Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) se je na današnji seji seznanila s finančnim poslovanjem zavoda v prvem polletju letošnjega leta. Sprejela je zaključni račun za leto 2003, vodstvo zdravstvene zavarovalnice pa je članom skupščine predstavilo tudi izhodišča za pripravo finančnega načrta za prihodnje leto.
O svežih podatkih glede čakalnih dob za posamezne zdravstvene storitve je člane skupščine informiral minister za zdravje Dušan Keber. "Podatki kažejo, da zdravstveni sistem za isti denar deluje bolj učinkovito kot pred leti," je dejal Keber. Čakalna doba na operacijo srca naj bi se tako v enem letu skrajšala iz 7,3 na 6,4 meseca, pri čemer naj bi bil velik del bolnikov operiranih takoj. Skrajšala naj bi se tudi čakalna doba na operacije ožilja, in sicer iz 13,1 na 12,2 meseca. "Pri operacijah hrbtenice in kolkov stanje ostaja nespremenjeno, čakati je treba šest mesecev," je povedal Keber.
Za operacijo žolčnih kamnov se v povprečju čaka 5,3 meseca, v šestih bolnišnicah pa naj bi bolniki čakali le dva do tri mesece. Keber je obsodil ravnanje kliničnega oddelka za abdominalno kirurgijo. "Vodijo namreč dva različna seznama, na enem bolniki čakajo šest mesecev, na drugem pa 33," je dejal Keber.
Na operacijo sive mene je potrebno v povprečju čakati 11,5 mesecev, lani 13 mesecev, pri čemer v treh bolnišnicah bolniki čakajo manj kot šest mesecev. Pri tem je Keber poudaril, da izvajalci v osmih mesecih letošnjega leta niso izpolnili predvidenega obsega operacij.
Podobno kot Keber je bil z doseženim zadovoljen generalni direktor ZZZS Borut Miklavčič. "Revizorji računskega sodišča zavodu prvič po dolgih letih za leto 2003 izrekli pozitivno mnenje," je poudaril Miklavčič.
Prispevne stopnje za socialno varnost se po finančnem načrtu za leto 2005 naj ne bi spreminjale, kumulativni dolg zavoda naj bi prevzel državni proračun, potem pa naj bi ZZZS zagotovil izravnavo prihodkov in odhodkov. "Glede tega sem optimist," je dejal Miklavčič.
SDS opozarja na prirejanje podatkov
V SDS so pričakovali, da bodo na današnji skupščini ZZZS prikazali "nerealne in 'sfrizirane' podatke" o čakalnih dobah v zdravstvu, sta na novinarski konferenci dejala vodja poslanske skupine SDS France Cukjati in predsednik odbora za zdravje pri strokovnem svetu stranke Andrej Bručan. V zadnjih štirinajstih dneh so bili namreč "izvajani strahotni pritiski" na vodstva zdravstvenih zavodov, da bi ponovno zbrali podatke o čakalnih dobah, in sicer z namenom, da bi se prikazali podatki, ki bi ustrezali ministru za zdravje Dušanu Kebru, je dejal Bručan.
Cukjati in Bručan - oba sta zdravnika - sta opozorila, da je v prikazovanju podatkov o čakalnih dobah "cel kup zavajajočih podatkov" . "Nikjer ne govorijo o čakalnih vrstah v zobozdravstvu, na Kliničnem centru je za operacije sive mrene planirana čakalna doba 18, realizirana pa 22 mesecev, še slabše pa je stanje pri operaciji na ščitnici, kjer pacienti čakajo že od leta 1998".
Bručan in Cukjati sta opozorila tudi na "friziranje" podatkov o finančnem poslovanju ZZZS. Cukjati je tako napovedal, da se bo dolg države s področja slabe zdravstvene politike letos dvignil na 33,3 milijarde tolarjev. Na podlagi nekaterih podatkov je letos v zdravstvu mogoče pričakovati dvainpolkrat večjo izgubo, v SDS pa se bojijo, "kam bo ob takem vodenju zaplavalo zdravstvo".
V SDS so tudi ogorčeni nad načinom, kako je ministrstvo izvedlo postopek za spremembo statuta v Kliničnem centru. V uradnem listu je bil namreč objavljen sklep brez vednosti kolegijev. "Stroka s tem v Kliničnem centru izgublja praktično vso svojo veljavo. Sprememba statuta predvideva, da bo svet zavoda, ki ga imenuje vlada, lahko imenoval tudi predstojnike klinik. To pa pove vse o poskusih oziroma načinu kadrovanja vlade,"je dejal Bručan.