Slovenija

Donacija dohodnine: zahteve ni treba vlagati vsako leto znova

Ljubljana, 23. 12. 2018 09.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, / Ti.Š.
Komentarji
6

Zavezanci lahko že več kot deset let 0,5 odstotka svoje odmerjene dohodnine kot donacijo namenijo družbeno pomembnim ustanovam. Zahtevo lahko oddajo na Fursu, kjer pa pojasnjujejo, da ni treba vsako leto znova vlagati zahteve za istega upravičenca. "Enkrat vložena zahteva velja za nedoločen čas. Vložite jo le v primeru, če želite svojo odločitev spremeniti in donacijo nameniti komu drugemu," pojasnjujejo.

Čeprav lahko zavezanci že več kot deset let del svoje odmerjene dohodnine namenijo kot donacijo družbeno pomembnim ustanovam, pa se jih za to še vedno odloča le manjši delež. Zahtevo lahko oddajo na Finančni upravi RS (Furs), kjer pa opažajo, da nekateri vsako leto znova vlagajo zahtevo za istega upravičenca. A to ni potrebno.

Če se zavezanec za donacijo ne odloči, Furs pol odstotka od odmerjene dohodnine skupaj z ostalimi 99,5 odstotka nakaže v državni proračun.
Če se zavezanec za donacijo ne odloči, Furs pol odstotka od odmerjene dohodnine skupaj z ostalimi 99,5 odstotka nakaže v državni proračun. FOTO: iStockphoto

Možnost, da zavezanec pol odstotka od svoje odmerjene dohodnine nameni za financiranje splošno-koristnih namenov in za financiranje političnih strank in reprezentativnih sindikatov, se je v zakon o dohodnini vpisala z davčno reformo v letu 2007. Za splošno koristne namene se štejejo humanitarni nameni, nameni varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter invalidski, dobrodelni, ekološki, kulturni, športni, religiozni in drugi nameni.

Dohodnina
Dohodnina FOTO: Kanal A

Vsak zavezanec za dohodnino lahko od tedaj s posebnega seznama, ki je objavljen na spletnih straneh Fursa, izbere družbeno pomembne ustanove, ki naj jim finančna uprava nakaže največ 0,5 odstotka njemu odmerjene dohodnine: ta odstotek lahko razdeli med več prejemnikov, a delež ne more biti manjši kot 0,1 odstotka. Upravičencev je več kor 5000.

Zahtevo lahko vložijo na Fursu, pri čemer pa nekateri za istega upravičenca, kateremu so del dohodnine za donacije namenili že v preteklosti, vlagajo zahtevo vsako leto znova. Glede tega na Fursu opozarjajo, da to ni potrebno. "Enkrat že vložena zahteva velja za nedoločen čas. Zahtevo vložite le v primeru, če želite svojo odločitev spremeniti in donacijo nameniti komu drugemu, kot ste jo doslej," svetujejo zavezancem. Upoštevali pa bodo zadnjo veljavno zahtevo, s katero bodo razpolagal na dan 31. decembra tistega leta, za katero se odmerja dohodnina.

Zahtevo naj seveda vložijo tudi zavezanci, ki se doslej še niso odločali za takšen način doniranja. Takšnih pa je po podatkih Fursa kar dve tretjini.

Donacija ne vpliva na višino vračila

Donacija, katere višina je odvisna od višine odmerjene dohodnine, ne vpliva na višino vračila ali doplačila dohodnine zavezanca. Če se zavezanec za donacijo ne odloči, Furs pol odstotka od odmerjene dohodnine skupaj z ostalimi 99,5 odstotka nakaže v državni proračun.

Vseh več kot 5000 upravičencev na leto skupaj prejme približno 4,5 milijona evrov donacij od dohodnine. Po podatkih za leto 2017 je največji prejemnik donacij društvo klovnov zdravnikov Rdeči noski. Sledijo Slovenska karitas, finančni sklad za financiranje družbenega podjetništva Sklad 05, Zveza prijateljev mladine Slovenije, Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje in Slovenska fundacija za Unicef.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
23. 12. 2018 22.34
Ali se znate kaj drugega kot fehtat?
flatearth
23. 12. 2018 12.14
+0
V Sloveniji "uspešni" podjetniki sploh ne plačujejo nobenih davkov,
Ramzess
23. 12. 2018 10.05
+10
Za nedoločen čas, zavezanec za dohodnino pa nima nadzora kam FURS daje teh pol odstotka. Kdo in kako sploh nadzira te donacije?
Recenzor
23. 12. 2018 17.59
+1
Itak dajejop potem nekim brezveznim nevladnikom, namesto da bi dali gasilcem.
Pikabalonca
23. 12. 2018 10.02
+4
To no donacija DOHODNINE, de podarjaš saj so ti jo tako že vzeli, če bi ti pa rubli ?? pa nehejte z temi social levimi fašističnimi parolami.
Pikabalonca
23. 12. 2018 10.04
+16
Še mal pa boste napisali, da so 80 % davka, trošarin, taks in prispevkov pri litru bencina Slovenci prostovoljno, z ponosom in humanostjo podarili Slovenski državi za javni sektor in Migrante..