
Kot je povedal prvopodpisani pod pobudo, mestni svetnik Mihael Jarc, so po podatkih notranjega ministrstva že zbrali več od potrebnih 10.878 podpisov, kar pomeni, da bo moral mestni svet sprejeti akt o razpisu referenduma. Vendar je vprašanje, če bo res prišlo do referenduma, saj je županja Danica Simšič že ob začetku zbiranja podpisov napovedala, da bo zadržala omenjeni akt in če se mestni svet s tem ne bo strinjal, zahtevala presojo ustavnega sodišča. Po njenem je namreč pobuda v nasprotju s slovenskim ustavnim redom, saj posega v ustavno pravico pripadnikov islamske verske skupnosti do svobode veroizpovedi.

Zbrane podpise (gre za pet odstotkov volilnih upravičencev na območju ljubljanske občine, ki jih je po zadnjih podatkih 215.729) bodo predali jutri, mestni svet pa bo moral v 15 dneh sprejeti akt o razpisu referenduma, v nadaljnjih 30 do 45 dneh pa mora biti referendum tudi izveden, razen, če bo ustavno sodišče odločilo drugače.
Kot je povedal Jarc, so do srede zbrali že 11.330 podpisov, vsaj takšni so zadnji podatki notranjega ministrstva. Do zaključka zbiranja pa bodo skušali doseči številko 12.000, saj se ponavadi kar nekaj podpisov iz različnih razlogov uvrsti med neveljavne. Na referendumu naj bi se sicer Ljubljančani izjasnili o tem, ali se strinjajo z uveljavitvijo sprememb prostorskega akta za območje Ob cesti dveh cesarjev, kjer naj bi stal islamski verski in kulturni center.

Ob tem je zanimivo, da pobudniki pravzaprav niso proti omenjeni lokaciji za mošejo, ampak proti gradnji centra v predvideni obliki in velikosti. Menijo namreč, da džamija ni potrebna, saj predstavlja tudi politični center, potrebam muslimanskih vernikov pa bi moralo zadostiti nekaj molilnic, kjer bi lahko opravljali verske obrede. Med drugim jih moti tudi islamska arhitektura, saj Slovenija ne potrebuje orientalskih verskih spomenikov, s katerimi bi spremenili pokrajinsko podobo Slovenije, po njihovem pa bi z gradnjo mošeje zgradili tudi infrastrukturo za teroristično delovanje islamskih ekstremistov.
Mufti Đogić upa, da referenduma ne bo

Mufti Osman Đogič se je odzval na trditve pobudnikov za razpis referenduma o gradnji džamije, da so zbrali dovolj podpisov. Kot je povedal, upa, da referendum ne bo razpisan. Če pa islamska verska skupnost ne bo imela druge možnosti, bo pomoč poiskala na ustavnem sodišču. Za islamsko skupnost bi bilo bolj enostavno, da ne bi izbrali dovolj podpisov, je komentiral Đogić. Mi resnično upamo, da bo ustavno sodišče odločilo, da ni nobene osnove za razpis referenduma, torej, da bi bil referendum neustaven, dodaja mufti.
Kot je znano, so pobudniki Simšičevi 23. decembra lani izročili 226 veljavnih podpisov volivcev za vložitev zahteve za razpis referenduma, županja pa je 30. decembra določila rok za zbiranje podpisov v podporo pobudi, ki se je začelo 6. januarja.