poleg ministrov za zunanje zadeve in obrambo povabil tudi predsednika države Janeza Drnovška, je stranke pozval, naj pred sejo dostavijo morebitne predloge ustavnih sprememb, s katerimi bi rešili odprta vprašanja glede referendumov. "Najprej se je treba dogovoriti, na kakšen način sploh izvesti to odločanje, tako da se bomo izognili trem pastem, to je vprašanje obveznega referenduma, vprašanja neveljavnih glasovnic, ki se štejejo proti, in nevarnosti, da se v korist procedure referendumi ponavljajo," dodaja Janša, ki je koordinacijo sklical po ponedeljkovem ponovnem neuspešnem poskusu iskanja čim širše podpore za morebitne ustavne spremembe, povezane s posvetovalnima referendumoma.
Drnovšek se koordinacije ne bo udeležil
Predsednik države Janez Drnovšek se ne bo udeležil koordinacije parlamentarnih strank. Drnovšek se je sicer zahvalil za povabilo in pojasnil, da je v okviru ustavnih pristojnosti in pooblastil že predstavil svoje mnenje glede obeh referendumov, kakor tudi glede nekaterih vprašanj, povezanih s tem. Kot predsednik republike se ne more vključiti v strankarsko dogajanje in dogovore, je še dodal Drnovšek.
Predsednik DZ Borut Pahor pa je dejal, da se bo udeležil posveta. Kot pravi, je kot predsednik DZ ves čas zagovarjal, da brez dialoga ni možnosti za morebitno soglasje, temu načelu pa ostaja zvest tudi sedaj. Odločitev o udeležbi na sestanku mu je bilo sicer težko sprejeti, saj je sam v ponedeljek sklical sestanek, ki se ga Janša ni udeležil. Vendar bi kuhanje zamer in pogrevanje prestižnih zadev dodatno ohromilo proces dialoga, k temu pa Pahor ne bi rad prispeval.